Kdo s koho. Partaje v Ostravě se přou kvůli kandidátům do komunálek

  15:35aktualizováno  15:35
Spory? Nás se netýkají. O tom by politické strany rády přesvědčily voliče. O to víc letos, kdy budou i komunální volby. Jenže vnitrostranický mír mnohde chybí. Půtky provázejí i sestavování kandidátek.

Hned troje volby čekají letos Česko. Pro většinu stran a hnutí jsou nejzajímavější ty podzimní, komunální. Kandidátky do nich sestavují už teď. Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ač je teprve začátek roku, ostravští sociální demokraté už rozhodují o tom, koho vyšlou do podzimního boje o místa ve vedení radnic. V jednotlivých "buňkách", jichž bývá v jednom městském obvodu i několik, nyní hlasují o kandidátech, kteří by se mohli dostat na pozici lídra obvodní kandidátky.

A "v řešení" je už i kandidátka městská, jejíž lídr má šanci být primátorem. "Dá se čekat, že největší souboj o post lídra obvodní kandidátky, se odehraje v Ostravě-Jihu," říká jeden z ostravských sociálních demokratů, který chce však zůstat v anonymitě.

Bude lídrem starosta nebo místostarosta?

Ano, v nejlidnatějším ostravském obvodu Jih se skutečně mluví hlavně o dvou politicích, z nichž jeden by mohl být jedničkou zdejší kandidátní listiny. Prvním je současný starosta Karel Sibinský, druhým jeden z místostarostů, Pavel Planka.

Ten už nominaci jedné ze čtyř "buněk" ČSSD na Jihu dostal. Na post lídra ho nominovala jeho domovská organizace z Dubiny.

"Své šance vidím poměrně slušně. Ve hře jsou ale i další jména, to není žádné tajemství," uvedl v SMS Pavel Planka a ještě upřesnil, že o post lídra se bude ucházet, pokud bude před obvodní konferencí cítit dostatečnou podporu.

Karel Sibinský, zmíněné další jméno ve hře, mírní slova některých straníků o souboji, jenž by mezi ním a Plankou mohl v obvodu v souvislosti s tvorbou kandidátky probíhat.

Sibinský: Existuje určitý tlak na to, ať jsem lídrem ještě jednou

"Pan Planka šel do boje o post lídra, protože ví, že já ještě nejsem rozhodnutý, jestli budu chtít obhajovat starostovské křeslo. Už dřív jsem řekl, že bych chtěl, aby současné funkční období bylo moje poslední, ale existuje určitý tlak na to, ať do toho jdu ještě jednou," zmínil Karel Sibinský s tím, že se zhruba do měsíce rozhodne, jestli do obhajoby starostovského postu půjde. Na osmdesát procent ale prý ne.

Konečné slovo o tom, jestli ČSSD na Jihu nasadí na post lídra Planku, či Sibinského, budou mít delegáti obvodní konference. V ní usednou nejen sociální demokraté z Dubiny, ale i z Hrabůvky, která je domovskou organizací Karla Sibinského, z Výškovic a Zábřehu.

O podobě všech kandidátek chtějí mít sociální demokraté jasno do poloviny března.

Kde v Ostravě by chtěli ve volbách uspět co nejlépe? No vlastně skoro všude. "Určitě v Porubě a na Jihu a tam, kde máme dnes starosty - například ve Vítkovicích, Moravské Ostravě a Přívozu, Radvanicích a Bartovicích nebo třeba Slezské Ostravě," řekl šéf ostravské ČSSD Adam Rykala.

Ostravak se chce dostat do vedení obvodů i města

Zatímco v posledních komunálních volbách v roce 2010 získala ČSSD v Ostravě 32 procent, teď už jsou očekávání slabší. "Za sebe bych byl rád, kdybychom získali čtvrtinu hlasů, cokoli navíc bude potěšující," uvedl Adam Rykala.

Kandidátky do komunálních voleb postupně skládají třeba i zástupci hnutí Ostravak. Už dřív avizovali, že by chtěli kandidovat jak na magistrát, tak i do většiny ostravských obvodů.

"Kandidátky nesestavujeme podle toho, jak kdo chodí na schůzi nebo kdo co komu slíbí. Třeba ty obvodní vzejdou z domluvy mezi zástupci hnutí, kteří už teď v obvodech působí a znají tamní dění," vysvětlil člen představenstva hnutí Ostravak Lukáš Semerák.

ODS sestaví městskou kandidátku v dubnu

To třeba zástupci hnutí ANO se zatím rozhodují, na které radnice postaví kandidátky. "Konečná strategie zatím není úplně jasná, každopádně nám jde stejně jako ve volbách do Poslanecké sněmovny o to, abychom vybrali především kvalitní a bezúhonné lidi, za kterými jsou nějaké výsledky," sdělil šéf krajské organizace hnutí ANO Jan Sedláček.

A zdrženlivá je - alespoň podle šéfa Martina Štěpánka - i ostravská ODS. "Městskou kandidátku budeme skládat v dubnu. Do března se totiž u nás platí členské příspěvky a bylo by fajn, kdyby o podobě kandidátky rozhodli členové, kteří se rozhodnou ve straně dál zůstat," řekl Martin Štěpánek s tím, že podobnou strategii podle něj zvolí i jednotlivá ostravská místní sdružení.

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Na Novojičínsku zemřeli při čelní srážce dvou aut čtyři lidé

Ilustrační snímek

Tragická dopravní nehoda se stala krátce před pondělní půlnocí na silnici I/48 mezi Novým Jičínem a Hranicemi. Po čelní...

Čápy na Opavsku otrávil jed na hraboše, použití chemie potvrdil rozbor

Uhynulý čáp bílý na Opavsku nejspíše snědl hraboše, který se otrávil jedovatou...

Jed na hraboše Stutox II otrávil čápy na polích na Opavsku. Dvojice ptáků, k nimž tam ve středu vyjížděli lidé ze...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

Ostravu čekají až tři roky bez dálnice. Zavře ji oprava zvlněného povrchu

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Na dva až tři roky se v Ostravě úplně zavře 18 kilometrů dlouhý úsek dálnice. Silničáři ho budou stavět celý znova....

Další z rubriky

Muž po hádce s příbuznými pustil plyn a málem vyhodil bytovku do povětří

Ilustrační snímek

Velmi nebezpečnou situaci museli před několika dny řešit policisté v Havířově. Opilý muž tam chtěl spáchat sebevraždu...

Čápy na Opavsku otrávil jed na hraboše, použití chemie potvrdil rozbor

Uhynulý čáp bílý na Opavsku nejspíše snědl hraboše, který se otrávil jedovatou...

Jed na hraboše Stutox II otrávil čápy na polích na Opavsku. Dvojice ptáků, k nimž tam ve středu vyjížděli lidé ze...

V Ostravě vznikne cvičná nemocnice, poslouží k výuce mediků i záchranářů

V českolipské nemocnici pomáhá pacientkám nová gama sonda. Na snímku lékařka...

Lékařská fakulta Ostravské univerzity postaví cvičnou nemocnici za 250 milionů. Tento týden se dočkala schválení...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz