Ve Štramberku otevřou první stellplatz v kraji, karavanisté zaplatí květinou

  11:57aktualizováno  11:57
Majitelé obytných aut či přívěsů dosud neměli šanci najít v Moravskoslezském kraji jediný stellplatz – speciální odstavnou plochu s technickým zázemím pro doplnění elektrické energie i vody a hlavně s výlevkou pro vyprázdnění chemické toalety. To se změní už ve středu.

Ve Štramberku ve středu otevřou stellplatz až pro 20 karavanů. | foto: Stellplatz U Kateřiny ve Štramberku

Moravskoslezský kraj totiž nabídl finanční podporu soukromým subjektům ochotným zmíněné stellplatzy vybudovat, a první z nich je hotový.

„Nové stání pro obytná auta a karavany otvíráme už ve středu,“ hlásí Vladimír Novobilský, provozovatel rekreačního areálu U Kateřiny nedaleko centra historického městečka Štramberk na Novojičínsku.

Na prostorných stáních podle něj pohodlně zaparkuje až dvacet karavanů.

„Přístup k vodě, elektřině, wi-fi, popelnici, toaletě i výlevce je pro posádky samozřejmostí, navíc mají k dispozici malou dílnu s nářadím,“ dodal Novobilský.

V Evropě jsou podobných míst stovky, v Česku zatím jen šest. Všude se za poskytované služby platí. Ve Štramberku je bude možné využít i zdarma – vlastně za květinu.

Fotogalerie

„Lidé si mohou vybrat. Buď zaplatí 275 korun za stání jednoho karavanu po dobu 24 hodin, nebo budou stejnou dobu na našem stellplatzu parkovat zdarma. Ale za to musí v prostoru karavanového stání vysadit květinu, skalničku, keřík či jinou sazeničku, kterou si koupí a dovezou. Nářadí jim na to půjčíme,“ líčí Novobilský s tím, že od května do září funguje v areálu malý obchůdek s nápoji a občerstvením. Ke sportovnímu vyžití slouží travnaté a tartanové hřiště. Lidé si mohou půjčit sportovní potřeby a od července i elektrokola.

Další stellplatz s podporou Moravskoslezského kraje vzniká souběžně na Landeku v Ostravě-Petřkovicích. I tam už budou brzy hotoví.

„Právě dokončujeme přívod elektřiny a zabudování stojanů. Přesný den otevření ještě neznáme, ale počítáme s přelomem června a července,“ uvedl ředitel Landek Parku Lumír Plac.

Obě lokality patří k oblíbeným cílům turistů, nabízejí různé formy ubytování a mohou se stát základnami pro poznávání regionu.

Nejčtenější

Smrt tři lidí u Opavy zavinilo předjíždění v zatáčce, stav dítěte se lepší

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

Vážně zraněná pětiletá holčička, která jediná přežila čtvrteční nehodu na Opavsku, se podle lékařů dostala z...

Blesk v Beskydech zasáhl pětici převážně mladých turistů, jsou v nemocnici

Ilustrační snímek

Skupinu turistů v Beskydech zasáhl odpoledne blesk. Jeden z nich je popálený, další utrpěli otřes a poranění způsobená...

Při srážce aut na Opavsku zemřeli tři lidé a těžce se zranilo dítě

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

U Neplachovic na Opavsku odpoledne při srážce osobních aut zemřeli tři lidé. Nehoda se stala na silnici I/11. Dva lidé...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Špotáková nebyla v závodním transu, Ogrodníková netušila, co se děje

Oštěpařka Barbora Špotáková na mítinku Zlatá tretra v OStravě.

Barbora Špotáková kdysi přirovnala ostravskou Zlatou tretru k pohřebišti. Ačkoliv je dvojnásobnou olympijskou vítězkou...

Další z rubriky

Bakala OKD zničil už vyčleněním bytů a dopravy, tvrdí správci pohledávek

Uhlobaron Zdeněk Bakala.

Vyčlenění bytů OKD, dopravy, včetně železniční, a dalších činností nesouvisejících přímo s těžbou černého uhlí mělo...

V Mošnově vznikl obří sklad a doplní ho další, práci najdou stovky lidí

Letiště Ostrava - Mošnov

Na dvě stovky lidí by mohly najít do konce tohoto roku práci v logistickém centru Ostrava Airport Multimodal Park. Jeho...

Číňané byli ochotní za poštovního holuba zaplatit i milion, říká chovatel

Chovatel holubů Josef Blokeš

Dříve byl na vesnicích holubník pomalu v každé druhé chalupě, dnes se spíš musí hledat obec, kde ještě nějaký zůstal....

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?

Najdete na iDNES.cz