Peníze půjdou především na lepší zázemí pro praktickou výuku do zhruba dvacítky škol. Modernizaci potřebují. Aby držely krok s vývojem a absolventi nebyli v praxi pozadu.
„Tak velkou rekonstrukcí laboratoře prošly asi před pěti lety. Postupně ale dovybavujeme pořád, pokud se objeví něco nového. Musíme držet krok s vývojem firem,“ popsal nekončící snahu o nové vybavení Miroslav Dočkal, ředitel Střední školy technické a dopravní v Ostravě-Vítkovicích, kde se dočkají celkové obnovy elektrolaboratoří.
Ještě déle museli s původním vybavením vydržet na Gymnáziu a střední odborné škole v Rýmařově, kde generální oprava čeká laboratoře chemie. „Tato přístavba školy vznikla v roce 1994 a z této doby pochází i všechno vybavení. Dnešní obory se ale posouvají úplně jinam,“ komentovala ředitelka Zdena Kovaříková s tím, že laboratoř čeká kompletní rekonstrukce včetně rozvodů nebo osvětlení, ale i nové moderní pomůcky.
Zhruba dvacet let staré vybavení také momentálně používají studenti elektrikáři v opavské Střední škole technické. „Čeká nás odstranění starého vybavení a zcela nové pracovní stoly se zabudovanými přístroji. Měřidla, zdroje napětí a vše ostatní, co elektrikář potřebuje,“ přiblížil ředitel školy Josef Vondál.
Momentálně se chystá vyhlášení prvních veřejných zakázek. „Devadesát procent peněz uhradí evropské zdroje a státní rozpočet, zbylých deset procent doplatí kraj. Všechny projekty se musí uskutečnit do konce příštího roku,“ sdělil Jan Krkoška, náměstek hejtmana pro regionální rozvoj.
Modernější prostředí by mohlo přilákat více studentů
Ani pak ale zdaleka nebude hotovo. „Aktuálně připravovanými projekty nedojde k modernizaci učeben a vybavení ve všech školách, které modernizaci potřebují,“ vysvětlila Miroslava Chlebounová z tiskového oddělení krajského úřadu.
Připravené jsou už další projekty, třeba laboratoře technických měření, laboratoře virtuální reality či podpora výuky v progresivní oblasti automatizace, mechatroniky a robotiky. „V současné době probíhá hodnocení těchto projektů,“ dodala.
Podle náměstka hejtmana pro školství Stanislava Folwarczného by modernizace mohla přitáhnout k technice více studentů. „Zřízením moderních laboratoří a odborných učeben a díky novému vybavení dojde k zatraktivnění přírodovědných a technických oborů,“ míní.
Ačkoliv totiž poptávka po absolventech technických škol ze strany zaměstnavatelů výrazně přesahuje nabídku, mladé zájemce technika neláká. U těch nejkritičtějších oborů dokonce kraj vypsal motivační stipendia.
Absolvent technického zaměření má zatím pro firmy v kraji cenu zlata. Chybějí především odborníci, kteří pracují přímo v jednotlivých provozech. Firmy si nezřídka nadané adepty vyhlížejí už během studií a se školami spolupracují. Studenti tak mají částečně možnost se učit přímo v praxi.