Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. listopadu 2022 Zina

Gavlas, Matuška, Miska. Ulice nazvané po členech KSČ rozdělují Ostravany

  12:30
Více než 23 let po pádu komunistického režimu zůstávají v Ostravě místa pojmenovaná po bývalých funkcionářích KSČ, ale i dalších lidech spjatých s totalitními režimy. Třeba na sídlišti Dubina najdete takových ulic několik. Řadě lidí to vadí. Další však nechtějí o přejmenování ani slyšet.

V Ostravě stále najdete ulice nesoucí jméno po z dnešního pohledu kontroverzních osobnostech. (Ilustrační foto) | foto: Michal SváčekMF DNES

Byli představiteli režimu, který stál za vězněním i vraždami mnoha nevinných lidí.
Přesto jména Jaromíra Matušky, Jaroslava Misky nebo třeba Aloise Gavlase dodnes stojí v názvech ulic sídliště Dubina.

To ale není zdaleka jediná část Ostravy, kde setrvala místa se jmény po někdejších hrdinech socialismu či jiných totalit. V Porubě byste třeba našli náměstí pojmenované po Václavu Vackovi, jenž byl do roku 1954 komunistickým primátorem Prahy, či ulice Karola Schmidkeho a Gustava Klimenta, kteří byli do začátku 50. let významnými komunistickými funkcionáři.

"Takové názvy ulic by měly zmizet," říká třeba sedmasedmdesátiletý Břetislav Maněk z Hrabůvky. Podle jeho názoru v Ostravě coby třetím největším městě v zemi chybí třeba ulice pojmenovaná po některém z mužů 28. října.

"Jméno bandity z Konga do názvu ulice nepatří"

"Nemáme v Ostravě ulici Švehlovu, Stříbrného, Soukupovu nebo Rašínovu. Máme jen krátkou ulici Šrobárovu v Hrabové," uvádí Ostravan, kterého asi nejvíc štve pojmenování jedné ze zábřežských ulic po někdejším africkém revolucionáři Patrici Lumumbovi.

"Jméno tohoto bandity z Konga do názvu ulice rozhodně nepatří," zvyšuje hlas Břetislav Maněk, který odmítá třeba i pojmenování ulice v centru Ostravy po jednom ze zakladatelů KSČ Bohumíru Šmeralovi.

"Po konci druhé světové války se v Ostravě odstoupilo od názvů jako Hitlerovo náměstí, Goebbelsova nebo Mussoliniho ulice. A teď názvy zastupující bývalý režim zůstávají. Chybí politická vůle k jejich změně," myslí si Břetislav Maněk a dodává, že na nutnost změny některých názvů už dřív upozornil třeba na jednání zastupitelů Ostravy-Jih, ale bez výsledku.

Šmeral prošel i proto, že ho kritizoval Gottwald

"O změně konkrétně názvu ulice Dr. Šmerala se jednalo na zastupitelstvu městského obvodu před několika lety a návrh na změnu nebyl přijat," zmínila mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková, podle níž je třeba vidět Šmeralovu osobnost v širším dějinném kontextu a uvědomit si, že plně nedemokratickou stranou se KSČ stala až za Gottwalda, jenž Šmerala kritizoval.

Mluvčí Ostravy-Jih Michael Kutty zase podotkl, že ulice Patrice Lumumby nebo třeba Aloise Gavlase nesou svůj název od doby výstavby, tedy od let 1961 a 1982.

"Sídliště Dubina se stavělo v 80. letech minulého století a název Aloise Gavlase se prostě váže k této době. Obě ulice se tak jmenovaly vždycky, jiný název není historicky dán," uvedl mluvčí, podle něhož by přejmenování bylo administrativně a finančně velice náročné.

Narodil se 1. srpna 1921 v Ostravě. Za 2. světové války byl v odboji a věznili ho nacisté. Po únoru 1948 se Miska coby člen KSČ stal poslancem Národního shromáždění ČSSR a Sněmovny lidu Federálního shromáždění. V 60. letech šéfoval Ostravsko-karvinským dolům.

Někdejší komunistický poslanec a ministr vlády za normalizace se narodil 17. září 1917 v Ostravě do hornické rodiny. Za druhé světové války byl Jaromír Matušek aktivní v odboji, v letech 1939–1940 byl vězněn v koncentračním táboře. Později získal mimo jiné titul Hrdina socialistické práce.

Pracoval jako horník. Byl dlouholetým funkcionářem Komunistické strany Československa a spolustraníci jej ocenili také titulem Hrdina socialistické práce. Od roku 1982 je po Aloisi Gavlasovi pojmenována jedna z ulic na ostravském sídlišti Dubina.

