Kvůli suchu města omezují sečení a tvoří luční trávníky

  14:34aktualizováno  14:34
Změna klimatu nutí města upravit strategii péče o zeleň. Proti suchu a úbytku hmyzu bojují nesečenými trávníky i výsevem květnatých luk. Konkrétně v Komenského sadech, v parku Milady Horákové, u nádraží střed i poblíž hotelu Park Inn se nově objeví takzvané luční trávníky.

Květnatá louka ze semen firmy Planta Naturalis | foto: Planta Naturalis

Sekat se budou nejvýš dvakrát za rok. Centrální obvod Ostravy tak chce zabránit vysušování zelených ploch a poskytnout útočiště hmyzu a dalším druhům živočichů. Podobně postupují i další města v kraji. Podle ochránců přírody je to správně.

„Sekání trávníku vysušuje plochy, ničí přirozený domov množství živočichů a mnoha rostlinám vůbec nedovolí se rozvinout. Zůstává nám pak ve městě jen několik málo odolných druhů, které takové zacházení snesou. Na lučních trávnících budeme sledovat, které druhy rostlin, brouků a motýlů se k nám postupně vracejí,“ vysvětluje princip pilotního projektu místostarosta obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Rostislav Řeha.

Fotogalerie

Vybráno je devět lokalit, především v parcích. Ty budou dál průchozí pro veřejnost, jen viditelně označené cedulkami a s mnohem vyšším porostem. Na rozdíl od běžného sečení šestkrát do roka se budou sekat jednou až dvakrát ročně.

„Vracíme se k původnímu starému sečení luk. Trávník necháme volně růst, nic speciálního se dosévat nebude,“ dodala Martina Kittnerová z technických služeb obvodu, která má péči o zeleň na starosti. Pokud se zkoušený systém osvědčí, obvod zváží jeho rozšíření.

Louka letos rozkvete i v centru Hlučína. Lidé z tamních technických služeb zorali a srovnali povrch plochy pod farní zahradou, na níž poroste speciální travní směs s vysokým obsahem semen lučních květů. Další květnaté louky v Hlučíně přibudou příští rok. 

„Požadavků na vytvoření více lokalit s přirozeným biotopem v Hlučíně přibývá. Louka přispěje k udržení ekologické rovnováhy ve městě,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí hlučínské radnice Soňa Prášková.

Cílí i na ptáky

Kromě travnatých útočišť pro vývoj hmyzu v Hlučíně cílí i na ptáky. „Při dalších výsadbách budeme zohledňovat možnost výsadby keřů s bobulemi pro ptáky. Pro ně také nyní vyvěsíme šest nových hnízdních budek na sídlišti OKD, kde máme prioritně zájem podpořit ptačí populaci,“ dodala Prášková.

V Opavě květnatými loukami nahrazují dřívější letničkové záhony. Poměrně velké luční porosty tam lidé loni poprvé míjeli v Městských sadech, menší pak na vybraných místech v centru. 

„Ve výsevu budeme pokračovat i v letošním roce,“ potvrdil provozně technický náměstek opavských technických služeb Martin Girášek. Souvislý porost trav a lučních květů v Opavě nahradil tradiční výsadbu begonií či afrikánů. 

„Nejen kolemjdoucí, ale také nejrůznější živočichové si je budou moci užít od poloviny června až do konce října,“ uvedla Anna Sotolářová z tiskového oddělení Opavy.

Podle ředitele Správy Chráněné krajinné oblasti Poodří Jana Klečky jde o jednoznačně pozitivní krok. 

„Nakrátko pravidelně sečený trávník je holá pláň, kde není žádná potrava a kde se nic neschová. Vyšší porost skýtá kryt i potravu nejen pro hmyz. Útočiště tam kromě brouků najdou i ještěrky, drobní hlodavci a další,“ vysvětlil.

Dodal, že přínosem je ve městech i sekání po částech, kdy se vždy díl plochy nechá neposekaný a živočichové se mají kam přesunout. Lepší je také pestrý trávník s více druhy travin, bylinek a květin.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského Baníku několik minut...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Déšť ustává, hladiny řek postupně klesají. Nehrozí už žádné velké problémy

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Po vydatných deštích stouply hladiny vodních toků, na třech desítkách míst byly ráno povodňové stavy. Odpoledne déšť...

Bušil pěstí do krytu lavičky. Baroš se proti Slavii zase neovládl

Milan Baroš (vpravo v dlouhém bundě a bílých štulpnách) byl po obdržené brance...

Měl být trumfem z lavičky, žolíkem. Od Milana Baroše si trenér ostravských fotbalistů Bohumil Páník sliboval, že by...

Další z rubriky

Od koupě domu ho odrazovali. Skryté vady vše zhoršily, na plot už není

Bývalý obecní úřad za Ostravou Jiřího okouzlil. Nikoliv svým stavem, ale...

Jiří si koupil za Ostravou dům v dezolátním stavu. Do budovy bývalého obecního úřadu zatékalo a majitel se jí chtěl...

Ostrava už nepovolí žádný hazard kromě živé hry. Automaty skončí do tří let

Ilustrační snímek

Zastupitelé Ostravy ve středu souhlasili s tím, že město, které už přes dva roky výrazně reguluje hazard, podmínky...

Po rozvodněné Olši v Karviné jel kajakář, míjely jej kusy stromů

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Mezi uživateli Facebooku vzbudilo ohlas video, které zachytilo kajakáře, jenž se kolem poledne projížděl v bouřící řece...

Najdete na iDNES.cz