UNESCO Moravskoslezský kraj míjí, malou šanci mají pouze staré doly

  17:55aktualizováno  17:55
Ani jednoho zástupce nemá na seznamu světového dědictví UNESCO Moravskoslezský kraj. Mezi uchazeči jsou sice bývalé ostravské doly, jejich šance na úspěch však nejsou velké.

Důl Michal patří do souboru ostravských industriálních památek. Společně s dalšími starými černouhelnými doly by se mohl ucházet o zápis do seznamu UNESCO. | foto: Boris Renner

Po přijetí hřebčína v Kladrubech nad Labem a souboru hornických staveb v Krušnohoří do světového kulturního dědictví organizace UNESCO se pyšní zápisem v prestižním seznamu devět krajů Česka a Praha. Některé lokality mají v elitním seskupení dokonce více památek.

Čtveřice krajů se však žádným lákadlem s přívlastkem UNESCO chlubit nemůže. Vedle Plzeňska, Liberecka a Královéhradecka se to týká i Moravskoslezského kraje.

Náměstek hejtmana pro kulturu Lukáš Curylo to nepovažuje za méněcennost. „UNESCO samozřejmě znamená prestiž a větší zájem zahraničních turistů, ale není to nic, bez čeho bychom nemohli být,“ konstatoval politik.

Upozornil, že se kraj zaměřil více na to, aby se cenné objekty dostaly mezi národní kulturní památky. „To se podařilo. I tam je totiž prestiž a výrazné možnosti dotací,“ zdůraznil Curylo. Připustil, že ani netuší, které z památek by splňovaly přísné podmínky UNESCO.

Podle odborníků není nutné, aby UNESCO památky měly všechny kraje, i tak Česká republika se čtrnácti zápisy patří vzhledem ke své velikosti k velmi úspěšným zemím.

Čeští zástupci na seznamu UNESCO

Národní památkový ústav (NPÚ) vede takzvaný indikativní seznam s unikáty, které mohou splňovat podmínky pro nominaci na UNESCO.

A vedle třeba hradu Karlštejn, západočeských lázní nebo libereckého vysílače Ještěd tam figurují Industriální soubory v Ostravě, kam spadají někdejší černouhelné doly Michal, Anselm, Hlubina a Vrbice.

V západní Evropě byli rychlejší

„Příprava nominace trvá několik let, takže nelze říci, jestli a kdy budou tyto památky na seznam světového dědictví zapsány,“ upozornila mluvčí NPÚ Jana Hartmanová.

Dodala, že se naděje kandidátů postupem času mění. A v případě Ostravy k horšímu.

Důl Michal

„V mezičase se na seznam dostaly podobně velké areály spojené s těžbou kamenného uhlí a zpracování železa například v Belgii a Francii, takže pro naše památky se situace poměrně ztížila,“ potvrdila.

Právě to považuje za největší problém průmyslník Jan Světlík, spolutvůrce Dolních Vítkovic, kde je dokonce zachován celý těžební a výrobní postup od dolu přes koksovnu až po hutní vysoké pece.

„UNESCO je o jedinečnosti, o unikátech, které jinde neuvidíte. A v západní Evropě měli ve využití uzavřených industriálních památek asi dvacetiletý náskok. A i když jsme třeba větší a lepší, tak oni jsou prostě první,“ zmínil Světlík.

Ve Štramberku UNESCO nakonec nechtěli

V Dolních Vítkovicích proto se světovým seznamem příliš nepočítají. „Vydali jsme se už trochu odlišnou cestou, chceme být součástí města,“ konstatoval Světlík.

Hned dvakrát v minulosti zvažovali UNESCO ve Štramberku na Novojičínsku, kde chtěli povýšit tamní unikátní dřevěnice. Jenže vše ztroskotalo zejména na obavách vlastníků domků z ještě razantnějších památkových omezení.

Mezi čtrnáct českých památek UNESCO patří například historická centra Prahy, Telče a Českého Krumlova, zámek a zahrady v Kroměříži, brněnská vila Tugendhat nebo olomoucký sloup Nejsvětější Trojice.

Autor:

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Vyřazené tramvaje kupují lidé od ostravského dopravce i jako atrakci

Dopravní podnik Ostrava prodává vozy typu T3, které ve městě jezdí od roku 1965.

Dopravní podnik Ostrava nahrazuje staré tramvaje novými. Zatímco některé z vyřazených, například typ T2, musí rovnou do...

Advantage Consulting, s.r.o.
VMware SPECIALIST

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz