V Krnově zvažují přesun tavírny asfaltu. Majitel bude chtít kompenzaci

  17:57aktualizováno  17:57
Obyvatelé Krnova se psali petici kvůli tavírně asfaltu. Poukazují na zápach i obavy ze škodlivin v ovzduší. Majitel Evropského distribučního centra, jež asfalt v Krnově zpracovává, je ochoten provoz přesunout, žádá však úhradu nákladů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Roman KubaričMetro.cz

Problémem se budou zabývat krnovští zastupitelé. „Majitel tavírny Dalibor Tesař deklaroval svou ochotu přesunout závod mimo Krnov. Problém ale vidí ve vysokých nákladech,“ shrnul starosta Krnova Tomáš Hradil.

Město podnikatele pozve na březnové jednání zastupitelů, aby se seznámili s jeho postojem a aby on zodpověděl jejich dotazy.

Kvůli stěhování tavírny asfaltu v areálu někdejší slévárny ve Vrchlického ulici už loni podepsalo s Tesařem memorandum krnovské hnutí ANO. 

„Chceme, ať se tavírna přesune, a je logické, že pokud firma ve městě investovala peníze, bude chtít nějak kompenzovat ztrátu. I při podpisu se počítalo, že se budou muset podílet obě strany. Konečná dohoda je ale předmětem jednání,“ řekl Michal Ratiborský, předseda krnovské buňky ANO.

Podle Tesaře mohou další kroky následovat až po rozhodnutí zastupitelstva o úhradě nákladů na stěhování. Podle odhadu jde o desítky milionů korun. 

„Ještě nehledáme ani lokalitu, čekáme na rozhodnutí zastupitelů. Až ve chvíli, kdy by řekli ano, bychom začali s projektovou přípravou. I ta něco stojí,“ uvedl.

Tavírnu asfaltu v Krnově odmítají lidé z okolí, iniciovali i petici s 369 podpisy. Vadí jim zatížení ovzduší. Měření Zdravotního ústavu překročení limitů neprokázalo, žádají ale přesun. Vedení města se sešlo také s nimi. 

„Ujistili jsme je, že vyvineme tlak, aby nedošlo k rozšíření produkce,“ řekl starosta.

Firma před časem požádala o dodatečné povolení stavby, aby mohla přidat dvě tavicí pece a upravit vzduchotechniku, jež sníží zatížení ovzduší zápachem. To je teď pozastaveno. 

Ve fázi kasační stížnosti je totiž soud o původní stavební povolení, které umožnilo umístění tavírny do areálu bývalé slévárny. Na soud se obrátili tři lidé s tím, že byli opomenuti jako účastníci řízení. Rozhodnutí ještě nepadlo.

Nejčtenější

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům. Ti zatím mlčí

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu...

Česká města, do kterých Poláci navezli na sedm set tisíc litrů nebezpečných chemikálií, požadují, aby stát odpad vrátil...

Postřelili muže, líčí lidé z Frýdku-Místku. Policie potvrdila násilný čin

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje násilný čin ve Frýdku-Místku. Podle místních tam byl ve čtvrtek večer postřelen muž. Policisté zatím...

Ostrava - Liberec 0:1, naději na Evropu trefil v závěru Kamso Mara

Ostravský záložník Robert Hrubý (vlevo) a liberecký stoper Kamso Mara, který...

Konečně vystřelili na bránu, konečně dali gól. Liberečtí fotbalisté v nadstavbové části Fortuna ligy ve skupině o titul...

Provozovatelky Dětského ráje musí skončit, radní u nich koupil lahev vína

Dětský ráj v Ostravě tvoří venkovní hřiště i vnitřní herna s kavárnou.

Klára Merová a Petra Kunešová, provozovatelky Dětského ráje v Komenského sadech v Ostravě, porušily nájemní smlouvu....

Další z rubriky

Spiknutí proti firmě OKD je nesmysl, píše finančník Bakala soudu

Spolumajitel OKD Zdeněk Bakala sfáral v listopadu 2004 do šachty Staříč v Dole

Zdeněk Bakala, někdejší majoritní majitel OKD, do řízení na určení platnosti pohledávky společnosti Citibank nevstoupí....

K záchraně vzácného brouka pomohla ohořelá hrušeň

Páchníka hnědého zachránila ohořelá hrušeň.

Na konci loňského roku v Poodří začal projekt, který chce zachránit vzácného brouka páchníka hnědého. Zároveň má zdejší...

Ostravské stopy: Na pijatyku s havíři nelze zapomenout, směje se Hanzlík

Jaromír Hanzlík s cenou prezidenta za přínos českému filmu (7. července 2018).

Jeden z nejznámějších herců své generace Jaromír Hanzlík nedávno zavítal do svého rodiště – Českého Těšína – na 21....

Najdete na iDNES.cz