Blížící se zima nevadí. Stavby nových chat na Lysé hoře pokračují

  15:47aktualizováno  15:47
Jedni mají hotové sklepy, druzí už chtějí pokládat střešní krytinu. Výstavbu dvou nových chat na Lysé hoře, nejvyšším vrcholu Beskyd, částečně nezastavila ani první výraznější sněhová nadílka této zimy.

Hrubá stavba Slezského domu na vrcholu Lysé hory je už takřka hotova. (31. října 2012) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Ten sníh je samozřejmě nepříjemný, práce na stavbě jsme museli přerušit, ale podle informací meteorologů by neměl vydržet, takže bychom měli ve stavbě pokračovat," přiblížil vliv počasí na stavbu Slezského domu, přejmenovaného minulý měsíc na Chatu Emila Zátopka, Radek Menšík ze společnosti AK 1324, která chatu staví.

"Už máme hotovou hrubou stavbu, pokud vše půjde podle plánu, tak bychom příští týden chtěli položit střešní krytinu, doufáme, že nám to vyjde," dodal Radek Menšík.

"Do příchodu sněhu jsme stihli postavit sklepy a vybetonovat jejich stropy," popisuje stav výstavby repliky bývalé Bezručovy chaty, kterou na Lysé hoře staví Klub českých turistů, Jiří Stejskalík.

Původní Bezručova chata, která vyhořela v roce 1978.
Klub českých turistů postaví na Lysé hoře repliku původní Bezručovy chaty.
Bezručova chata Klubu českých turistů má hotovou základovou desku. (31. října

Vlevo původní Bezručova chata, která vyhořela. Uprostřed budoucí podoba a vpravo současný stav.

"Nebylo to ale jediné, co jsme stihli udělat, pracovali jsme i na zajištění dodávek vody a na dalších věcech. V zimě se budeme soustředit hlavně na propagaci naší sbírky na obnovu Bezručovy chaty, stále totiž sháníme peníze na její stavbu, nemáme totiž zdroje jako společnost, která na Lysé hoře staví druhou chatu," dodal.

Kvůli omezeným zdrojům peněz se snaží členové Klubu českých turistů šetřit, jak se dá. "Podařilo se nám ušetřit jeden a půl milionu korun a spoustu další práce navíc tím, že se nám povedlo vyvložkovat přívod vody z rezervoáru, který postavili naši předchůdci v první polovině minulého století zhruba 400 metrů od chaty," přibližuje Jiří Stejskalík jednu z akcí, které snížily náklady na stavbu repliky prvorepublikové chaty.

Dávná podoba Slezského domu postaveného v roce 1880.
Vizualizace podoby Slezského domu na Lysé hoře v Beskydech.
Hrubá stavba Slezského domu na vrcholu Lysé hory je už takřka hotova. (31.

Dávná podoba Slezského domu, uprostřed vizualizace a vpravo současná podoba.

 "Zatímco původně jsme měli v plánu celý úsek vykopat, což by mimo jiné podle dohody s CHKO znamenalo i nutnost přesazení vzácných rostlin, které za tu dobu na trase přivaděče vody vyrostly, díky nové technologii jsme se tomu vyhnuli. Do trubky, která od rezervoáru vody vedla, se nám povedlo dostat vysokotlakou hadici, kterou jsme natahovali ručně na dvou dvousetmetrových úsecích," vysvětluje člen Klubu českých turistů.

"Nemuseli jsme tak kopat celý úsek, což by byla neuvěřitelná práce, neboť je částečně i ve skále a ve svahu, kde je problém stát na nohou, natož pracovat, ale stačilo udělat jednu díru uprostřed," dodal Jiří Stejskalík.

 Přesto měli turisté co dělat. Nejprve provlékli starým potrubím provaz, na ten připevnili ocelové lano, s jehož pomocí protahovali vlastní hadici.

Bezručka bude snad hotova do konce roku 2015

 "Tahali jsme ji heverem, i ten byl nakonec málo, tak jsme vsadili vše na jednu kartu a hadici přivázali na tatrovku, které se ji nakonec podařilo protáhnout. Ještě že tak, jinak bychom museli vše vykopat, vysypat pískem, položit potrubí a následně uvést terén do původního stavu," dokončil Jiří Stejskalík s tím, že pokud vše půjde dobře, bude Bezručova chata hotova do konce roku 2015.

To Chata Emila Zátopka by mohla první zákazníky přivítat ještě v této zimní sezoně. "Chata je pod střechou, takže můžeme pokračovat s vnitřními pracemi, jako je dodělání rozvodů vody a elektřiny, nahození omítek a podobně," popsal nejbližší budoucnost Radek Menšík.

"Když půjde vše dobře, mohli bychom přivítat první návštěvníky někdy v únoru, kdy bychom chtěli otevřít restauraci. Ubytovací prostory bychom pak kolaudovali později, rádi bychom, aby to bylo do konce roku 2014," dodal Menšík.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Na třídicí lince byla mrtvola třicátníka, policie už ho identifikovala

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídicí lince na...

Policie identifikovala mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku. Je to dvaatřicetiletý muž,...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Jágr je zpátky ve hře. Do Havířova si na to vzal novou helmu

Jaromír Jágr (v tmavém) nastoupil za své Kladno v Havířově.

Hokejová legenda Jaromír Jágr má zřejmě rád symboliku. Po roční pauze v pondělí naplno naskočil do ostrého zápasu. A...

Další z rubriky

Na třídicí lince byla mrtvola třicátníka, policie už ho identifikovala

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídicí lince na...

Policie identifikovala mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku. Je to dvaatřicetiletý muž,...

Moravskoslezští politici ANO v kraji dominují, ve vedení hnutí paběrkují

V nominacích se objevili také ostravský primátor Tomáš Macura (17. únor 2019)

Hejtmanství, ale také ostravský, havířovský i opavský magistrát a několik dalších radnic. Hnutí ANO obsadilo v...

Spalničky se v Moravskoslezském kraji šíří dál. Už i mimo Ostravu

Případů spalniček je stále více.

Hygienici se od ledna snaží bránit šíření vysoce nakažlivých spalniček v regionu. Karanténou, očkováním i podáváním...

Najdete na iDNES.cz