Kanceláře nestojí, přesto zastupitelé pokutu firmě snížili a prodloužili termín

  15:25aktualizováno  15:25
Zastupitelé Ostravy se dostali do sporu kvůli pokutě pro společnost CTP Invest. Opozici vadí, že firma místo tří milionů korun za nedodržení smlouvy podepsané při koupi městských pozemků zaplatí zatím jen jeden milion. A získá dalších pět let času na dokončení kancelářské budovy, která už měla stát na náměstí Republiky vedle sídla firmy Tieto.

(ilustrační snímek) | foto: CTP Invest

S podpisem dodatku ke kupní smlouvě souhlasila tento týden většina ostravských zastupitelů. Ale ne všichni. 

Proti byl především Lukáš Semerák z opozičního hnutí Ostravak, který má zkušenosti jako podnikatel s nemovitostmi i bývalý radní města.

Vadilo mu, že se vedení města hodlá vzdát tří milionů, zvlášť když firma získala pozemky levně. V roce 2012 zaplatila Ostravě za více než 5 300 metrů čtverečních 11,2 milionu korun. „Od té doby se ale ceny zvedly nejméně o třicet až padesát procent,“ upozornil Semerák. 

„A proč až teď řešíme otázku pokuty, když podle smlouvy měla být stavba hotová loni v květnu? Na účtu města už dávno měly být tři miliony,“ dodal zastupitel s tím, že město by mělo chtít celou sumu a teprve pak s investorem vyjednávat o dalších podmínkách odkladu termínu, případně o navrácení pozemků.

Fotogalerie

Primátor Ostravy Tomáš Macura mu oponoval. Řekl, že smyslem pokut není plnit městskou kasu, ale docílit toho, aby investoři plnili své sliby. A vstřícnost vůči CTP Invest se podle něj městu vyplatí.

„Jde o prověřeného investora, který v Ostravě vybudoval například průmyslovou zónu v Hrabové a věžák pro firmu Tieto. Další kancelářskou budovu postaví hned vedle něj. Stavbu zdržel proto, že kanceláří bylo v Ostravě dost a nebyla tak velká poptávka,“ líčil Macura.

Podotkl, že o znění dodatku s pětiletým odkladem termínu dokončení stavby jednal se zástupci firmy několik měsíců a věří, že výsledek je výhodný i pro město. 

Navýší kapacitu parkoviště

„Milion dostaneme hned při podpisu dodatku. Pokud firma nepodá do 1. září žádost o územní rozhodnutí, dostaneme už na podzim další dva miliony. A pokud nedodrží ani nový termín dokončení stavby, zaplatí dalších pět milionů, takže v krajním případě získáme na pokutách celkem osm milionů korun. A navíc jsou součástí dodatku další klauzule, které chrání majetek města,“ argumentoval primátor. Koalici přesvědčil.

Nová dohoda se společností CTP Invest má podle primátora městu přinést i lepší řešení statické dopravy v místě, kde už teď není kam zaparkovat auta. Pod novou věžovou budovou mělo podle původního projektu vzniknout 236 parkovacích míst. 

„Podle úřadu to ale nebude stačit. Společnost proto slíbila, že navýší kapacitu podzemního parkoviště o dalších asi čtyřicet míst. Kromě toho vede jednání o možnosti bezplatného parkování až pěti set zaměstnanců kancelářských budov na odstavném parkovišti u Dolu Hlubina a jejich přepravě do práce městskou hromadnou dopravou za zvýhodněných podmínek,“ nastínil Macura.

Nejčtenější

Brucelóza po 60 letech v Česku. Turisté se v Arménii nakazili z mléka

Pacientka Barbora Mludková

Velké překvapení zažili lékaři v Opavě, když po dlouhém pátrání odhalili příčinu potíží mladé ženy. Zjistili, že si z...

„Nebuď jako Tomáš.“ Hornická fakulta si v náborové kampani utahuje z Řepky

Tomáš Řepka

Netradiční způsob k lákání nových studentů zvolili na svých oficiálních facebookových stránkách zástupci...

Je konec, hokejová Sparta je vyřazena. Zlín vyrovnal sérii s Boleslaví

Zklamaní hokejisté Sparty po vyřazení z předkola s Vítkovicemi

Hokejová Sparta i po roce končí v předkole. V rozhodujícím duelu doma nestačila na Vítkovice 1:5 a celkově v sérii...

Tajemná pohlednice od tety z Ameriky. K příbuzným do Třince putovala 48 let

Pohlednice z USA

Na redakci iDNES.cz se obrátila čtenářka s poněkud kuriózním případem. Její matce přišla od tety z amerického...

Hledač pokladů nalezl na Novojičínsku ostatky německého vojáka

Ilustrační snímek

Na poli u Bílova na Novojičínsku byly nalezeny kosterní ostatky německého vojáka, který padl ve druhé světové válce....

Další z rubriky

Kraj vymírá, lidé se stěhují pryč. Ale pomaleji než dříve

Budova ČSÚ v Praze.

O 309 dětí více než v roce 2017 se v loňském roce narodilo v Moravskoslezském kraji. Vyplývá to ze zjištění, která...

Kůrovec je na vzestupu. A bude hůř, varují lesníci v Beskydech

 Zaschlé larvy lýkožrouta smrkového, který decimuje ve velkém také suchem...

Další vlna kůrovcové kalamity se blíží. V nezpracovaném dřevě v lesích se totiž vylíhlo abnormální množství lýkožroutů...

Horník přežil výbuch ve Stonavě, čtvrt roku po tragédii už rehabilituje

Těžce popálenému polskému havíři se daří lépe

Zdravotní stav těžce popáleného polského horníka zraněného před třemi měsíci při výbuchu metanu v Dole ČSM ve Stonavě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz