Trestaný muž rozkradl šperky, sběratel si ho najal jako správce domu

  11:32aktualizováno  11:32
Hodně špatný odhad na lidi měl sběratel šperků z Ostravy. Jako správce domu si najal muže, který ještě s jedním komplicem velkou část sbírky rozkradl. Když si toho sběratel všiml, byla už část prstenů, hodinek a mincí v zastavárnách a u nových majitelů.

Dva z ukradených cenných prstenů, které se policistům podařilo dohledat. (22. října 2014) | foto: ČTK

Pětatřicetiletý muž nastoupil coby správce domu asi před rokem. Na místo se dostal na základě doporučení známého. Jeho úkolem bylo uklízet, opravovat dům a řešit všechny provozní problémy.

Pak si sběratel, jehož identitu, věk a bydliště policie na jeho přání nesdělila, v květnu z bankovní úschovy vyzvedl svou poměrně rozsáhlou sbírku šperků a kochal se z ní doma.  „Část má z dědictví, část nakoupil,“ řekl vedoucí policejního oddělení v Ostravě-Přívozu Kamil Vašťák a dodal jen, že sběratel má své zaměstnání a lze říci, že jde o běžného občana.

Zachráněný lup

Zlatému lákadlu správce domu neodolal. Domluvil se ještě s o osm let starším komplicem a postupně začali sbírku rozkrádat. „Nejprve brali jeden či dva prsteny,“ poznamenal policista. S jídlem však rostla jejich chuť, zvláště když si náhradní klíče pořídil i komplic a občas si pro lup zašel sám.

Policie dohledala třetinu lupu

 Najednou sběrateli chybělo 107 cenností a to už poznal. Minulý týden ztrátu cenností nahlásil a kriminalisté po dvou dnech zadrželi pachatele. Vzhledem k tomu, že do domu nikdo násilím nevnikl, padlo podezření i na správce. „Z krádeže byl velmi překvapen, divil se a dokonce dával tipy, kdo tam byl v poslední době na návštěvě,“ popsal Vašťák.

Mnohé pak naznačily informace z prostředí, kde se šperky prodávají, usvědčující nakonec byly domovní prohlídky. „Část ukrytých šperků byla nalezena například ve varné konvici nebo v odpadkovém koši, objeveny byly také zástavní listy,“ vypověděl kriminalista Jan Beran.

Škoda se blíží dvěma milionům

Díky rychlé práci se podařilo najít 41 kusů šperků, například i jeden prsten v hodnotě 160 tisíc korun. „Zastavárníci byli většinou vstřícní, po dalších špercích dále pátráme,“ uvedl Vašťák s tím, že něco muži prodali při hazardních hrách a jiné prsteny už dále udaly zastavárny.

Celková škoda činí 1,9 milionu korun, za což oběma mužům hrozí vězení v rozmezí od dvou do osmi let. Právě správce dostane zřejmě vyšší trest, protože za předchozí rozsudek nenastoupil do vězení.

.

Autor:

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Další z rubriky

Muž v taktické vestě ohrožoval s plynovou pistolí hosty v restauraci

Plynová pistole.

Ozbrojený a v taktické vestě se vydal osmapadesátiletý muž do havířovské restaurace Miňas. Poté, co začal plynovou...

Sedmidenní válku o Těšínsko před sto lety zastavil vládní telegram

Převoz padlých československých legionářů z Těšína do Orlové.

Před sto lety dospěl spor o Těšínsko do krvavého česko-polského střetu, který vešel do dějin jako takzvaná Sedmidenní...

Při víkendových požárech zemřeli v Moravskoslezském kraji tři lidé

Při pátečním požáru ve Stachovicích na Novojičínsku utrpěl muž rozsáhlé...

Tři lidé zemřeli při víkendových požárech v Moravskoslezském kraji. Naposledy hořelo v neděli k večeru ve...

Najdete na iDNES.cz