„Nová pietní místa letos vznikla například v Moravské Ostravě na Sokolské třídě, v ulicích Tyršova, Českobratrská nebo Přívozská, ale i v Mariánských Horách na ulici Jahnova. Oběti, které nové stolpersteiny připomenou, umíraly v Osvětimi, Treblince, Terezíně i dalších místech,“ uvedla mluvčí ostravského magistrátu Gabriela Pokorná.
Destička na Sokolské třídě například uctí památku módní redaktorky Marty Johanny Hirschové, rodačky z Moravské Ostravy.
„V letech 1920–1934 byla hlavní editorkou módního oddělení časopisu Die Dame, což byl tehdy nejprestižnější časopis svého druhu v Německu. Účinkovala i v rádiu Spiegel a dalších médiích. Do transportu do Osvětimi nastoupila 16. května 1944,“ doplnila Pokorná
Kameny budou připomínat i osudy dětí, třeba Ruth a Judity Fränkelových, které nacisté i s rodiči zavraždili v roce 1942 v Treblince.
V Treblince dokázali zabít 15 tisíc lidí za den, říká historik holokaustu |
„Na ulici Českobratrská měděná destička připomene známého stavitele Felixe Neumanna, který se významně podílel na výstavbě Moravské Ostravy, kde projektoval například Německý dům,“ dodala Pokorná.
Do Terezína, kde zemřeli, pak byli v roce 1942 deportováni i tehdejší závodní lékař Rudolf Pressburger a jeho manželka Lilly. Dům, kde žili, nyní připomíná v Přívozské ulici nový stolpersteine.
První pamětní destičky byly v ostravských ulicích položeny v roce 2010. V tuto chvíli jich má Ostrava šedesát tři.