Stromy většinou zůstanou. Padne jen pár kusů, které jsou nemocné nebo zhoršují hygienické podmínky v bytech. Způsob jejich ochrany navrhl krajinný architekt, jenž je tvůrcem unikátní metody roštů chránící kořeny.
„Speciální rošty vložíme tam, kde chodník povede v blízkosti stromů,“ vysvětlil mluvčí Ostravy Poruby Martin Otipka. Firma, která ulici opravuje, musí dbát na ochranu stromů, v případě, že by je poškodila, musela by poškození zaplatit a nahradit. „Do budoucna navíc uvažujeme o dalším rozšíření zeleně a rádi bychom vytvořili podél cesty alej,“ nastínil porubský místostarosta Petr Mihálik.
Nově - po opravě, která má skončit v listopadu - bude ulice jednosměrná, díky čemuž může být užší a zahrnout po obou stranách přes 160 nových šikmých parkovacích stání. Vzniknout mají i nové lavičky, záhon trvalek podél chodníků nebo například nové přístupové cesty do dvorů, které usnadní vjezd záchranářům. „Jejich povrch bude tvořen hlavně zatravňovací dlažbou,“ upřesnil Otipka.
Záměr obvodu pokácet stromy v ulici Matěje Kopeckého, jejíž oprava byla součástí rekonstrukce pěti ulic v nejstarší části Poruby, vyvolal před časem odpor části místních obyvatel, za něž se postavilo například i ekologické sdružení Arnika nebo Česká inspekce životního prostředí.
Našlo se kompromisní řešení
Obvod tehdy poukazoval na to, že stavba nových parkovacích míst nebude možná bez kácení. Značná část místních se záměrem souhlasila. Kvůli rozhodnutí Nejvyššího správního soudu však obvodní radnice musela najít alternativní způsob opravy ulice - se zachováním stromů.
„Při tvorbě projektu jsme velmi úzce spolupracovali s Českou inspekcí životního prostředí,“ sdělil mluvčí Poruby.
Helena Váňová, která se před časem coby zástupkyně sdružení Arnika aktivně angažovala v záchraně stromů v pětici ulic historického jádra Poruby, vítá, že se nakonec podařilo najít kompromisní řešení. „Škoda jen, že se to nepovedlo dřív, například v ulici Budovatelská stromy šly k zemi,“ připomněla Váňová. Obvod sám by podle ní stromy v ulici Matěje Kopeckého dost pravděpodobně skácel, kdyby to nezakázal Nejvyšší správní soud.
Stromy jsou pro život v Ostravě možná ještě důležitější než jinde, podle odborníků totiž krom jiného zachycují prach v ovzduší. „A velmi je oceňujeme i za současných veder,“ podotkla Helena Váňová.
Oprava ulice Matěje Kopeckého měla podle původních předpokladů stát okolo 36 milionů, obvodu se ji ale podařilo vysoutěžit za 17,3 milionu korun.