Prach v ovzduší zabíjí. Studie to dokázala, ale nikdo se s ní nechlubí

  12:39aktualizováno  12:39
Šestnáct lidí ročně umírá jen v Ostravě kvůli prachu. Studie, které dokážou jasně vyčíslit, jak jsou škodliviny v ovzduší nebezpečné, existují. Jen je nikdo neprezentuje. Na špatnou informovanost teď upozornila zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.
Centrum Ostravy zahalené do smogu v době nejhorší inverze

Centrum Ostravy zahalené do smogu v době nejhorší inverze | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Na vyšší úmrtnosti se ovzduší v Moravskoslezském kraji zásadní měrou nepodílí," ohlásil loni ministr zdravotnictví Leoš Heger. V Českém Těšíně se před devíti měsíci zúčastnil jednání o kvalitě ovzduší a hodnotil jeho dopady na zdraví.

Zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová teď upozorňuje, že to nemusí být pravda. A že ministerstvo údaje o vážných vlivech ovzduší na zdraví má, jen je nezveřejňuje.

Zdravotní stav obyvatel

Lidé v Moravskoslezském kraji umírají dříve než ve zbytku republiky – muži o rok a půl, ženy o čtvrt roku. Počty pacientů s nemocemi oběhové soustavy patří mezi kraji k nejvyšším v Česku.

Například astma mají místní lidé podle statistik asi o pět procent častěji. "Podle výsledků studií z roku 2010 přispíval prach ke zvýšení úmrtnosti v Ostravě zhruba třikrát více ve srovnání s průměrem."

"Ministerstvo zdravotnictví má k dispozici řadu statistických poznatků o dopadech znečištěného ovzduší na zdraví, ale neseznamuje s nimi dostatečně aktivně veřejnost," uvedla Seitlová.

Zmínila například studii z roku 2008 zpracovanou pro ostravský obvod Radvanice a Bartovice. Tu vypracoval kolínský zdravotní ústav a zaměřil se na hodnocení zdravotních rizik prachu, benzo(a)pyrenu a arzenu.

Četnost úmrtí je nepřijatelná

Výsledky pro obyvatele ostravského obvodu Radvanice a Bartovice nebyly pozitivní. Analýza ukázala nejen to, že všichni žijí na území s překročeným imisním limitem pro prach. Více než tři čtvrtiny místních lidí bydlí na území s překročeným limitem pro arzen. A všichni čelí vysokým koncentracím rakovinotvorného benzo(a)pyrenu, čtrnáct procent lidí tam dokonce vdechuje více než desetinásobek.

To se podle výsledků studie projevuje na úmrtnosti. Ročně v Radvanicích a Bartovicích průměrně zemře 69 lidí. Z toho 16 kvůli prachu. "Prach ze všech zdrojů se přičinil o šestnáct úmrtí, ArcelorMittal pravděpodobně mohl vytvořit podmínky pro osm úmrtí," říká závěr studie.

Studenti a obyvatelé Ostravy na Masarykově náměstí vyráběli transparenty a zvali na protestní akci Den vzduchu.

Lidé v Ostravě proti špatnému ovzduší už několikrát protestovali.

Nejčastější příčinou úmrtí jsou podle analýzy kardiovaskulární nemoci. Na ty ročně zemře v obvodu 28 osob, z toho deset kvůli prachu. "Šest bude souviset se znečišťováním z ArcelorMittalu," uvádí studie.

Prach a látky na něm navázané také podle závěrů práce ročně způsobí dvě úmrtí na karcinom plic.

"Individuální riziko onemocnění rakovinou z benzo(a)pyrenu v Radvanicích a Bartovicích je v jednotkách na deset tisíc, což je nepřijatelné," hodnotí dále autorka Eva Rychlíková.

Špatné ovzduší ovlivňuje i reprodukci

Zmiňuje i vlivy na reprodukci a genovou výbavu obyvatel postižených oblastí. Změny genů i zhoršenou reprodukci již potvrdily také studie Radima Šráma z Ústavu experimentální medicíny, který se vlivy ostravského ovzduší zabývá (více o genové změně zde).

Ačkoliv práce pochází už z roku 2008, podle výsledků měření z posledních let se v Radvanicích situace příliš nezměnila. "Podle naší databáze hodnoty benzo(a)pyrenu stále mnohonásobně převyšují stanovený limit," říká Libor Černikovský z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Množství benzo(a)pyrenu se stále pohybuje okolo devíti až desetinásobku limitu. Množství prachu se v obvodu také příliš nesnížilo.

Ministerstvo: Výsledky se zveřejňují na konferencích

Studie se na obvod zaměřila proto, že patří v Ostravě k nejzatíženějším i proto, že těsně sousedí s největší ostravskou hutí. Ta je výrazným zdrojem prachu, arsenu i polyaromátů. V případě arsenu dokonce ze 70 až 90 procent, jak uvedli zástupci Českého hydrometeorologického ústavu na poslední ostravské konferenci o kvalitě ovzduší.

Existují však také studie pro celou Ostravu. "Například podle výsledků studií zdravotních rizik z roku 2010 přispíval prach ke zvýšení úmrtnosti v Ostravě zhruba třikrát více ve srovnání s průměrem za republiku," uvedla dále Jitka Seitlová.

Podle této analýzy ministerstva zdravotnictví benzo(a)pyren v ovzduší v Ostravě zvyšuje riziko vzniku nádorových onemocnění dokonce desetkrát více než v celé republice.

Ministerstvo oponuje, že výsledky pravidelně zveřejňuje. "Účastnili jsme se jednání odborné skupiny ministra životního prostředí. Výsledky z jednání jsou přístupné na webových stránkách," informovala mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Zmínila také odborné konference a semináře i skutečnost, že informace podávají také hygienici a Státní zdravotní ústav.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Mrtvému šoférovi kamionu běžela v mobilu hra, nepozorných řidičů přibývá

Razantně přibývá řidičů s mobily, varuje Policie ČR

Moravskoslezská policie upozorňuje na razantní navýšení počtu řidičů, kteří se nevěnují dění na vozovce. Místo toho...

Auto drželo pohromadě jen díky páskám a provazu, řidič měl zákaz

Auto drželo pohromadě jen díky plastovým páskám a lanu.

Zoufalý stav auta, které drželo pohromadě jen díky plastovým stahovacím páskám a lanu, zaujal hlídkující ostravské...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Všichni psi musejí mít do konce roku čip. Řada lidí z vesnic to odmítá

Ilustrační snímek

Od ledna příštího roku musí mít ze zákona všichni psi v Česku čip. Zatímco ve městech jsou chovatelé připravení a...

Další z rubriky

Majitelku domu vylekala v noci sova. Koukala na ni z proskleného krbu

Po záchraně sovy stihli hasiči pořídit fotografii. Pak už ji pustili na svobodu.

Ze šoku museli hasiči dostat majitelku rodinného domu okrajové části ostravské Poruby poté, co na ni nad ránem za...

Dopravní podnik Ostrava si autobusy po ničivém požáru více chrání

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Ani po měsíci od rozsáhlého požáru, který zničil či poškodil dvanáct autobusů parkujících v garážích na Hranečníku,...

Na dividendách v Moravskoslezském kraji vydělává hlavně Ostrava

Ostravská radnice.

Přes 57 milionů korun získal v roce 2018 na dividendách ostravský magistrát. Mezi městy v Moravskoslezském kraji je ale...

Najdete na iDNES.cz