„Vláhu teď na jaře potřebujeme, chybí při nástupu vegetačního období. A letos je na tom jaro špatně,“ popsal farmář Marian Hulák, který obhospodařuje své pozemky na Opavsku.
Poznamenal, že nejhorší byl konec dubna, kdy bylo opravdu výrazné sucho. Srážky z uplynulého týdne situaci zlepšily, jsou ale podle něj potřeba další. „Jestli v dalších dnech znovu nezaprší, nedostatek vody to zase prohloubí.“
Kolik naprší, zajímá i vodohospodáře Povodí Odry. „V podstatě nám sucho s mírnými krátkodobými přestávkami trvá od začátku února tohoto roku. Když k tomu připočítáme mírnou zimu, tak nám voda v povodí Odry chybí,“ posteskl si Jan Tabášek z Povodí Odry.
Česko trápí sucho, úroda je v ohrožení. Deficit vláhy je varovný, upozorňují experti![]() |
Dodal, že situace je horší než loni. „V minulém roce jsme taky měli jaro spíše sušší, ale velmi vodná byla druhá polovina zimy, která vodou dotovala suché jaro.“
Aktuálně se průtoky v řekách v kraji díky především víkendovým dešťům zlepšily, nejvíce pršelo a místy i sněžilo v horských a podhorských oblastech Beskyd, v horských oblastech Jeseníků a v povodí řeky Bělé.
Údaje Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ukazují, že nejhorší situaci čelí horní tok Odry. V Odrách na Novojičínsku její středeční průtok čítal jen desetinu dlouhodobého průměru pro tento měsíc a dokonce byl historickým minimem pro tento den.
Řeky mají velmi nízké průtoky
Zhruba na třetině dlouhodobého měsíčního průměru je průtok v řece Moravici. V obci Velká Štáhle na Bruntálsku jí ve středu protékalo 32 procent dlouhodobého průměru. Jičínka je v Novém Jičíně na 28 procentech, Odra v Bartošovicích na Novojičínsku na 25 procentech a například Opava v Děhylově na 41 procentech dlouhodobého průměru pro tento měsíc.
Vody ve vodních nádržích je dostatek. Velmi špatně jsou na tom však podle nejnovějších dat ČHMÚ podzemní vody, v podstatě na celém území kraje s výjimkou Novojičínska a Osoblažska hydrometeorologové hlásí její mimořádně podnormální stav. Pro zmíněné dvě oblasti platí silně podnormální stav.
„V povodí horní Opavy a Olše a Ostravice se stav zhoršil,“ konstatovala změnu stavů podzemních vod za poslední týden úterní zpráva ČHMÚ o hydrometeorologické situaci a suchu.
Řeky mají málo vody, na Teplou Vltavu ještě letos nemohla vyplout ani jedna loď![]() |
Půda je na tom v porovnání s minulými týdny po deštích lépe. „Situace Moravskoslezského kraje byla hodně podobná jihu Moravy, platilo pro něj výrazné až extrémní sucho. Nasycení půdy díky srážkám stouplo na 40 až 50 procent,“ uvedl Martin Možný z týmu vědců projektu Intersucho.
Zmínil, že v porovnání s dlouhodobým průměrem je teď Moravskoslezský kraj na úrovni mírného sucha. Místy ale i pro region platí tři nejhorší z pěti stupňů sucha – takto špatná je podle mapy Intersucha situace na Bruntálsku, v oblasti ohraničené městy Krnov, Město Albrechtice, Vrbno pod Pradědem a Bruntál, a také v kolem horního toku Odry.
Míru sucha určují vědci jako porovnání momentální situace s obvyklým stavem v letech 1961 až 2015.
Meteorologové pro příští dny hlásí srážky, avšak ty budou většinou lokální. „Hladiny vodních toků budou převážně setrvalé, nebo na pozvolném poklesu, v případě výskytu srážek může dojít k rozkolísání hladin. Půdní vlhkost bude kolísat především ve vrstvě 0 až 40 centimetrů, riziko půdního sucha se bude zvyšovat,“ říká poslední týdenní zpráva ČHMÚ o hydrometeorologické situaci a suchu.