Neděle 13. června 2021, svátek má Antonín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 13. června 2021 Antonín

Zbytky lágru v Karviné zavalily stromy, vadí to i autorce Šikmého kostela

  11:56
Zbytky lágru z 2. světové války zavalily v Karviné pokácené stromy. Upozornila na to mimo jiné i spisovatelka Karin Lednická, která tamní historické události popisuje v úspěšném románu Šikmý kostel.

Torzo cihelny, kolem které ve čtvrtek ráno procházíme, připomíná dobu, kdy ve staré Karviné (dnešní část Doly) ještě pulzoval život. Ten stejně jako oheň v tamních pecích před desítkami let v oblasti prakticky vyhasl, a to v důsledku poddolování.

O několik metrů dál, na ulici příznačně pojmenované Cihelní, se rozkládá místo, které přímo volá po pietě.

„Za války zde byl nacistický lágr pro italské a jugoslávské zajatce. Ti byli nasazováni například na stavbu místní teplárny nebo k práci na šachtách. Po ní byli v tomto místě internováni Němci určení k odsunu. A následně zde zase byl zřízen tábor PTP,“ líčí spisovatelka Karin Lednická.

Záběr na zahradnictví Viléma Dvořáka na Hlavní třídě v Karviné-Dolech. V pozadí kostel sv .Petra z Alkantary a budovy školy.

Pro autorku románu Šikmý kostel má tento malý bod na mapě takovou historickou hodnotu, že se mu rozhodla věnovat část druhého pokračování zmíněného bestselleru.

„S místem jsou spjaty velké lidské příběhy. Například jak se po válce zbylých italských vězňů ujali místní občané. Musíme si uvědomit, že ti lidé byli zrádci nejen pro Němce, ale byl důvodný předpoklad, že se k nim nebude stavět dvakrát vstřícně ani Rudá armáda. Proto je místní tady schovávali a vlastně jim takto zachránili život,“ podotkla Lednická. 

I proto úspěšnou spisovatelku s karvinskými kořeny rozčarovala současná podoba tohoto historickými událostmi nabitého místa. „ Kdosi vykácel rozsáhlý lesní porost, a to tak barbarským způsobem, že kmeny stromů popadaly přes zbytky lágrových baráků. Část území je zplanýrována bagry,“ upozornila i na sociálních sítích a vyvolala tím pozdvižení mezi obyvateli Karviné.

Jeden z nich poté předal podnět na Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP). V místě totiž bez povolení magistrátu není kácení možné. „A takové povolení jsme nevydali,“ poznamenal karvinský náměstek Lukáš Raszyk.

Pozemky s historickou hodnotou vlastní soukromí majitelé, jejich počínáním se v současnosti ČIŽP zabývá. „Inspektoři provedli šetření na místě, kterým zjistili rozsáhlé kácení dřevin. V tuto chvíli probíhá ze strany ČIŽP šetření, zda je, nebo není ke kácení vydáno povolení. V případě, že by bylo prokázáno porušení zákona o ochraně přírody a krajiny, hrozí fyzické osobě nebo firmě pokuta,“ uvedla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Firmám hrozí až milionová pokuta

U firem může taková sankce dosáhnout až k hranici jednoho milionu korun. Mluvčí karvinské radnice Lukáš Hudeček uvedl, že pozemky v místě patří společnostem Mastergame nova a Smara s.r.o.

Jednatel prvně jmenované firmy v reakci na telefonický dotaz uvedl, že o žádném kácení na svých pozemcích neví. „A ČIŽP mě o probíhajícím šetření neinformovala,“ řekl Jaroslav Jokiel MF DNES ve čtvrtek odpoledne.

Se zástupci společnosti Smara se redakci nepodařilo spojit, a to ani v místě, kde se má podle obchodního rejstříku nacházet její sídlo. Firmu, která byla založena v červenci minulého roku se základním kapitálem 20 tisíc korun, tam nikdo z oslovených neznal.

Karin Lednickou nicméně těší, že se situace začala řešit. „Snad ten humbuk, který teď nastal, pomůže dobré věci. A sice aby historická hodnota místa nebyla zničena a naopak zde vzniklo něco, co připomene události, které se tady staly,“ vyjádřila spisovatelka své přání.

