Těžební gigant OKD chce v Beskydech znovu pod zem, prozkoumat zásoby

  13:45aktualizováno  13:45
Důlní společnost OKD chce u Frenštátu přibližně 900 metrů pod zemí vybudovat chodbu navazující na stejnojmenný, nikdy nezprovozněný důl. Firma zde hodlá prozkoumat zásoby uhlí a plynu. Starostové beskydských obcí však protestují, průzkumnou ražbu totiž považují za opravdové znovuotevření dolu.
Těžní věže Dolu Frenštát.

Těžní věže Dolu Frenštát. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Je tomu sedm let, co těžební společnost OKD usilovala o povolení průzkumné ražby na Frenštátsku. Plán tehdy vyburcoval 23 tisíc lidí k podepsání petice za zrušení a zasypání dolu. Nyní vládne bojová nálada znovu.

Průzkumná ražba je totiž podle starostů i obyvatel beskydských obcí ve skutečnosti opravdovým otevřením dolu Frenštát. "Nechceme, aby se tady těžilo, takže ani s nějakým průzkumem nesouhlasíme. Ať důl zasypou a bude," zlobí se například muž, který bydlí poblíž dolu.

Reaguje na plán, který tento týden zveřejnila OKD: Zhruba 900 metrů pod zemí chce vybudovat přibližně tisíc metrů dlouhou průzkumnou chodbu, která bude navazovat na v minulosti již vybudovaná důlní díla.

Těžaři: Je to naše odpovědnost vůči akcionářům i státu

"Abychom mohli odpovědně jednat o budoucnosti dolu, potřebujeme znát objektivní údaje a ne 30 let staré odhady. Je to naše odpovědnost vůči našim akcionářům, kteří financují nákladný konzervační režim, a také směrem ke státu, kterému toto ložisko patří," oznámil generální ředitel a předseda představenstva OKD Klaus Dieter Beck.

Důl Frenštát

Budování dolu Frenštát bylo zahájeno v roce 1981. Důl nebyl nikdy zprovozněn pro těžbu. Skládá se ze dvou jam - jáma číslo 4 má hloubku 943 metrů a jáma číslo 5 má hloubku 1 088 metrů. Obě jámy jsou spojené na úrovni hloubky 590 metrů.

Zdroj: OKD

Dodává, že v souvislosti s průzkumem neplánuje budování nových staveb ani hloubení jam. Odpad z budování chodby chce odvážet na odval Dolu Paskov.

"Předpokládaná frekvence průjezdu je pět nákladních automobilů za den," říká Beck. Slibuje přitom, že práce jinak nebudou mít žádný dopad na povrch a lidé žijící v okolí je nijak nepocítí.

S tím starostové nesouhlasí. "Toto tvrzení jasně vyvrací odborné posudky a studie předních odborníků na geomorfologii v čele s profesorem Jaromírem Demkem," říká starosta Trojanovic a předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu Jiří Novotný.

"S těžbou v tak citlivém území u nás nemá nikdo zkušenosti"

Právě profesor Demek poukazuje na rizika, která s sebou těžba ve zdejším prostoru nese. "Flyšové skalní horniny v dobývacím prostoru Trojanovice jsou nakypřené, postižené četnými svahovými deformacemi a existují vědecké doklady, že se nacházejí v nerovnovážném stavu. I malý zásah do horninového masivu tak může mít velké a neočekávané důsledky," poukázal expert.

"OKD ani nikdo v České republice nemá zkušenosti s těžbou v tak citlivém území, jako je geologicky mladé karpatské pohoří. Již při hloubení šachet se projevily problémy se zbytkovým napětím na násuvných plochách, které vedly k poškození a deformaci šachty," upozornil Demek.

OKD ujišťuje: S těžbou aktuálně nepočítáme...

Zda nebudou mít průzkumné práce negativní vliv na životní prostředí v okolí dolu, chce OKD nejdřív ověřit. Nechala si proto zpracovat dokumentaci o jejích dopadech.

Samotný průzkum má pak schvalovat báňský úřad v Ostravě. Průzkum včetně přípravy a závěrečného vyhodnocení by měl trvat přibližně čtyři roky. OKD tvrdí, že jím chce zpřesnit a doplnit informace o rozsahu a kvalitě zásob uhlí a plynu, o jejich uložení a geologických podmínkách v dole. Konzervační režim ji stojí 60 milionů korun ročně.

"A to aniž by bylo zřejmé, za jakých podmínek by bylo ložisko vůbec vytěžitelné," poukazuje Klaus Dieter Beck. Zároveň přitom říká, že s těžbou aktuálně nepočítá.

...energetická koncepce státu však ano

Starostové jsou ale přesvědčení, že se OKD snaží průzkumem otevřít cestu k budoucí těžbě. Nahrávají jim k tomu i informace z pracovní verze státní energetické koncepce, která unikla do médií před dvěma týdny. Píše se v ní, že "v neposlední řadě se předpokládá, cca po roce 2030, využití ložiska černého uhlí v lokalitě Frenštát k možné výrobě elektrické energie a tepla pro Moravskoslezský region".

Zhruba v té době totiž OKD pravděpodobně dojdou zásoby kvalitního koksovatelného uhlí. "Pokud nebude zahájena těžba v další lokalitě, bude se muset uhlí dovážet z Polska, USA a dalších zemí, což se prodraží odběratelům," míní analytik České spořitelny Petr Bártek.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Pitva odhalila, že viník nehody se čtyřmi mrtvými měl v těle drogy

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Ukrajinský řidič dodávky, který v listopadu minulého roku v Třinci-Neborech zavinil nehodu se čtyřmi mrtvými, byl pod...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Další z rubriky

O zahrádky v Opavě je obrovský zájem, více jich však letos nebude

Zahrádkářská kolonie Malina na Kraví hoře by podle návrhu baseballové Techniky...

Od loňského srpna se po výzvě radnice hlásili zájemci, letos se mělo začít s první výstavbou. Tři stovky zahrádek v...

Spolu s ostravskou Černou loukou se promění i nábřeží Ostravice

Podle architektonicko-urbanistické studie by mělo takto vypadat nábřeží řeky...

Plánovaná výstavba dvou nových budov Ostravské univerzity pro sportovní a umělecké obory s sebou přinese už v roce 2021...

Moravskoslezský kraj chce letos opravit nejméně osmdesát kilometrů silnic

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Zhruba 800 milionů korun má pro letošní rok připraveno na opravy silnic druhé a třetí třídy Moravskoslezský kraj. To by...

Najdete na iDNES.cz