Hlavní komplikací pro obyvatele by podle všeho nebyl jen peněžní výdaj. Museli by si totiž také najít čas na pořízení nových dokladů, ale i nahlášení změny názvu ulice bance nebo třeba dodavatelům energií.

"Jsme si vědomi toho, že ne všechny názvy ulic jsou korektní, ale již v průběhu 90. let 20. století nebyla vůle obyvatel na pojmenování něco měnit," zmínila Andrea Vojkovská, podle které zástupci příslušné komise již v 90. letech připravili všechny podklady pro změnu názvů ulic, jako je Jaromíra Matuška či Jaroslava Misky, lidé to ale zcela odmítli.

"Uvědomuji si, že v Ostravě není všeobecná nálada k přejmenovávání ulic se jmény třeba po někdejších komunistických funkcionářích, osobně ale s těmito názvy nesouhlasím a považuji je za problém," říká třeba městský zastupitel a člen muzejní, letopisecké, názvoslovné a heraldické komise Jan Becher.

Na téma nutnosti přejmenování některých ulic se už bavil s několika starosty městských obvodů, ale třeba i radními města a dozvěděl se, že změna místních názvů dnes není politicky průchodná.

Zastupitel: Pojmenujme ulici třeba po generálu Stanovském

"Bylo mi řečeno, že změna jmen ulic by u obyvatel neprošla, protože by si museli měnit doklady a všem možným úřadům hlásit změnu názvu bydliště. Tyto praktické důvody chápu, ale přesto si myslím, že změny kontroverzních názvů určitých ulic jsou nutné a rád bych je prosadil," zmiňuje Jan Becher.

Nechápe například, proč by se celá řada ulic v Ostravě měla i nadále jmenovat po sovětských vojácích či vojevůdcích, kteří bojovali u Stalingradu. "Určitě by se našla celá řada jiných osobností, které by si název ulice zasloužily. Třeba generál Vilém Stanovský, rodák z Ostravy, který byl umučen komunisty."

Na místní jména po osobnostech z 50. let přitom existuje i další pohled. "Aktuální otázkou je ochrana uličních názvů v lokalitách, které jsou relativně mladé, například Ostrava-Poruba, Ostrava-Zábřeh a Havířov, a kde právě dobová architektura tzv. sorely spolu s uličními názvy typu Budovatelská, Dělnická, Pionýrů nebo třeba Čujkovova a Gurťjevova dotváří celek prostoru města tak, jak vznikl v 50. letech 20. století," zmiňuje Jaroslav David z Ostravské univerzity, který se věnuje výzkumu místních jmen.

Jan Becher si přitom myslí, že některé změny dnes sporných názvů by se daly vyřešit tak trochu šalamounsky. Třeba ulice Josefa Kotase připomínající bývalého komunistického primátora Ostravy by mohla být nově nazvána po významném architektu Karlu Kotasovi.

  • Nejčtenější

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je příjemný, menší než čekáme, hodnotí lidé Pavla. Členství v KSČ nevadí

K prvnímu kolu prezidentských voleb půjdou voliči v Česku za necelé dva měsíce a kandidát Petr Pavel si vyjel zajistit...

Šlágr pro Pardubice, Kometa znovu propadla. Olomouc vyloupila Třinec

Napínavý šlágr úterního programu hokejové extraligy patřil Pardubicím, které v dohrávce jedenadvacátého kola přetlačily...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nadšenci zmapovali osudy kdysi slavných lázní. Už třicet let jsou opuštěné

V dobách největšího rozkvětu se tam sjížděly tisíce lidí, dnes se chátrající areál rozpadá před očima. Přesto lázně...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

Argumenty o elektřině považuji za chabé, řekl soudu znalec obhajoby Kramného

Krajský soud v Ostravě zahájil řízení o případné obnově procesu s Petrem Kramným, který byl v roce 2016 odsouzen na 28...

V devátých třídách je nejsilnější ročník. Středních škol je dost, říká kraj

Do devátých tříd letos chodí vůbec nejpočetnější ročníky na severní Moravě a ve Slezsku. U prestižnějších oborů...

Balík dnů pro polétavý prach je pryč, kraj ho vyčerpal mimořádně pozdě

První lokalita v Moravskoslezském kraji vyčerpala zákonem daný nejvyšší počet dní v roce s nadlimitním polétavým...

Z minizoo u Ostravy utekl dvouletý klokan, slyší na jméno Dobby

Policie pátrá po klokanovi, který utekl ze soukromé zoo ve Vřesině u Ostravy. Dvouleté zvíře je spíše plaché a slyší na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....