Magistrát zatím v jiné části staré Karviné spravuje památník připomínající oběť dvanácti lidí, kteří byli v lesíku pod bývalým dolem Barbora zavražděni nacistickými okupanty.

A do budoucna radní nevylučují ani vznik většího pietního místa upomínajícího na často bolestivou historii této části města. „Ale ta území nám neříkají pane, takže to vše bude záležet i na vlastnících tamních pozemků,“ podotkl náměstek primátora Andrzej Bizoń.

Původní Karviná se stává turistickým lákadlem

S vydáním knižního bestselleru se zvýšila touha lidí poznat oblast staré Karviné, která byla v předchozích letech spíše na okraji zájmu. Turisty už nezajímá jen návštěva tamní šikmé dominanty, kostela sv. Petra z Alkantary. „Píšou mi lidé z různých koutů republiky, že se sem chystají vyrazit, jestli bych je třeba neprovedla,“ zmiňuje Karin Lednická.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Jedním dechem ale dodává, že by jim v současnosti musela ukazovat velmi zanedbaný obraz minulosti. V místě s velkým turistickým potenciálem totiž podle ní velmi vázne památková péče.

Částečně by to mohly změnit některé chystané projekty města a kraje. „Spolupracujeme zde například na vybudování sítě cyklostezek, vedoucích podél dominant, které tady byly. Na významných místech by přibyly informační cedule. Do budoucna uvažujeme i o tom, že by si zájemce mohl půjčit 3D brýle pro autentičtější představu toho, jak místo kdysi vypadalo,“ dodal náměstek Lukáš Raszyk.

Autor:
  • Nejčtenější

Lubomír Volný přišel o Facebook. Sociální síť smazala jeho profil

Poslanec Lubomír Volný přišel o hlavní způsob, jakým komunikoval se svými příznivci. Správci sociální sítě Facebook...

Tajemství Stříbrného jezera, při jeho obnově stoupla hladina o metr a půl

Někdejší hlubinné dolování sádrovce pod dnešním Stříbrným jezerem v Opavě nečekaně zkomplikovalo jeho revitalizaci....

Testy a roušky lze někde zrušit už teď, míní odborníci. Podívejte se kde

V okresech s příznivou epidemickou situací je podle Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) možné ve třídách...

Kdepak vítězství. Firmy opraví za své jen zlomek zvlněné dálnice

Výsledek soudu o zvlněnou dálnici u Ostravy není zdaleka takový úspěch, jak jej státní Ředitelství silnic a dálnic...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový objev ukazuje, že u moravského Štramberka plavali v moři krokodýli

Ve vápencových sedimentech v okolí Štramberka byly objeveny fosilní zuby nových druhohorních plazů. Přesné určení...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...

  • Další z rubriky

V nádrži u Nového Jičína se topila žena, byla v kritickém stavu

Záchranáři ve středu dopoledne oživovali 52letou ženu, který se topila ve vodní nádrží Čerťák u Nového Jičína. Ačkoliv...

Trať, která dala lidem z Beskyd práci. Od jejího vzniku uplynulo 150 let

Sto padesát let uplynulo od vyjetí prvních osobních i nákladních vlaků po trati mezi Ostravou, Frýdkem-Místkem a...

Nejméně ateistů je v zákopech, tam se modlí každý, říká vojenský kaplan

Kněz i voják, tato dvě poslání v sobě spojuje funkce vojenského kaplana. Jedním z nich je Kamil Vícha, který působí u...

Návrat knížecí Mariiny cesty. K její obnově dopomohl náhodný nález

Po osmdesáti letech opět vede historická knížecí stezka z luk Jízdárny pod zámkem v Hradci nad Moravicí na protější...

Advantage Consulting, s.r.o.
SENIOR TECHNOLOG VE STROJÍRENSTVÍ (50-70.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Datově neomezený tarif nebyl nikdy tak levný. Co na to konkurence?

Datově neomezené tarify mají v nabídce všichni tuzemští mobilní operátoři, avšak ve srovnání s běžnými tarify s...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....

Dušek: Očkovat se nenechám. Indiáni raději zemřeli, než se nechat zotročit

Jaroslav Dušek promluvil o svém rozhodnutí nenechat se očkovat vakcínou proti covidu-19. Herec, který nedávno oslavil...