Dostatek srážek doplnil chybějící zásoby podzemní vody, plné jsou řeky i vodní nádrže. Nasycená je rovněž půda, jež se mnohde nachází v opačném extrému – od podzimu zůstává podmáčená.
Problematický start vegetační sezony kvůli nedostatku vody podle odborníků nehrozí.
„Loňský rok zvrátil suchou pětiletku v regionu. Deficit vody, který jsme pozorovali posledních čtyřiadvacet měsíců, se podařilo doplnit. Hladiny podzemní vody v mělkých vrtech jsou na nadnormálních a někde silně nadnormálních stavech,“ potvrdil vedoucí oddělení hydrologie ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Jan Unucka.
Také v potocích a řekách je vody více, než je pro toto období obvyklé. Odra je v Odrách na 270 procentech, v Ostravě-Svinově na 203 procentech a v Bohumíně na 168 procentech dlouhodobého měsíčního průtoku. Na více než dvojnásobku vody je podle údajů ČHMÚ i Olše či Ostravice, na trojnásobku Moravice.
„Hydrologická situace na celém území povodí Odry je velice dobrá. Naplněnost vodních děl je pro toto roční období velmi dobrá. Všechny významné nádrže mají vysoký stupeň naplnění, a to mezi 80 až 100 procenty zásobního objemu,“ konstatovala mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková a doplnila, že jde pro toto období o ideální stav.
Dostatek až nadbytek vláhy má půda. „Využitelná vodní kapacita je na úrovni nasycenosti. Někde jsou od říjnových povodní půdy stále zamokřené,“ dodal Unucka s tím, že více podmáčená je půda v nižších polohách.
Podle člena týmu projektu Intersucho Pavla Zahradníčka je situace ve srovnání s loňskem zcela odlišná. „Minulou zimu vrcholilo dlouhé období sucha, takže i vstup do zimní sezony byl s nižší půdní vlhkostí. Navíc bylo ještě méně sněhu než letos, což vůbec nepomohlo,“ konstatoval Zahradníček.
Do metrové hloubky je půda zcela nasycena
Dodal, že situace na severní Moravě a ve Slezsku je srovnatelná se zbytkem republiky. „Do jednoho metru je půda většinou zcela nasycena. Do čtyřiceti centimetrů je půdní vláhy relativně méně v okrese Nový Jičín a v severní části okresu Opava a Bruntál,“ upřesnil klimatolog.
Sníh je momentálně jen ve vyšších a nejvyšších partiích regionu, jeho celkové zásoby čítají 116 milionů kubíků. To je podprůměr pro toto období, dlouhodobý průměr z dat za posledních padesát let činí 157 milionů kubíků. Maximum si obyvatelé kraje užili v roce 2006, kdy objem sněhových zásob činil 584 milionů kubíků.
Loni byly zoufale malé zásoby sněhu jednou z příčin, proč se v dubnu mluvilo o nejsušším jaru za poslední desetiletí – přísun vody z jarního tání byl téměř nulový. Letos se s takovým scénářem nepočítá, i když vodní toky podprůměr sněhu masivně nedoplní.
Zemědělci se spíše bojí, aby nebylo mokro až moc
„I přes střídání teplot, kdy po mrazivých dnech přichází krátká obleva, se zásoba sněhu v horských oblastech drží na dobré úrovni a je vytvořen předpoklad jarního nasycení povodí – na rozdíl od loňského roku, kdy zásoby sněhu prakticky nebyly žádné,“ dodala Vlčková.
Sucho podle odborníků nehrozí. „Hodně bude záležet na tom, jestli přijde teplé a bezsrážkové jaro. To pak spolu s nástupem vegetační sezony může krajina postupně vysychat, ale vzhledem k aktuální situaci odhady nejsou nijak kritické,“ dodal Unucka.
Zemědělce v kraji nadstandardní srážky za poslední rok zachránily, ale i potrápily – už při sklizni, ale také na podzim, kdy příliš mokrá půda komplikovala zasévání ozimů. „Místy bylo vody moc. Snad počasí bude jarním pracím přát,“ doufá farmář Marek Gebauer.