VIDEO: Srovnejte starou generaci trolejbusů v Opavě se světovou premiérou

  12:25aktualizováno  12:25
Starou generaci trolejbusů v Opavě střídá nová. Po pětatřiceti letech z ulic slezské metropole zmizí legendární československý trolejbus typu Škoda 14 Tr. Nahradí jej moderní vozy Škoda 32 Tr v podobě, která ještě nikde jinde nejezdí. Pohybuje se i bez napojení na dráty.

Jakoby řidič i cestující přestoupili z trabantu do mercedesu. Namísto legendárních „čtrnáctek“ v Opavě nastupují „dvaatřicítky“. Městská hromadná doprava slezské metropole tak mimo jiné přijde o 492 schodů, které bylo možné v v jejích vozech dosud napočítat. Nyní bude stoprocentně bezbariérová.

„Posun v komfortu je obrovský, cestující to poznají už při nastupování. Nové trolejbusy jsou v celém prostoru klimatizované, mají více místa pro cestující včetně vyhrazených míst pro vozíčkáře. I pro řidiče je to velká změna, ti už ale mají zkušenosti z jiných vozů, které jsme v minulosti pořizovali, jde jen o další generaci,“ říká Miroslav Kubáň z Městského dopravního podniku Opava.

Podle zástupců plzeňské Škodovky jde o světový unikát. Moderní technologie a informační systém včetně možnosti USB připojení výrobce spojil s novým designem. „Jedná se o světovou premiéru této moderní karoserie pro trolejbusy,“ sdělil obchodní manažer Škody Electric Radek Kapr.

Dvaatřicítky mají i baterie, díky kterým můžou jet zhruba třetinu své trasy bez napojení na trolejové vedení. Bez drátů ujedou až deset kilometrů. Opava je využije na lince s číslem 221, která obsluhuje i část města, jíž nevedou troleje. Dosud tam jezdily takzvané duobusy, tedy trolejbusy s dieselovým agregátem.

Pořízení desítky nových trolejbusů Opavu přišlo na necelých 170 milionů korun. Vystřídají osm nejstarších vozů ve městě, výměna generací ve vozovém parku místní hromadné dopravy bude v Opavě patřit celá sobota. Město se totiž loučí s legendou mezi místními trolejbusy. Cestující vozila 35 let. Ulicemi jezdí od roku 1983, poslední byly dodány před jedenácti lety.

Nejstarší provozní vozy letos oslavily třiadvacáté narozeniny. V souvislosti s ukončením jejich provozu vznikl i pivní speciál. „Pivní sklenice je záměrně pojata v retrostylu. Vzhled etikety se inspiroval původním provedením etikety opavského výčepního piva Zlatovar z 80. let, kdy začaly být do Opavy trolejbusy Škoda 14 Tr dodávány,“ uvedl za organizátory slavnostní rozlučkové akce Libor Hinčica ze serveru Československý dopravák.

Nejčtenější

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Mladý řidič vjel do cesty autobusu, v přepůleném autě zemřel

Střet s autobusem přepůlil auto. Řidič na místě zemřel.

Dvacetiletý řidič osobního auta zemřel na silnici mezi Karvinou a Orlovou poté, co vjel v zatáčce do protisměru a...

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Další z rubriky

V podpoře nadaných žáků jsme pozadu, říká odbornice na jejich rozpoznávání

S vyhledáváním nadaných dětí má Jana Škrabánková už 26letou zkušenost.

Takřka detektivní práci dnes připomíná vyhledávání mladých talentů z oblasti fyziky, matematiky a dalších přírodních...

Nenapravitelný nestyda se zase obnažoval před dětmi, je ve vazbě

Ilustrační snímek

Asi si nemůže pomoct. Třiapadesátiletý muž, který se už v minulosti obnažoval před dětmi, nyní zase popustil uzdu své...

Termín odvozu jedovatých kalů z ostravských lagun zůstává nejistý

Ropné laguny jsou velkou ekologickou zátěží Ostravy. (14. listopadu 2017)

Všechny kaly a hlinky z ostravských ropných lagun společnosti Ostramo jsou podle společnosti AVE CZ zpracovány....

Najdete na iDNES.cz