Ondřejník vždycky byl a stále je jedním z oblíbených výletních míst v Beskydech. Lidé byli v minulosti zvyklí využívat turistické chaty na jeho vrcholu, která je však momentálně ve špatném technickém stavu, takže je už řadu let zavřená.
„Je to ohromná škoda, protože chata byla vždycky dominantou tohoto masivu. Navíc je třeba zdůraznit, že ji v roce 1907 postavil Klub českých turistů Moravská Ostrava jako vůbec první chatu v Beskydech,“ zdůraznil historik Klubu českých turistů Jan Sládek.
„V té době už sice stály chaty německého spolku Beskidenverein na Lysé hoře. A sice Albrecht Schutzhaus postavený v roce 1895, později přejmenovaný na Slezský dům. V radhošťské části Beskyd na Pustevnách postavila Pohorská jednota Radhošť Pustevenku a Libušín, které nedávno vyhořely, a teď se na ně pořádá sbírka,“ pokračoval Sládek s tím, že tyto stavby ale nepostavil Klub českých turistů.
V roce 2007 na Ondřejníku slavili výročí 100 let od slavnostního otevření chaty. Letos na podzim si tam připomenou další jubileum, a sice 110 let.
„Budeme chtít vzbudit zájem u lidí, především beskydských turistů. Chceme je seznámit s tím, jaký je současný stav chaty. Předpokládám totiž, že mnozí lidé o nynějším problému vůbec neví. Zrovna tak úřady či památkáři. Přitom mnohdy se opravuje kdeco, a tady jde o jeden z beskydských symbolů,“ upozornil Sládek.
Kdysi chatu vlastnila Nová huť či Železárny a drátovny Bohumín
V minulosti chata sloužila nejen turistům, ale po komunistickém převratu v roce 1948, kdy došlo k jejímu znárodnění, ji pak vlastnily i podniky jako Nová huť či Železárny a drátovny Bohumín.
„I proto se jí ještě někdy říká, byť špatně, Bohumínská chata. Pomocnou ruku by tak měly podat i podniky, jejichž zaměstnanci tam kdysi strávili kus života, protože tam jezdili na rekreace,“ poznamenal Sládek.
Na rozdíl od obnovení Bezručovy chaty na Lysé hoře, kde vydatnou měrou pomohla také sbírka, je na Ondřejníku situace úplně jiná, jelikož chata momentálně patří soukromé firmě Ondřejník - Solárka.
„Chatu jsme koupili na podzim 2013 v insolvenci. Tím, že majitelka byla zadlužena, se o chatu řádně nestarala. Ovšem hlavní problém je v tom, že neplatila za elektřinu ani rezervaci příkonu. Tímto neplacením po pěti letech tato rezervace zanikla dle zákona a byla ČEZem rozprodána jiným subjektům. Takže na celou velkou chatu i s bývalým bufetem zůstal jistič pouze na 40A, což je dneska největší problém,“ objasnili Svatopluk Běčák a Dalibor Kučera.
„Dalším velkým problémem byl nedostatek vody zvláště v letních měsících, kdy to řešila dovozem vody v cisternách. Vodovod jsme museli opravit a navíc jako rezervu vybudovat nový vodovod s vrtanou studnou,“ pokračovali.
Noví majitelé postavili pro turisty stylový bufet s terasou
Vzhledem k tomu, že je zde pouze tato omezená elektrická kapacita, která by na provoz opravené chaty nestačila a také statický posudek zdiva nedopadl dobře, rozhodli se současní majitelé postavit na Ondřejníku alespoň stylový bufet s terasou.
„Není to žádná obyčejná bouda, takže jsme museli sáhnout hluboko do kapsy. Abychom tady dostali více elektřiny, musel by na Ondřejníku vzniknout nový transformátor, což je otázka přibližně osmi milionů korun. A ty nemáme,“ podotkli.
Oba dva majitelé se však nevzdávají a dělají všechno, co je v jejich silách. „Na základech vyhořelého hotelu Solárka, který stál v bezprostřední blízkosti chaty, bychom chtěli vybudovat dům apartmánového typu. Pokud by se to podařilo, pak by tady ČEZ postavil transformátor na své vlastní náklady,“ nastínili. „Až pak bychom mohli uvažovat o obnově původní chaty. Jinak to bude takřka nereálné.“
Když KČT Moravská Ostrava postavil chatu v roce 1907, byla takřka třetinová. „Postupně se k ní přistavily tři přístavby, ale problém je v tom, že základy spolu vůbec nekorespondují. Zjistili jsme, že uvnitř se podlaha téměř propadla. Navíc do chaty zatékalo, protože ve střeše byly díry.“
Současní majitelé chatu koupili, protože mají k Ondřejníku velice blízko. Oba dva bydlí ve Pstruží a jako malí tady trávili spoustu volného času.
„Věřili jsme, že dostaneme nějakou dotaci, ovšem to jsme se spletli. Ministerstvo pro místní rozvoj nám napsalo, že v tomto období nejsou vypsané žádné dotační programy pro tyto účely. Nad tím jsme se hodně podivovali, protože víme, že díky dotacím se opravil hotel Freud na Ostravici, vznikl nový hotel Miura v Čeladné, na Horní Lomné se postavil Wellness hotel Pod Kyčmolem, na Dolní Moravě velký resort a další,“ upozornili Běčák s Kučerou.
Oba dva tak nyní kromě komunikování a vyřizování na úřadech hledají vhodného investora, nejlépe z oblasti Beskyd.
„Potřebujeme někoho, kdo tomuto nápadu bude věřit. Na opravu chaty nám totiž banky nepůjčí. Proto chceme postavit dům s apartmány, které by si mohli koupit turisté. Na to banky slyší.
„Buď by v nich lidé bydleli, anebo by je pronajímali ostatním,“ nastínili. „Dneska se mladí lidé moc nechtějí starat o zahrady, takže by to byla taková alternativa místo chat. Ondřejník je totiž perfektně dostupný a je tady stále čistý vzduch a úžasný výhled na panorama Beskyd v čele s Lysou horou,“ uzavřeli.