ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Testů nemusí být v nejbližší době dost, říká koordinátor testování firem

  • 3
S vyhlášením vlády o povinném testování ve firmách se pod tlak dostávají nejen samotné společnosti, které musí testování zajistit, ale i firmy, které jim tyto služby poskytují.

„Testování určitě může pomoci. Bezpříznakové zaměstnance zachycujeme každý den, to snižuje dobu dalšího šíření,“ říká Richard Balcar, koordinátor testování zaměstnanců ve firmě poskytující pracovně-lékařské a testovací služby. Jméno firmy uvádět nechce. „Už tak nestíhám zvedat telefon.“

Jaká je současná situace v souvislosti s povinným testováním ve firmách?
Situace se neustále vyvíjí a pro některé firmy je určitě i velmi komplikovaná. V horizontu hodin musí buď sehnat zdravotníky kompetentní k testování jejich zaměstnanců nebo si zajistit antigenní testy pro samotestování.

Kolik je firem, které umí tyto služby nabídnout?
Není jich málo. Jak v Moravskoslezském kraji, tak i v celé republice. Určitě jich však je výrazně méně, než by situace vyžadovala.

Jaké jsou jejich kapacitní možnosti? Mohou zvládnout současný zájem?
Myslím, že to bude opravdu velký problém. Navíc je zde i významná a na krizovou situaci myslím i zbytečná administrativa, která spoustu zdravotnických subjektů odrazuje.

Máte dost zaměstnanců, nabíráte brigádníky nebo jde o natolik odbornou činnost, že to není takto možné?
Máme několik plně vybavených a proškolených týmů zdravotníků, kteří jsou schopni garantovat maximální služby a zvládnout v jednom dni i trojsměnné provozy. Ale poptávka je taková, že bohužel musíme z kapacitních důvodů řadu firem odmítat.

Jak je to s testy? Je jich na trhu dost? Jsou dostupné?
Očekávali jsme tento vývoj a zajistili jsme si kvalitní testy s předstihem. Jsme tedy vybaveni a zásobeni. Současně si myslím, že pro řadu zdravotníků už může být problém je dnes sehnat.

Jak je to s kvalitou dostupných testů? Jakou mají přesnost?
Bohužel mezi schválenými testy je obrovský rozdíl v účinnosti. Tedy v tom, jaké je procento potenciálně pozitivních lidí, které testy nezachytí. Logicky je mezi nimi i cenový rozptyl. Z nepochopitelných důvodů stát nijak nehodnotí tuto kvalitativní stránku, což považuji za riziko. Od počátku používáme dražší, ale maximálně kvalitní nečínské testy. Zodpovědní zaměstnavatelé to oceňují, eliminují tím riziko šíření nákazy ve svých firmách a tedy i následné ekonomické škody.

Odvíjí se cena od kvality těchto testů?
Myslím, že do jisté míry tam závislost je. Čím jsou efektivnější, tím jsou i dražší.

Jak je to s dostupností testů podle kvality? Dají se sehnat přesné, dají se sehnat drahé, dají se sehnat levné…?
Situace na trhu je opravdu vypjatá. Očekáváme, že v následujících dvou týdnech bude situace velmi komplikovaná a testů bude nedostatek. Pak se situace snad s dalšími dovozy zlepší.

Je současná nabídka vlády, platba 60 korun na test na zaměstnance, maximálně ale čtyřikrát do měsíce, dostatečná? Nebo budou muset firmy za testování doplácet?
Myslím, že budou-li se řídit kvalitou a vybírat testy, které mají data o účinnosti postavena na relevantních studiích, tak 60 korun stačit určitě nebude.

Je časově reálné otestovat všechny zaměstnance ve firmách tak, jak to v současnosti žádá vláda?
To bude záležet na tom, zda bude dostatek testů a zda stát nebude proces zatěžovat zbytečnou administrativou.