Stát může půjčit OKD až miliardu, o výši částky se Babiš s Mládkem přou

  15:55aktualizováno  15:55
Do konce prázdnin může OKD potřebovat na provoz až 400 milionů korun, které nebude mít. Stát firmě možná nabídne až miliardu. O penězích pro krachující OKD bude rozhodovat vláda, ministři se o výši částky přou.

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu zemřeli, další dva byli těžce zraněni. (7. srpna 2015) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Na hornické výplaty a provoz těžební společnosti by mohla vláda poslat peníze prostřednictvím státní firmy Prisko, která se v minulosti vypořádávala například se zbylým majetkem státního podniku Škoda Mladá Boleslav.

„OKD potřebuje asi 400 milionů korun jako provozní kapitál a dalších 280 milionů na rozpracování a pokračování těžby do konce roku,“ řekl ministr financí Jan Mládek.

„320 milionů by byla rezerva na mimořádné události, kterou by uvolňoval Český báňský úřad na mimořádné události po souhlasu ministerstva financí,“ dodal.

Ministerstvo financí, konkrétně ministr Andrej Babiš, ale s výší uvolněné částky nesouhlasí. OKD podle něj potřebuje podstatně méně peněz.

„Výhled do konce srpna ukazuje, že OKD bude chybět jen 122 milionů, ale podle výpovědi managementu to může být 300 až 400 milionů korun,“ řekl po úterním setkání s vedením OKD.

Babiš i Mládek se shodují v jednom. Stát by mohl OKD peníze půjčit. Neshodují se ale ve výši půjčky.

Zajedno jsou i v tom, jak by měla být půjčka zajištěna.

„Společnost OKD by získala takzvanou superseniorní půjčku za insolvenční podstatou, která by byla zajištěna podstatou podniku a státu by umožnila dohlížet na finanční toky ve společnosti OKD,“ vysvětlil mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba.

Propouštět? Co nejpomaleji

Peníze společnost OKD nutně potřebuje jak na zajištění provozu, tak na výplaty horníkům. Ti se už několikrát dali slyšet, že se nevyplácení mezd může stát rozbuškou k sociálním nepokojům.

Vláda se snaží situaci v OKD uklidnit i proto, že chce snižovat stavy v těžební společnosti co nejpomaleji. Chce totiž zabránit okamžiku, kdy by se na trhu práce najednou ocitlo několik tisíc horníků.

Situace na pracovním trhu přitom horníkům, kteří by z OKD odešli, nahrává. Jen oproti loňskému roku evidují úřady práce v Moravskoslezském kraji o téměř deset tisíc nezaměstnaných méně, v celorepublikové statistice je nezaměstnaných nejméně od roku 2009.

Ubývá nezaměstnaných, roste počet volných míst

„Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání v kraji se snižuje již čtvrtý měsíc v řadě. K 31. květnu jich bylo celkem 65 436,“ řekla Vladana Piskořová z krajského úřadu práce. „Současně také čtyři měsíce za sebou klesá podíl nezaměstnaných osob, který koncem května dosáhl hodnoty 7,7 procenta.“

Meziměsíčně také stoupl počet volných pracovních míst, kterých bylo v květnu v kraji v nabídce více než dvanáct tisíc.

S tím souvisí další spor mezi ministry práce a financí. Zatímco Mládek uvažuje o tom, že by se část propuštěných horníků přesunula do státního podniku Diamo, kde by pracovali na revitalizacích následků těžby na Ostravsku, Babiš dává přednost trhu a velkému množství volných pracovních míst.

„Preferujeme revitalizace, ale nevidím důvod, proč dávat Diamu 2,5 miliardy korun na zaměstnání několika stovek horníků,“ řekl ministr financí. „Ten problém je tady přesně opačný, firmy nemají lidi, hledají zaměstnance. Proč by nemohli horníci do Kvasin, do Tatry a podobně?“ argumentuje Babiš.

„Chtěl bych vidět firmu, která by mě s mýma rukama vzala,“ komentoval ministrova slova šestačtyřicetiletý Michal fárající od roku 1989 na dnešním Dole Paskov. Redakce jeho příjmení zná, ale nepřál si je zveřejnit. „A takových je nás tam plno. Pro horníky není problém chuť do práce, problém je tu práci vůbec najít a získat ji,“ tvrdí.

Dalším problémem je, co by horníci ve společnosti Diamo vůbec mohli dělat. Většina rekultivací je totiž spojená s mechanizací, na kterou většina z nich nemá potřebná povolení, od řidičského průkazu až po speciální zkoušky. I ty jsou drahé a jejich absolvování trvá déle.

Zatímco v kraji klesla květnová nezaměstnanost na 7,7 procenta, v Karviné, kde se nachází nejvíce šachet společnosti OKD, bylo bez práce 10,7 procenta práceschopných lidí. Okres se v celorepublikovém měřítku umístil na nelichotivém druhém místě, hned za okresem Most, kde je bez práce 11,3 procenta obyvatel.

Nejčtenější

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Mladý řidič vjel do cesty autobusu, v přepůleném autě zemřel

Střet s autobusem přepůlil auto. Řidič na místě zemřel.

Dvacetiletý řidič osobního auta zemřel na silnici mezi Karvinou a Orlovou poté, co vjel v zatáčce do protisměru a...

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Další z rubriky

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Dycky Mosty, glosují lidé z obce u Jablunkova snahu o zkrácení názvu

Vlakové nádraží v Mostech u Jablunkova.

Mosty u Jablunkova na Třinecku uvažují o zkrácení názvu obce. Ne všichni obyvatelé jsou však nápadem nadšení....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz