Stovky milionů pro cestovku. Rekreaci dětí pro VZP prověřuje policie

  20:09aktualizováno  20:09
Cestovní kancelář Kovotour Plus získává už dlouhá léta od Všeobecné zdravotní pojišťovny zakázky na pořádání ozdravných pobytů v programu Mořský koník. Tou poslední ve výši 205 milionů korun bez DPH, která svěřuje cestovní kanceláři pořádání zájezdů na čtyři roky, se však od srpna zabývá policie.

Dětem z programu Mořský koník pobyt u moře zdravotně prospívá. Děje se však v organizačním zákulisí něco nekalého? (ilustrační snímek) | foto: Archiv MF DNES

Aktualizace z 12. září 2017:

Obě trestní oznámení společnosti Adriatic Curatio s.r.o. byla v roce 2016 odložena, řízení bylo pravomocně zastaveno, cestovní kancelář Kovotour Plus není podezřelá z trestného činu.

„Případ ostravští kriminalisté intenzivně prověřují pro podezření ze spáchání tří trestných činů včetně trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku,“ sdělil MF DNES Petr Svoboda z krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje.

Trestní oznámení podala letos v srpnu konkurenční cestovní kanceláři Adriatic Curatio, která se konkurzu zúčastnila také. Tvrdí například, že Kovotour v některých případech záměrně manipuluje s údaji.

„Tím, že Kovotour Plus uvedl v nabídce některé ceny bez DPH, podlezl cenu ostatních uchazečů, což mu v soutěži zajistilo vítězství,“ říká jednatel firmy Petr Honek.

A tvrdí, že Kovotour Plus uvedla v nabídce zajištění více dvoulůžkových pokojů (205), než jich bylo ve skutečnosti k dispozici (138).

Vedení Kovotour Plus zatím nechce situaci komentovat. „Trestní oznámení může v tomto státě podat kdokoliv na kohokoliv, a to i neoprávněně. Může jít i o vyřizování osobních účtů. Ze všech uvedených důvodů se tedy v současné době nemohu vyjádřit k ničemu, co detailně neznám, ba co víc, nemám o existenci zmiňovaného trestního oznámení ani tušení,“ sdělil majitel společnosti Jiří Hájek týdeníku 5plus2. Redakci MF DNES na otázky týkající se sporné zakázky odmítl odpovědět.

Spornou zakázkou u Egejského moře se už zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), žádná pochybení však neshledal.

Pomáhám za veřejné peníze

Majitel Kovotouru Jiří Hájek kandiduje za sociální demokracii do Senátu s heslem „Aby děti mohly zdravě dýchat“. Má-li na mysli zájezdy své kanceláře, je třeba nad tímto sloganem připomenout, že jenom VZP by měla v následujících třech letech podle smlouvy jeho společnosti zaplatit s daní celkem 248 milionů korun s DPH.

A jak lze zjistit ve Věstníku veřejných zakázek, kancelář Kovotour Plus vyhrává v případě Mořského koníka většinu výběrových řízení. Ze stejné databáze Ministerstva pro místní rozvoj lze také vyčíst, že obdobné zakázky na ozdravné pobyty dětí dostává Kovotour Plus i od všech ostatních zdravotních pojišťoven s výjimkou Zdravotní pojišťovny Škoda. V souhrnu jde o zakázky za stovky milionů.

Novinářka specializovaného webu Medical Tribune Iva Bezděková, která se případem Mořského koníka dlouhodobě zabývá, upozorňuje, že podmínky pro výběr dodavatelů Mořského koníka jsou pro Kovotour nastaveny výhodně.

Přidávají se k ní i poslanci Sněmovny. „Samotná myšlenka umožnit ozdravný pobyt u moře pro děti se zdravotními problémy je dobrá. Problematicky je však vnímáno zadávání zakázek jedné konkrétní firmě a také stanovení kvalifikačních předpokladů a hodnotící kritéria,“ uvedl například lidovec Ludvík Hovorka.

Verdikt ÚOHS ve věci poslední zakázky Mořského koníka Hovorka nekomentuje, ale jednu věc přece jen připomíná. „Poslední výběrové řízení sice ÚOHS shledal jako bezproblémové, avšak nevyjasněno stále zůstává nenaplnění některých požadavků soutěžních kritérií,“ říká.

Co vyřeší pojišťovna?

Dalším zákonodárcem, který se problematikou Mořského koníka zabývá, je Igor Nykl z hnutí ANO, který je členem správní rady VZP. Kvůli určitým nejasnostem ve výsledcích výběrového řízení už požádal, aby se celou problematikou zabývala VZP znovu.

„Na můj podnět byla mimo jiné provedena další inspekční cesta do Řecka, s jejímiž výsledky by měla být v nejbližší době seznámena správní rada VZP. Ta by měla pomoci dořešit i některé další sporné otázky,“ řekl Nykl.

Protože jde o zhruba čtvrtmiliardovou zakázku, vyžaduje si podle Nykla celá věc řádné a důkladné vyšetření. „I proto je třeba počkat i na výsledky šetření ostravského státního zastupitelství a policie ČR,“ zdůraznil.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Další z rubriky

Šéf filmového klubu: Zakázané Starce na chmelu jsme hráli třikrát za den

Manželé Fiedlerovi jsou s karvinským filmovým klubem spojeni od osmdesátých let...

Karvinský filmový klub před nedávnem oslavil padesátiny a patří k nejstarším v republice. Velkou část jeho existence...

Kam s odpadky? Útlum skládkování do pěti let nutí úřady hledat řešení

Společnost SAKO se stará o komunální odpad v Brně. Ročně spálí 248 tisíc tun...

Otázka, kam se směsným odpadem, zaměstnává radnice napříč Moravskoslezským krajem. Za pět let totiž nebude smět na...

Rys potravou neplýtvá, tvrdí ochranáři. Bojují i s dalšími mýty

Mladou tříletou šelmu zachytila fotopast v lesích horského sedla Pindula mezi...

Rys neplýtvá potravou, jak často tvrdí myslivci, a s vlky by mohli hospodářům pomoci pastevečtí psi. I to vyplynulo ze...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz