Po ženě, která porodila mrtvé dítě a utekla, museli pátrat. Měla syfilis

  12:32aktualizováno  12:32
Výjimečný případ řešili nedávno lékaři jedné ostravské nemocnice. Žena krvácející z rodidel jim řekla, že má bolesti a asi je těhotná, ale že u žádného lékaře nebyla. Záhy porodila mrtvé dítě na začátku devátého měsíce těhotenství. A pak utekla. Posléze se zjistilo, že pacientka měla syfilis.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Archiv Královéhradeckého kraje

„Byla to bezdomovkyně. Lékaři ji museli ve spolupráci s hygieniky hledat kvůli povinné hospitalizaci a léčbě. Z odebraných vzorků krve totiž následně zjistili, že žena má syfilidu a žloutenku typu C. Pohlavní nemoc byla zřejmě hlavním důvodem úmrtí dítěte,“ popsal MF DNES zdroj blízký nemocnici.

Po lidech, kteří se mohli nakazit nebezpečnou pohlavní nemocí, nebo nakazili někoho jiného, pátrají lékaři, hygienici i policisté v Moravskoslezském kraji stále častěji. 

Nemocných totiž přibývá.

Pohlavní nákazy v kraji

  • 59 lidem v kraji už letos lékaři potvrdili onemocnění kapavkou. A bude jich ještě víc.
  • 34 lidem laboratorní testy potvrdily další pohlavně přenosnou infekci: syfilis.

„Loni jsme evidovali 172 pohlavních nákaz, z toho 127 případů kapavky a 42 osob mělo syfilis. Letos nám lékaři nahlásili už 59 onemocnění kapavkou a 34 nově diagnostikovaných případů syfilidy,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martinková s tím, že nejvíce se pohlavní nemoci šíří v létě, kdy se lidé častěji oddávají nezávaznému, nechráněnému sexu.

Vzestup pohlavních nemocí v regionu potvrzují i nemocnice, které mají lůžková kožní oddělení, kde se musí pacienti povinně léčit. Jejich hospitalizaci nařizuje zákon.

„Zatímco v letech 2014 až 2018 jsme léčili průměrně jednoho až tři pacienty se syfilidou ročně, letos už jsme jich hospitalizovali devět. Jde tedy o nejméně trojnásobný nárůst,“ řekl mluvčí Slezské nemocnice v Opavě Jiří Krušina.

Téměř polovina letošních pacientů ležela v Opavě v posledním měsíci. „Šlo o muže i ženy ve věku od 20 do 60 let, obecně převažují muži, homosexuálové. Hospitalizace trvá přibližně dva týdny, nemoc se efektivně léčí injekční aplikací penicilinových antibiotik,“ podotkl Krušina. 

Více pacientů řeší i další nemocnice v kraji

Nemocnice podle něj o každé potvrzené nákaze syfilidou informuje hygienu a vyhledává sexuální kontakty pacienta, pokud uvede jejich jména a ideálně i místo pobytu. 

Kvůli zvýšenému počtu pacientů v opavské nemocnici se lidé začali obávat, že syfilis se šíří právě v tomto městě a zdrojem mají být údajně ženy, které nabízejí sex za peníze.

„Prověřovali jsme tuto domněnku, ale nepotvrdila se,“ řekl mluvčí opavských policistů René Černohorský. Policie i vyzvala veřejnost, aby se přihlásili lidé, pokud jsou poškození, nebo mají informace o nákaze. Ale zatím se nikdo neozval.

„Může to být také tím, že opavské kožní stejně jako třeba infekční oddělení léčí pacienty i z jiných okresů,“ nastínil Černohorský.

Podle MF DNES se nakonec v Opavě skutečně léčila žena, která nabízela placený sex, ačkoli měla syfilis, ale „pracovala“ na Bruntálsku.

Pacienti mívají i více pohlavních nemocí současně

Více pacientů s pohlavními chorobami však hlásí i další nemocnice. „Sledujeme výrazný nárůst pohlavně přenosných infekcí proti loňsku. V první polovině roku 2018 jsme diagnostikovali čtyři případy syfilis, letos za půl roku již 11, což je téměř trojnásobný počet. Kapavku jsme loni v prvním pololetí diagnostikovali u pěti lidí, letos u devíti, což je téměř dvojnásobný nárůst,“ říká Radek Litvik, zástupce primářky kožního oddělení Fakultní nemocnice Ostrava. 

A dodal, že častěji teď zjišťují u pacientů více pohlavních nemocí současně, hlavně syfilis a kapavku, nebo syfilis a HIV.

Trend nárůstu pohlavních chorob potvrzují i novojičínské Laboratoře AGEL. V případě podezření si zájemci mohou vyšetření svých krevních vzorků zaplatit sami.

Lidé, kteří spí s neznámými partnery a nechrání se kondomem, se podle lékařů přestali bát nemocí, jež se dají léčit. Následky ale mohou být vážné nejen pro těhotné ženy. 

Na některé původce kapavky už většina antibiotik nezabírá. „Zachytili jsme letos tři multirezistentní kmeny kapavky,“ varuje Litvik.

Nejčtenější

Na Novojičínsku zemřeli při čelní srážce dvou aut čtyři lidé

Ilustrační snímek

Tragická dopravní nehoda se stala krátce před pondělní půlnocí na silnici I/48 mezi Novým Jičínem a Hranicemi. Po čelní...

Čápy na Opavsku otrávil jed na hraboše, použití chemie potvrdil rozbor

Uhynulý čáp bílý na Opavsku nejspíše snědl hraboše, který se otrávil jedovatou...

Jed na hraboše Stutox II otrávil čápy na polích na Opavsku. Dvojice ptáků, k nimž tam ve středu vyjížděli lidé ze...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

Ostrava - Slovácko 3:0, nejvyšší výhra v sezoně a domácí jsou třetí

Jiří Fleišman z Ostravy byl rychlejší než  Milan Petržela ze Slovácka a...

Vyhráli třetí ze čtyř posledních zápasů a v neúplné ligové tabulce skočili na třetí místo. Fotbalisté Baníku Ostrava...

Plzeň - Opava 4:0, jasná záležitost domácích, gól dal i Limberský

Hráči Plzně se radují z gólu při zápase s Opavou.

Plzeňští fotbalisté po mizerném období zabrali. V 7. kole Fortuna ligy porazili neškodnou Opavu vysoko 4:0. Plzeň...

Další z rubriky

V Ostravě spadl muž z jedenáctého patra výškové budovy, byl na místě mrtvý

Ilustrační snímek

Devětatřicetiletý muž v pátek zemřel po pádu z výškové budovy v Ostravě-Hrabůvce. Zraněním na místě podlehl. Policie...

Části Ostravy ulehčí nová silnice, prodloužená Mostní odvede kamiony

Novou silnici v Ostravě symbolicky otevřeli historičtí velocipedisté.

Větší klid a hlavně menší dopravní zatížení si slibují obyvatelé ostravského obvodu Hrabová od otevření silnice...

V Ostravě vznikne cvičná nemocnice, poslouží k výuce mediků i záchranářů

V českolipské nemocnici pomáhá pacientkám nová gama sonda. Na snímku lékařka...

Lékařská fakulta Ostravské univerzity postaví cvičnou nemocnici za 250 milionů. Tento týden se dočkala schválení...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz