Jak přežít Vánoce v Moravskoslezském kraji? Jděte třeba za Kubištou

  7:55aktualizováno  7:55
Někdo by chtěl na ostrov If. Někdo si sbalí kufry, zavře se do skříně a bude doufat, že najde cestu do Narnie. Někdo zaleze hluboko pod zem a zhasne světla. Všude kolem vás jsou Vánoce a vy je nechcete ani vidět, ani slyšet? Tady jsou tipy na zábavu bez rolniček a bez koled.

Pracovnice ostravského Domu umění Jana Šrubařová u obrazů Bohumila Kubišty Podobizna profesora Posejpala (1909) a Při psaní (1910). (2. října 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Sfárejte do podzemí. Jděte za Kubištou. Lyžujte, bruslete, procházejte se. Tipů, jak přežít Vánoce, je spousta. Vybírejte.

1.Navštivte ostravskou výstavu roku

„Měl jsem štěstí, že jsem chytil komentovanou prohlídku s kurátorkou,“ vypráví dvaatřicetiletý Pavel Neděla z Ostravy, který navštívil ostravskou výstavu roku – Zářivý krystal v Galerii výtvarného umění. Je věnována malíři Bohumilu Kubištovi. Lidem představuje více než dvě stovky děl nedozírné hodnoty. „Překvapilo mě, jak moc drahé ty obrazy jsou.

Ostrava pořádá v Domě umění mimořádnou výstavu díla Bohumila Kubišty. Hodnota...

Ostrava pořádá v Domě umění mimořádnou výstavu díla Bohumila Kubišty. Hodnota obrazů je nevyčíslitelná, bezpochyby se pohybuje přes miliardu korun. (2. října 2014)

Pár let po Kubištově smrti žádné z nich Národní galerie nechtěla koupit, Kubišta prý neměl dost talentu. Později odkoupila jeden za třicet tisíc korun a nedávno se jedno malé zátiší prodalo za sedmnáct milionů korun,“ říká Neděla.

Obrazy Bohumila Kubišty jsou i ze soukromých sbírek, takže je pravděpodobné, že je nikde jinde neuvidíte.

Během vánočních svátků bude mít galerie zvláštní otevírací dobu. Dům umění bude otevřený o Štědrém dnu od 10:00 do 14:00 hodin a o prvním svátku vánočním od 14:00 do 18:00 hodin.

Od 26. prosince až do konce výstavy, tedy do 4. ledna 2015, bude mít Dům umění navíc prodlouženou otevírací dobu až do osmé hodiny večerní. Prvního ledna zůstane Galerie výtvarného umění v Ostravě, jak je již tradicí, uzavřená.

2.Lyžujte, bruslete nebo se jen tak procházejte

Třeba v Bílé na Frýdecko-Místecku je hned několik lyžařských areálů a sjezdovek. Lyžaři i snowboardisté je v zimních měsících často vyhledávají. V současné době leží na sjezdovkách 20 až 35 centimetrů sněhu. Během zimy v obci jezdí skibusy, což jsou běžné autobusové linky určené především pro přepravu lyžařů. Bruslit můžete zdarma třeba v centru Ostravy a 964 metrů dlouhá bobová dráha je v Heiparku v Tošovicích. Otevřená je celý týden od 9:00 do 21:00 hodin.

Krásné procházky bývají třeba v Malenovicích, v obci, která leží pod Lysou horou. V jejím okolí jsou Satinské vodopády, jedna z nejkrásnějších přírodních památek v Beskydech.

3.Sfárejte do podzemí

Až ze sebe budete chtít „setřást“ Vánoce, zastavte se v Landek Parku v Ostravě-Petřkovicích. Právě tady můžete sfárat do podzemí. Ne metr nebo dva, ale dobrých 622 metrů. Nevěříte? Dole uslyšíte pracující havíře, jak se mezi sebou baví. Mějte proto na paměti, že podzemní expozice někdejšího dolu Anselm není pro slabé povahy. Je tu spousta tunelů a havířů ležících v půlmetrových štěrbinách. Až vyjedete zpátky nahoru, pořádně se po Landeku rozhlédněte.

