Báňský úřad se zatím do Ostravy stěhovat nebude, vláda návrh zamítla

  13:03aktualizováno  13:03
Jen dílčí neúspěch. Tak regionální politici hodnotí rozhodnutí vlády nepodpořit návrh Starostů a nezávislých na přestěhování třiadvaceti centrálních úřadů z Prahy do krajů. V Ostravě se podle tohoto plánu měla usídlit například centrála Českého báňského úřadu.
Hejtman Ivo Vondrák nepovažuje stěhování úřadů za ztracenou věc.

Hejtman Ivo Vondrák nepovažuje stěhování úřadů za ztracenou věc. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Jenže báňský úřad se do Ostravy stěhovat nebude. Alespoň prozatím. „Přesuny sídel vybraných úřadů nejsou patřičně odůvodněny, jeví se nahodilými a místy jsou zcela kontraproduktivní k cílům návrhu,“ uvedlo ministerstvo vnitra.

Vláda také kritizovala, že podle předkládací zprávy záměr neobsahoval vyčíslení nákladů, které by si přesídlení vyžádalo.

Poslanecká sněmovna proto bude tuto věc projednávat s negativním stanoviskem vlády, termín ještě není jasný.

Moravskoslezský hejtman a poslanec Ivo Vondrák však nepovažuje stěhování za ztracenou věc.

„Návrh sice podrobně neznám, ale určitě se o něm budeme bavit na klubu hnutí ANO. A samozřejmě vládní nesouhlas lze přehlasovat,“ zmínil.

Upozornil, že rozhodně není příznivcem stěhování přímo ministerstev. „Tam chápu, že je asi nutná nějaká centralizace. To se však netýká jiných státních úřadů. Tam stěhování logiku naopak má,“ přiblížil Vondrák.

Zmínil například Technologickou agenturu nebo Státní fond životního prostředí. „Právě například tyto dvě instituce by v Ostravě měly smysl. Jsme průmyslovým regionem, současně s nejvíce zatíženým životním prostředím,“ podotkl Vondrák.

Tento týden se setká s ostatními hejtmany na jednání Asociace krajů ČR. „A tam, předpokládám, na téma stěhování úřadů budeme hovořit,“ podotkl.

Ostravský primátor Tomáš Macura přiznal, že v přijetí návrhu z dílny STAN nevěřil. „Byl příliš masivní,“ zmínil fakt, že se záměr týkal třiadvaceti úřadů.

Proto Macura vládní odmítnutí neoznačuje za prohru. „Stěhování speciálních centrálních institucí, jejichž lokalizace v Ostravě dává ekonomický i věcný smysl, určitě nevzdáváme,“ slíbil primátor.

Vondrák s Macurou, oba členové vládnoucího hnutí ANO, proto opakovaně naznačují, že větší úspěch bude mít zřejmě separátní jednání mezi představiteli kraje a vlády. Lhůtu na dohodu si však politici zatím nedávají.

Možnost užší dohody naznačuje i vládní usnesení, které nevylučuje dílčí stěhování vybraných úřadů. Vondrák s Macurou si rovněž uvědomují, že přímo v pražských úřadech vládne ke stěhování velký odpor. To se ostatně ukazuje už v současnosti.

„Přestěhování centrály fondu kamkoliv mimo Prahu by s sebou přineslo výrazné omezení přímé vazby na centrální orgány či orgány fondu s negativním dopadem na přípravu a realizaci dotačních titulů a jeho činnost by tak byla významně paralyzována,“ konstatovala například mluvčí Státního fondu životního prostředí Lucie Früblingová.

Jen mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek připustil, že za nesouhlasem se stěhováním stojí i nechuť úředníků měnit místo bydliště.

„Jenže v regionu by se díky stěhování vytvořilo mnoho pracovních pozic pro kvalifikované lidi, což je velmi žádoucí,“ reagoval hejtman Vondrák.

Autor:

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Na třídicí lince byla mrtvola třicátníka, policie už ho identifikovala

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídicí lince na...

Policie identifikovala mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku. Je to dvaatřicetiletý muž,...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Jágr je zpátky ve hře. Do Havířova si na to vzal novou helmu

Jaromír Jágr (v tmavém) nastoupil za své Kladno v Havířově.

Hokejová legenda Jaromír Jágr má zřejmě rád symboliku. Po roční pauze v pondělí naplno naskočil do ostrého zápasu. A...

Další z rubriky

Povodí Odry kvůli opravě přivaděče přeplní přehradu na Frýdecko-Místecku

Přehrada Žermanice na Frýdecko-Místecku, v pozadí Beskydy.

Hladina přehrady Morávky se zvedne o dva metry, nádrže Žermanice o půl metru nad její maximum a Olešné o třicet...

Růst cen zastavil v Hradci obnovu Národního domu. Lidé sepsali petici

V nevyužívaném podkroví Národního domu měly podle projektu vzniknout nové...

Devět podpisových míst s peticemi, letáky do všech domácností, speciální web. Lidé z Hradce nad Moravicí bojují za...

Spalničky se v Moravskoslezském kraji šíří dál. Už i mimo Ostravu

Případů spalniček je stále více.

Hygienici se od ledna snaží bránit šíření vysoce nakažlivých spalniček v regionu. Karanténou, očkováním i podáváním...

Najdete na iDNES.cz