VIDEO: Kluci ze střední postavili z dodaných dílů funkční tatrovku

  11:00aktualizováno  11:00
Na začátku byla loni v srpnu hromada dílů zaslaných z kopřivnické automobilky do třebíčské střední průmyslové školy. Na konci pak funkční nákladní Tatra Phoenix, která v pondělí poprvé vyjela na zkušební okruh v areálu Tatry Kopřivnice.

A mezitím stovky hodin práce třebíčských studentů, kteří v rámci praktické výuky postavili z dodaných dílů automobil jako stavebnici.

„Jede to výborně, necítím žádné větší vibrace, zkusím i náročnější okruh,“ chválil v pondělí nový vůz na kopřivnickém polygonu zkušební jezdec zdejší továrny. Právě výsledků z diagnostiky a zkušební jízdy se studenti z Třebíče obávali nejvíce.

„Říkali jsme si, že tam snad nebude žádný větší průšvih. Nakonec to ale dopadlo dobře. Jediný problém, ulomené konektory, vznikly až při přepravě hotového vozu sem do Kopřivnice,“ prozradil jeden ze studentů Michal Mejzlík.

Popsal i nadšení, s jakým se on a jeho spolužáci do stavby Tatry Phoenix pouštěli. „Byli jsme z toho všichni diví, protože to bylo něco, co jsme ještě nezažili. Takový projekt byl pro nás snem,“ řekl.

Iniciátorem všeho byl Kraj Vysočina, pod který spadá i Střední průmyslová škola Třebíč.

„V kraji už máme ve školách flotilu čtrnácti sportovních aut Kaipan Smržovka, které v minulých letech stavěli z dílů naši studenti. Později skládali také zetory, a když jsme byli osloveni, jestli si nechceme zkusit postavit i náklaďák, neváhali jsme,“ uvedla radní kraje Vysočina pro oblast školství Jana Fialová. Volba pak padla na kopřivnickou Tatru a třebíčskou průmyslovku.

Fotogalerie

„My jsme jim dodali kompletně rozdělané auto, na stavbu vozu pak navíc dohlíželi naši technici. A u nás nakonec vůz absolvoval diagnostiku a zkušební jízdy,“ popsal spolupráci obchodní ředitel společnosti Tatra Trucks Petr Hendrych.

„V srpnu přijely dva kamiony, které přivezly hromadu dílů, z nichž jsme měli sestrojit náklaďák. Jen motor a převodovka už byly kompletní. Koncem září na tom kluci začali dělat, postavili postupně podvozek, šasi, kabinu, za tři měsíce to bylo hotové. Nečekal jsem, že to půjde tak rychle,“ řekl ředitel třebíčské průmyslovky Zdeněk Borůvka.

Nové tatře ještě přibude nástavba a pak se přesune zpět do kraje Vysočina, kde ji čeká práce pro zdejší správu a údržbu silnic.

Nejčtenější

O bezdomovecká iglú je zájem i v zahraničí. Chtějí je i lidé s přístřeším

Pavla Klečková a Manu Chilaud dokazují, že do bezdomoveckého iglú se vejdou i...

Projekt bezdomoveckých iglú, který do Česka přivedla ostravská dvojice Pavla Klečková a Manu Chilaud, má za sebou první...

Žháři ve Vítkově útočili před deseti lety, Natálka musela na sto operací

Dvouletá Natálka na popáleninovém oddělení FN Ostrava-Poruba. (14. srpna 2009)

Stačí vyslovit jméno Natálka a mnohým se vybaví holčička, která málem zemřela po útoku žhářů ve Vítkově na Opavsku....

Asistenti přepravy se osvědčili, z ostravské MHD vykázali přes sto tisíc lidí

Každý desátý člověk jezdí po Ostravě hromadnou dopravou bez zaplacení. Vyplývá...

Dopravní podnik v Ostravě v dubnu před dvěma lety zavedl novou službu - asistenty přepravy. Jejich úkolem je mimo jiné...

Jako kdysi s Plzní. Snad mi publikum už odpustilo, doufá srdcař Franz

Trenér Karviné František Straka se raduje z vítězství.

Ta podoba... Před třinácti lety v závěru ligy s předposlední Plzní senzačně vyhrál na Spartě 3:1. Stejný výsledek tam...

Třinec ovládl první finále, v Liberci udržel těsné vedení až do konce

Třinecký Martin Růžička oslavuje se spoluhráči gól v síti Liberce.

Třinečtí hokejisté vstoupili do finále Tipsport extraligy vítězně. Ocelářům stačily k triumfu v Liberci dva...

Další z rubriky

Soud opět řešil kauzu Dědic. Zváží, zda ke dvěma obžalobám připojí další

Martin Dědic u Krajského soudu v Ostravě (13. února 2017).

Krajský soud v Ostravě po delší pauze opět řešil kauzu ostravského podnikatele a lobbisty Martina Dědice, který podle...

Asistenti přepravy se osvědčili, z ostravské MHD vykázali přes sto tisíc lidí

Každý desátý člověk jezdí po Ostravě hromadnou dopravou bez zaplacení. Vyplývá...

Dopravní podnik v Ostravě v dubnu před dvěma lety zavedl novou službu - asistenty přepravy. Jejich úkolem je mimo jiné...

Řidiče v Ostravě čeká svízelné léto, sejde se několik velkých oprav

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Na velký problém by se letos zejména v létě měli připravit řidiči v Ostravě a nejbližším okolí. Minimálně tři kritická...

Najdete na iDNES.cz