Hornické muzeum v Ostravě láká mnoho návštěvníků.

Hornické muzeum v Ostravě láká mnoho návštěvníků.

Vrch Landek je národní přírodní památkou. Proslul nálezem Petřkovické venuše, jediné štíhlé venuše v Evropě.

Během zimní sezony, která trvá až do konce března, je hornické muzeum Landek Park otevřené od úterý do neděle a jeho prohlídky začínají v 10, 12, 14 a 16 hodin. Areál Landek Parku je otevřený každý den vždy od 9 do 19:30 hodin. Muzejní vstupenka pro děti stojí 90 korun, pro dospělé 150 korun. Vstup do areálu je zadarmo.

4.Nahlédněte do hradu s postrachem Ostravska

Během zlaté soboty a neděle se otevře 13. komnata Slezskoostravského hradu. Buďte u toho. Hradem bude provázet Xaver Yáchym Zahozenec – lotr, loupeživý rytíř, vyvrhel středověké společnosti. Narodil se roku 1600 a živil se jako loupežník. Říká se, že se po celý život mstil za to, že byl odloženým nemanželským dítětem.

Desítky vystrašených žen mu údajně otevíraly své ložnice, mnohdy s nožem na krku. Postrach Ostravska byl i se svými kumpány polapen v lese jen pár stovek metrů za branami Slezskoostravského hradu. Nahlédněte spolu s Xaverem do míst, která nejsou běžně k vidění!

5.Jděte na Hobita

Poslední díl fantasy trilogie natočené podle knih J. R. R. Tolkiena vstoupil do kin a během prvního víkendu přilákal téměř čtvrt milionu lidí. „S prostorem kouzlí režisér tradičně, tedy velkoryse, omračuje šíří, hloubkou i střídáním perspektivy. Ukázkově také pracuje s komparzem, z jehož masy dovede vytáhnout zajímavý detail,“ popsala filmová recenzentka Mirka Spáčilová. Hobita promítá třeba v úterý 23. prosince od 19:30 hodin Minikino v Ostravě.

6.Obdivujte krásy Dolních Vítkovic

Ostravský unikát - bývalé vysoké pece - láká stále více lidí. (1. května 2012)

Ostravský unikát - bývalé vysoké pece - láká stále více lidí. (1. května 2012)

Areál Dolních Vítkovic a Svět techniky bude otevřený téměř po celou dobu vánočních svátků. Užijte si procházku národní kulturní památkou a obdivujte krásy architektury Dolních Vítkovic. Do detailů si můžete prohlédnout i Multifunkční aulu Gong – veřejné prostory, technické zázemí i velký sál.

Dřevěné hlavolamy budou vystavené v sobotu 27. i v neděli 28. prosince ve Světě techniky. Ovšem buďte opatrní, Vánoce se nevyhnuly ani Dolní oblasti. „Kouzelné Vánoce ve Světě techniky se konají v sobotu 20. a v neděli 21. prosince, vždy od 10 do 18 hodin,“ upozornila mluvčí Dolní oblasti Eva Kijonková.

Nejčtenější

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Mladý řidič vjel do cesty autobusu, v přepůleném autě zemřel

Střet s autobusem přepůlil auto. Řidič na místě zemřel.

Dvacetiletý řidič osobního auta zemřel na silnici mezi Karvinou a Orlovou poté, co vjel v zatáčce do protisměru a...

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Další z rubriky

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Nenapravitelný nestyda se zase obnažoval před dětmi, je ve vazbě

Ilustrační snímek

Asi si nemůže pomoct. Třiapadesátiletý muž, který se už v minulosti obnažoval před dětmi, nyní zase popustil uzdu své...

Dopravní podnik v Ostravě po velkém požáru parkuje autobusy dál od sebe

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Požár v areálu garáží, který v sobotu zcela zničil sedm autobusů a dalších pět poškodil, přinutil Dopravní podnik...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC SEŘIZOVAČ - KOVOVÝROBA

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 20 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz