Podle ostravského Občanského sdružení Sv. Václav by znamenala demolice nedozírnou škodu. „Jedná se o nejvýznamnější komín Ostravy. Je skryt za hradbou zeleně a ani se moc neví, že je stále součástí lokality takzvaných Dolních Vítkovic,“ říká předseda sdružení Dominik Raška. Spolek už sepsal petici za záchranu komínu, kterou hodlá předat ministerstvu financí.
„Naším cílem je zachování komínu jako jediné památky na provoz Aglomerace pro další generace. Chceme apelovat ke kompetentním osobám, najít pro komín nové využití a také najít investora, který by finančně pomohl realizovat naše plány,“ vysvětluje Raška.
Mezi kompetentní osoby podle něj patří současný majitel areálu Dolní oblasti Vítkovice, a to společnost Vítkovice a. s., jeho spolumajitelé, ale také ministerstvo financí. „Víme o aktivitě pana Rašky, ale v současnosti nemůžeme nic dalšího podniknout, projekt asanace této části Dolní oblasti je v rukou ministerstva financí a nám není znám ani termín bourání komínu,“ uvedla mluvčí společnosti Vítkovice a. s. Eva Kijonková.
Demolice je plánovaná na září
Podle ministerstva se jedná o odstranění staré ekologické zátěže. „V případě, že by se mělo v současné fázi přistoupit ke změně obsahu a rozsahu sanace, došlo by k zastavení zahájené sanace, jejíž přínos je pro obyvatele Ostravy nesporný,“ sdělil Filip Běhal z tiskového odboru ministerstva. O aktivitách sdružení má ministerstvo pouze neoficiální informace.
Při změně by ministerstvo muselo vyčíslit finanční náklady způsobené zastavením prací. „V neposlední řadě by muselo označit subjekt odpovědný za úhradu těchto vícenákladů,“ dodal Běhal.
Je tedy otázkou, zda monument vysoký impozantních 101 metrů přežije září, kdy je jeho demolice plánována. Asanace se týká více jak 52hektarové plochy jižní části Dolní oblasti Vítkovice, přitom její severní část je obdivovanou kulturní památkou, kam zavítá více jak milion návštěvníků ročně. Bourání vybraných budovy pak podle sdružení Sv. Václav postupně snižuje památkovou hodnotu celé lokality.
Petici za zachování Strakáče už podepsalo okolo osmi set lidí, mezi jinými i režisér Radovan Lipus a další osobnosti. K záchraně má přispět také festival se symbolickým názvem Come In. „V jeho rámci se bude konat několik kulturních akcí, přednášky či besedy. Kromě toho jsme na 10. července naplánovali veřejnou debatu, kde se veřejnost dozví podrobné plány za účasti mnoha hostů, chci mezi nimi přivítat například písničkáře Jaromíra Nohavicu nebo zastupitele Lukáše Semeráka,“ řekl Raška. Akce se bude konat v Cineportu v Dole Hlubina v 18 hodin.