Nové obory v kraji lákají, uchazeče táhnou i stipendia

  9:09aktualizováno  9:09
Zaujaly hned po vzniku. Nové středoškolské obory se plní, už v prvním kole podávání přihlášek zabodovaly. Rodiče i žáky stále více láká zájem zaměstnavatelů. Uchazeče táhnou i stipendia.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

Vzít mohou nanejvýš dvanáct žáků. Přihlášek v prvním kole přijímacího řízení přišlo patnáct, z toho deset zájemců si nově otvíraný středoškolský obor sladovník–pivovarník na Albrechtově střední škole v Českém Těšíně napsalo na první místo. 

Se zájmem se setkává i obor železničář na ostravské Střední škole technické a dopravní. Oba vznikly na popud zaměstnavatelů. 

„Obor sladovník–pivovarník s nejvyšší pravděpodobností otevřeme. Zájem je, máme patnáct přihlášek. Deset uchazečů si jej dalo na první místo, což značí silný zájem, dalších pět na místo druhé. Už máme s partnery domluvenou i praktickou výuku,“ shrnula ředitelka českotěšínské Albrechtovy střední školy Vanda Palowská zájem v prvním kole přijímacího řízení, kdy uchazeči mohli podávat přihlášky do začátku března.

Vzdělání v pivovarnickém oboru láká nejen absolventy základních škol, ale i zájemce, kteří už v oboru pracují a chtějí získat výuční list. Hlavním garantem je nošovický pivovar Radegast, jenž dlouhodobě hlásí nedostatek odborníků. Teď si je spolu s další zhruba desítkou menších pivovarů sám vychová.

„Dlouhodobě pociťujeme nedostatek volných kvalifikovaných pracovních sil v oboru sladovník a pivovarník. Moravskoslezský kraj dosud nedisponoval školou, kde by se tento obor vyučoval. Nejbližší škola je v Litovli, vzdálené přes sto kilometrů,“ komentoval Kamil Kupča, manažer lidských zdrojů pivovaru Radegast v Nošovicích.

Stejné jsou i důvody otevření tříletého oboru železničář v Ostravě. „Absolventi by v budoucnu měli doplnit nedostatkové provozní profese,“ sdělil mluvčí společnosti AWT Lukáš Kresač. Nákladní železniční cargo AWT se přímo podílelo na tvorbě školního vzdělávacího programu a v jeho provozu se budou žáci prakticky vzdělávat.

„Přihlášky máme, jednu skupinu stoprocentně otevřeme, přestože jsme obor ohlásili na poslední chvíli a na klasický nábor jsme měli podstatně kratší prostor – jen měsíc,“ uvedl ředitel Střední školy technické a dopravní v Ostravě-Vítkovicích Stanislav Zapletal. 

Dodal, že uchazeče láká už to, že obor vzešel z poptávky zaměstnavatelů. Škole přihlášku na tento obor poslalo sedmnáct uchazečů.

Gymnázia vedou, ale trend se mění

  • 9 tisíc žáků je letos v posledním ročníku základní školy a vybírá školu střední.
  • 16 vybraných studijních oborů láká uchazeče na motivační a studijní stipendia.

Zabodovala i nová gymnaziální třída ve Frýdku-Místku. „Zároveň se nově otevře třída o třiceti žácích osmiletého gymnázia ve Frýdku-Místku, protože gymnázium v ulici Cihelní obdrželo 71 přihlášek do tohoto nově nabízeného oboru vzdělání,“ doplnila Miroslava Chlebounová z tiskového oddělení krajského úřadu.

Doplnila, že přijímací řízení je v začátcích. Komplexní výsledky za celý kraj ještě nejsou k dispozici a budou známé v červnu. 

„S velkou pravděpodobností lze očekávat, že stejně jako v letech předchozích bude největší zájem směřovat na gymnázia. Zároveň věříme, že se potvrdí trend posledních let, kdy se na řemeslné a technické obory vzdělání hlásilo více žáků,“ informovala Chlebounová.

Podle ředitelů zřejmě bude pokračovat pozitivní vliv stipendijní podpory oborů. „Loni jsme měli šest zájemců, letos osm, což je navýšení o třiatřicet procent. Jde o obor, o který mají zájem jednotlivci, ale myslím, že se to slibně rozjíždí,“ říká k podporovanému oboru řezník–uzenář ředitelka Albrechtovy střední školy Vanda Palowská.

Podle Stanislava Zapletala ze SŠ technické a dopravní obecně u technických oborů zájem roste. „Začíná se měnit i nahlížení rodičů. Sami začínají tyto obory vyhledávat, protože je velká pravděpodobnost uplatnění. Měníme i nábor, snažíme se, aby se hned od začátku zapojovali zaměstnavatelé,“ uvedl Zapletal.

Nejčtenější

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům. Ti zatím mlčí

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu...

Česká města, do kterých Poláci navezli na sedm set tisíc litrů nebezpečných chemikálií, požadují, aby stát odpad vrátil...

Postřelili muže, líčí lidé z Frýdku-Místku. Policie potvrdila násilný čin

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje násilný čin ve Frýdku-Místku. Podle místních tam byl ve čtvrtek večer postřelen muž. Policisté zatím...

Ostrava - Liberec 0:1, naději na Evropu trefil v závěru Kamso Mara

Ostravský záložník Robert Hrubý (vlevo) a liberecký stoper Kamso Mara, který...

Konečně vystřelili na bránu, konečně dali gól. Liberečtí fotbalisté v nadstavbové části Fortuna ligy ve skupině o titul...

Vraha soudí za další smrtelný útok. S mrtvolou žil pět týdnů v bytě

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, v němž je obžalovaný...

Další z rubriky

Vraha soudí za další smrtelný útok. S mrtvolou žil pět týdnů v bytě

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, v němž je obžalovaný...

K záchraně vzácného brouka pomohla ohořelá hrušeň

Páchníka hnědého zachránila ohořelá hrušeň.

Na konci loňského roku v Poodří začal projekt, který chce zachránit vzácného brouka páchníka hnědého. Zároveň má zdejší...

Déšť Moravskoslezskému kraji pomohl jen částečně. Pro žáby přišel pozdě

Podle meteorologů napršelo v listopadu v jeden den tolik centimetrů srážek...

Vytrvalý déšť v posledních čtrnácti dnech pomohl v Moravskoslezském kraji rostlinám a živočichům, ale zemi jako takové...

Najdete na iDNES.cz