Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. září 2020 Den české státnosti

Otisky knížecího rodu v příhraničí na Hlučínsku sleduje nová stezka

  17:21
Společná kultura, identita a také rod Lichnovských spojuje česko-polské příhraničí na Hlučínsku. Lichnovští, kteří sídlili v Chuchelné a okolní obce byly v jejich vlastnictví, v oblasti zanechali řadu stop své činnosti. Po těch se teď může vydat každý, povede ho nová stezka.

Pod vedením Lichnovských byla továrna na len významným zaměstnavatelem pro lidi ze širokého okolí. | foto: PF Plasty Chuchelná

Rovnou sedm zastávek má trasa v samotné Chuchelné. Informační panely tam připomínají roli významného rodu u kaple sv. Kříže, kde jsou členové Lichnovských pohřbeni a jež je mauzoleem rodu, před rehabilitačním ústavem, někdejším loveckým zámkem knížat Lichnovských či u pamětního kamene Karla Maxmiliána Lichnovského v osadě Resta.

Kámen je připomínkou posledního lovu knížete Karla Maxmiliána, zhotovili jej myslivci jako poděkování za možnost využívání pozemků rodu.

„Informační tabule budou připomínat historii, aktivity a přínos rodu Lichnovských pro region i pro příští generace,“ uvedl starosta Chuchelné Rudolf Sněhota.

Po stopách dějin a činnosti knížecího rodu v regionu se vydal historik Jiří Jung.

„Obec Chuchelná byla majetkem rodu od roku 1608. Stala se správním centrem velkého panství, které zahrnovalo více než desítku okolních vesnic. Noblesní podoba zámku i umístění rodového mauzolea dokládají silné vazby posledních generací Lichnovských k této obci,“ uvedl Jung, který je autorem textů na jednotlivých informačních panelech.

Ještě v roce 1921 pracovaly v knížecích službách v Chuchelné s přibližně tisícovkou obyvatel téměř čtyři stovky osob. Z toho tři čtvrtiny zaměstnávala továrna na zpracování lnu, která byla hlavním zaměstnavatelem pro tuto část Hlučínska.

„Byla jedním z nejmodernějších provozů daného typu v Evropě,“ dodal Jung k továrně, jež byla v provozu od roku 1907 a před níž najdou lidé další infopanel. Dnes produkuje díly z termoplastů.

Projekt Na kole za poznáním historie – stezkou rodu Lichnovských je společnou akcí Chuchelné a sousedních polských Krzanowic. A také na polské straně má trasa své zastávky. Například železniční stanice v Krzanowicích stojí díky Karlu Tioleonovi von Lichnovsky, který financoval výzkumné a projektové práce vedoucí k jejímu vzniku. Železniční cestou mezi Krzanowicemi a Chuchelnou se pak vozily len a obiloviny.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...