Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Stavba nové tramvajové tratě v Ostravě se vzdaluje, plán ale trvá

  9:05
Vznikne tramvajová trať v Porubě a Pustkovci, na niž chtěla Ostrava žádat o dotace už letos, ale nakonec termín posunula? A pokud ano, kdy? Odpověď není jasná. Kvůli rozdílným názorům veřejnosti a politiků, ale i proto, že projekt za téměř miliardu provázejí problémy. Odpůrci totiž využívají každou zákonnou možnost, jak stavbě zabránit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Markéta Vysloužilová jako mluvčí několika tisíc lidí, kteří podepsali petici proti trati, podala podněty krajskému úřadu projednávajícímu vliv stavby na životní prostředí, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže i ombudsmance. A uspěla.

„Kraj, který zkoumá stavbu v procesu EIA, vrátil už v dubnu dokumentaci k přepracování. Město dosud nepředložilo novou,“ řekla Vysloužilová s tím, že kritiků bylo víc. Kraj dostal 634 nesouhlasných vyjádření s podpisy 2 393 lidí.

Na podnět Vysloužilové řeší nyní Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uloženou a poté zrušenou pokutu 100 tisíc korun pro Ostravu.

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová prověřovala průzkum veřejného mínění o projektu. A vedení Ostravy teď vytkla diskriminační postup. Agentura totiž z průzkumu vyloučila obyvatele starší 75 let. „Omezení horní věkové hranice považuji za nepřípustné,“ uvedla.

„Průzkum stál 564 465 korun. Částka tak byla vynaložená bezúčelně. Vadným průzkumem nelze osvědčovat veřejný zájem,“ míní Vysloužilová, která věří, že trať nikdy nevznikne, protože je zbytečná a škodlivá pro životní prostředí.

Doufá v to i většina obyvatel a zastupitelů Pustkovce, kteří stavbu odmítají.

Primátor: Projekt nadále připravujeme

Stejně tak opoziční komunisté v zastupitelstvu Ostravy. „Trať nemá podporu klubu KSČM ani mou. Ztotožnili se s námi i straníci v zastupitelstvu Poruby,“ uvedl komunistický zastupitel Josef Babka.

„Vysoké náklady, dopad na životní prostředí v místě, změna mobility pracovní síly, alternativní řešení prostřednictvím ekologických autobusů, nepřipravenost akce a další důvody nás opravňují k zamítnutí projektu. Jsem přesvědčen, že nebude realizován,“ sdělil.

Primátor Tomáš Macura (ANO) tvrdí opak. „Projekt nadále připravujeme. Harmonogram jsme upravili tak, abychom mohli žádat o dotace v programovacím období 2021–2027,“ řekl Macura.

Upřesnil, že připomínky, kvůli nimž jim projekt vrátil krajský úřad, město nyní zapracovává do dokumentací pro EIA i pro vydání územního rozhodnutí. „Upravenou dokumentaci opět projednáme s dotčenými orgány, a to v řádu měsíců,“ zmínil.

Primátor oponuje, že průzkum veřejného mínění nebyl zbytečný. „Prokázal, že negativní vztah k projektu nemá většina obyvatel, jak deklarovali odpůrci, ale naopak. Pro bylo 50 procent lidí, proti 35,“ uvedl a dodal, že ani ombudsmanka průzkum nezpochybnila.

„Respektujeme její doporučení a nebudeme již omezovat věk respondentů. Ale i při zapojení seniorů starších 75 let a nedůvodném předpokladu, že by všichni byli proti trati, s ohledem na jejich procentuální zastoupení v populaci by to výsledky průzkumu nezvrátilo. A s rostoucí nutností řešit zelená témata poroste dál i podpora tohoto projektu, který bude mít pozitivní dopad na životní prostředí,“ míní Macura.

Koaliční partneři o tom ale zatím úplně přesvědčení nejsou. Stanovisko chtějí zaujmout později. „Až po prostudování projektové dokumentace a po analýze možných dopravních návazností v souvislosti s plánovanými stavbami, jako je Prodloužená Rudná či Severní spoj,“ řekl za klub ODS Martin Štěpánek.

„Náš postoj je konzistentní. Budeme se rozhodovat na základě faktů. Počkáme na výsledky EIA. Pak můžeme diskutovat, nikoli politikařit,“ uvedl David Witosz za Piráty.

  • Nejčtenější

Šílený střelec v nemocnici. Fotka ukrytých zdravotnic ukázala děs v Ostravě

Seriál Skutečnost byla horší než nejhorší sen. Před čtyřmi roky zastřelil dvaačtyřicetiletý Ctirad Vitásek sedm pacientů...

Influencerku zasypal muž obscénními zprávami, žena viní učitele z Ostravska

Ožehavý problém řeší škola z Ostravska. Jeden z jejích zaměstnanců totiž podle učitelky a influencerky Štěpánky Cimlové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dívka se ve škole pohádala se spolužačkami, pak na ně vytáhla nůž. Dvě pořezala

Ve středu krátce před polednem se na Základní škole Petrin v Bruntále odehrál mezi třemi děvčaty incident, který...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Krnov zásadně mění odpadový systém, lidé teď budou muset víc třídit

Radikální změnu v nakládání s odpadem zavádí Krnov. Sníží počet svozů komunálního odpadu, místo jednou za týden jej...

Influencerku zasypal muž obscénními zprávami, žena viní učitele z Ostravska

Ožehavý problém řeší škola z Ostravska. Jeden z jejích zaměstnanců totiž podle učitelky a influencerky Štěpánky Cimlové...

V Ostravě zaplatí lidé na dani z nemovitosti více. Koeficient z vládního balíčku město ale nezvýší

Ostrava nezvýší daň s nemovitosti nad rámec úsporného vládního balíčku, rozhodli zastupitelé. Lidé tak v příštím roce s...

Z havířovské Stromovky se má za 50 milionů stát moderní oáza klidu

Velký park zvaný Stromovka v Havířově čeká výrazné omlazení a zmodernizování. Radní se rozhodli pro jeho obnovu za...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...