Štramberákům se nelíbí plán na parkoviště a garáže v centru

  8:18aktualizováno  8:18
Část obyvatel Štramberka se bouří kvůli připravované podobě územního plánu „Nechceme parkoviště a dvoupatrové garáže v historickém centru města!“ vytýkají kritici konceptu.
Štramberk řeší například potíže s parkováním.

Štramberk řeší například potíže s parkováním. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Diskuse kolem vznikajícího územního plánu se zdá být všudypřítomná. Změny, které by mohl dokument v budoucnu přinést, se probírají v hospodách i na internetu.

"Kolem vyhotovení územního plánu bývá často poprask," uvedla Eva Bujnošková z odboru územního plánování Městského úřadu Kopřivnice.

"Ve Štramberku se plán probírá ve větším rozsahu také díky založeným webovým stránkám www.stramberaci.cz, které napomohly k propagaci projednávání konceptu územního plánu. Na webu se objevila spousta zajímavých informací, ale také spousta informací ne úplně pravdivých. Diskusi pravidelně sledujeme," dodala Bujnošková.

Štramberk.

Podle ní z fóra vyplynula spousta podnětů, se kterými bude město Štramberk i pořizovatel plánu, tedy kopřivnická radnice, dále pracovat.

Iniciativu Štramberáci k dnešnímu dni podporuje zhruba 950 příznivců. Nelíbí se jim především to, jak koncept územního plánu řeší parkování ve městě. Právě dopravní situace je jedním z největších problémů Moravského Betléma, jak se městečku pod Trúbou často přezdívá. Kvůli nedostatku parkovacích míst stojí auta v úzkých ulicích.

Vizualizace jsou zavádějící, brání se projektantka

"Vizualizace na www.stramberaci.cz pokládám za nešťastné a zavádějící. Územní plán určuje plochu. To ale neznamená, že bude kompletně zastavěna. Je to jako, když máte pozemek pro rodinný domek. Ten domeček taky není na celém pozemku, ale jen na části. Jak budou vypadat konkrétní stavby, už bude věcí úplně jiné dokumentace a úplně jiných architektů," uvedla projektantka Vladimíra Fusková z Urbanistického střediska Ostrava.

Zástupci kopřivnického odboru územního plánování i projektanti o konceptu územního plánu jednali minulý týden s veřejností. Sál kulturního domu byl plný, lidé měli o diskusi zájem.

"Podle stavebního zákona může každý do 15 dnů po veřejném projednání uplatnit svoji připomínku či námitku. Všemi náměty, které obdržíme, se budeme zabývat," podotkla Bujnošková.

Na radnici zatím přišlo 16 dopisů

Na odbor územního plánování v Kopřivnici zatím došlo asi šestnáct dopisů s připomínkami. Další budou přicházet až do 27. ledna, kdy zákonná lhůta pro připomínkování končí. Na štramberském zastupitelstvu bude záležet, jak s připomínkami naloží.

Štramberáci nyní shromažďují minimálně 200 podpisů, které jsou potřebné pro zmocnění funkce veřejného zástupce. Ten by měl hájit zájmy iniciativy a jejích příznivců.

"S náměty, které nám dá veřejný zástupce budeme pracovat úplně stejným způsobem, jako s těmi ostatními. Jeho zmocnění je spíš jakousi informací, že za problematikou stojí minimálně 200 lidí," uvedla Bujnošková.

Témata: Ostravsko, Podpis

Nejčtenější

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům. Ti zatím mlčí

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu...

Česká města, do kterých Poláci navezli na sedm set tisíc litrů nebezpečných chemikálií, požadují, aby stát odpad vrátil...

Postřelili muže, líčí lidé z Frýdku-Místku. Policie potvrdila násilný čin

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje násilný čin ve Frýdku-Místku. Podle místních tam byl ve čtvrtek večer postřelen muž. Policisté zatím...

Ostrava - Liberec 0:1, naději na Evropu trefil v závěru Kamso Mara

Ostravský záložník Robert Hrubý (vlevo) a liberecký stoper Kamso Mara, který...

Konečně vystřelili na bránu, konečně dali gól. Liberečtí fotbalisté v nadstavbové části Fortuna ligy ve skupině o titul...

Provozovatelky Dětského ráje musí skončit, radní u nich koupil lahev vína

Dětský ráj v Ostravě tvoří venkovní hřiště i vnitřní herna s kavárnou.

Klára Merová a Petra Kunešová, provozovatelky Dětského ráje v Komenského sadech v Ostravě, porušily nájemní smlouvu....

Další z rubriky

Důchodkyni smetlo na přechodu v Ostravě auto, střet nepřežila

Osobní auto porazilo starší ženu a malého chlapce na přechodu pro chodce.

Pětasedmdesátiletou ženu smetlo v sobotu po poledni auto, když v Ostravě-Zábřehu přecházela po přechodu. „Při střetu...

Ostravské stopy: Na pijatyku s havíři nelze zapomenout, směje se Hanzlík

Jaromír Hanzlík s cenou prezidenta za přínos českému filmu (7. července 2018).

Jeden z nejznámějších herců své generace Jaromír Hanzlík nedávno zavítal do svého rodiště – Českého Těšína – na 21....

K záchraně vzácného brouka pomohla ohořelá hrušeň

Páchníka hnědého zachránila ohořelá hrušeň.

Na konci loňského roku v Poodří začal projekt, který chce zachránit vzácného brouka páchníka hnědého. Zároveň má zdejší...

Najdete na iDNES.cz