Tažení měst proti zlodějům kovů narazilo u ministerstva vnitra

  12:25aktualizováno  12:25
Nová iniciativa měst na Karvinsku proti výkupům kradeného kovu nabírá na síle. Změnou vyhlášky chtějí zakázat sběrnám výkupy kovů od fyzických osob. Lidé by tedy mohli šrot odevzdat jen v městských separačních dvorech. Ministerstvo vnitra ale upozorňuje, že vyhláška může odporovat zákonům.
S kovy do sběrny? To ne, jedině do městského separačního dvora. Takové pravidlo se snaží zavést některá města v Moravskoslezském kraji. Ilustrační snímek

S kovy do sběrny? To ne, jedině do městského separačního dvora. Takové pravidlo se snaží zavést některá města v Moravskoslezském kraji. Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

S iniciativou přišly Bohumín, Rychvald a Dolní Lutyně. Určitě se přidá Karviná, možná i Orlová a Havířov. Zajímá se dokonce Ostrava.

Radnice by šrot ze separačních dvorů samy prodaly do sběren a utržené peníze by investovaly do třídění odpadů. Nevylučují ani, že díky tomuto opatření by se lidem mohl snížit poplatek za odpad.

"Obec by měla mít rovněž možnost určit místa, kde mají výkupny druhotných surovin být. Rozhodně je nechceme třeba na sídlištích nebo v non-stop režimu," podotkl primátor Karviné Tomáš Hanzel.

Ministerstvo má k vyhlášce výhrady

Obce ale mohou narazit. Ministerstvo vnitra upozorňuje, že vyhláška může za určitých okolností odporovat zákonům.

"Je možné, že obce mohou vyhláškou stanovit jako místo pro odkládání kovového odpadu sběrné dvory," řekl Břetislav Oliva z ministerstva vnitra a uvedl, že takovou vyhlášku by ministerstvo nejspíše schválilo.

Hned ale dodal, že obce nemohou ve vyhlášce zakázat fyzickým osobám prodávat kovy do sběren, ani nemohou sběrnám přikázat, aby kovový odpad nevykupovaly.

Obce jsou ochotny jít až k Ústavnímu soudu

Kdyby tedy obce schválily tuto podobu změny vyhlášky, je pravděpodobně, že je ministerstvo nejprve vyzve k nápravě, a pak by obecní normy zrušilo.

"O stanovisku ministerstva víme, ale v přípravách vyhlášky pokračujeme. Spolupracujeme i s ministerstvem životního prostředí," reagovala mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

Poznamenala, že obce jsou ochotny jít ve sporu o vyhlášku až k Ústavnímu soudu. "Podobné to bylo i u zákazů výherních automatů a videoterminálů. Nakonec jsme uspěli," připomněla Balcarová nedávný podobný spor.

Ministerstvo životního prostředí by mohlo navrhnout změnu zákonu o odpadech, ale zatím se návrhy obcí jen zabývá a posuzuje je. Například není jasné, kdy se kovové předměty právně stávají odpadem. Obce na Karvinsku možná získají také silného spojence - Ostravu. Moravskoslezská metropole totiž už v minulosti žádala, aby mohla výkup kovů regulovat.

Krade se, co jde. Třeba i kovové části mostů

"Proto nás nová iniciativa obcí samozřejmě zajímá. Jsme ochotni spolupracovat. Je totiž společným zájmem tomuto nešvaru zabránit," konstatovala mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská.

V kraji jsou problémy se zloději kovů velmi časté a škody jdou do milionů. Viníci navíc ohrožují nejen sebe, ale také ostatní. Například v Ostravě před několika měsíci obrali zloději dva silniční mosty natolik, že na nich musela být snížena rychlost. Za ukradený kov zloději dostali tisíce korun, škody však byly statisícové.

Podobně kradou i části zabezpečovacího zařízení u železničních tratí. Novojičínský soud řešil krádeže součástí stožárů vysokého napětí, které se po nájezdu zlodějů zřítily. Jen náhodou se dosud nestala tragédie po odcizení kanálových poklopů, kterých mizejí desítky. Několikrát však přišli o život sami zloději, když se na ně zřítila zeď nebo je zavalila zemina.

Autor:

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Další z rubriky

U bytovky se objevil sklípkan, hasiči ho chytili a zavřeli do sudu

Hasiči přijeli pro nebezpečného pavouka.

Jedovatý sklípkan, který se objevil u vchodu do domu, vystrašil v neděli obyvatele bytovky na Havlíčkově náměstí v...

Sběratel má na zahradě nevšední muzeum. Desítky starých mlýnských kamenů

Muž z Oder sbírá mlýnské kameny.

Nevšední muzeum provozuje na své zahradě sběratel Jiří Král z Oder na Novojičínsku. K vidění jsou zde desítky kusů...

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz