400 milionů určených v rozpočtu na Bazaly se mnoha zastupitelům nelíbí

  16:55aktualizováno  16:55
S koupí fotbalového stadionu Bazaly mají problém ostravští zastupitelé napříč politickým spektrem. Mnohým vadí částka určená na fotbalový stadion v návrhu rozpočtu na příští rok. Někteří polemizují s tím, aby město kupovalo jen část zadlužené společnosti.

O penězích vyčleněných v rozpočtu na opravu Bazalů se vedou mezi zastupiteli debaty. (Ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Manžel lékařky a zastupitelky Evy Schallerové (zvolena za hnutí Ostravak) fandí fotbalovému klubu Baník. Ona je ale proti tomu, aby město platilo opravy stadionu na Bazalech. A nepodpoří návrh rozpočtu na příští rok, když v něm zůstane 400 milionů korun jako rezerva pro tento účel.

"Přestože manžel je baníkovec, já s tím nesouhlasím. V době, kdy nemáme na potřebné věci, budu bohužel hlasovat proti takovému rozpočtu," říká žena otevřeně.

Primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD) už v MF DNES řekl, že pro příští rok je v návrhu rozpočtu jen 60 milionů na koupi stadionu a přípravu projektové dokumentace.

Jenže Bohdan Trojak (hnutí Ostravak) doplnil, že v kapitálovém rozpočtu jsou uvedené i dvě částky po 170 milionech korun na léta 2014 a 2015. "Jde tedy o 400 milionů na Bazaly, které se tam objevily poprvé až před pár dny na pracovním jednání zastupitelů. Investiční komise, jejímž jsem členem, to přitom neprojednala," říká Trojak.

"Baník může hrát v opravených Vítkovicích"

Podle něj radní zkoušejí, co politické strany snesou. "Jakmile se investiční kolotoč rozjede, už ho nikdo nezastaví. Byla kolem toho debata. I někteří zastupitelé z koaličních stran se ptali, proč potom opravujeme za 800 milionů korun Vítkovický stadion. Hlasovali jsme pro jeho rekonstrukci s tím, že tam bude hrát i Baník," líčí Trojak.

I další zastupitelé mají řadu výhrad a nevědí jistě, jak budou 5. prosince hlasovat o Baníku. Vyhoví přání nových majitelů klubu, umožní městu koupit většinu akcií společnosti Bazaly a investovat stamiliony do oprav stadionu?

"Minule bychom hlasovali proti, ale radní svůj návrh stáhli. Teď to regionální výbor strany ještě neřešil, ale podle mě by ta částka projít neměla. Je to nezodpovědné vůči budoucím zastupitelům. Zvlášť, když Baník bude moci hrát v opravených Vítkovicích," míní Aleš Juchelka (TOP 09).

Když kupovat Bazaly, tak celé

Josefu Babkovi (KSČM) rezerva na Bazaly v rozpočtu nevadí, protože o použití peněz se musí znovu hlasovat. Jako právník je ale proti tomu, aby město koupilo část zadlužené společnosti. "Jsem pro záchranu Baníku, ale když budou celé Bazaly patřit městu," říká.

Jeden z majitelů Baníku Petr Šafarčík netají, že by si chtěli podržet alespoň desetiprocentní podíl. "Není důvod zhodnocovat penězi města podíl soukromé firmy. Když máme zachránit Baník, oběti musí přinést všichni," říká Babka.

To si myslí i další zastupitelé včetně šéfa investiční komise Dalibora Gříška (ČSSD). Požadavků ale mají víc. "Nechci, aby město zlomilo Baníku vaz. Budeme dál jednat o tom, jak klubu pomoci. Ale musíme zadat audit a znát skutečnou cenu stadionu," netají Gříšek.

Podle Františka Kolaříka (ODS) je nutné vědět, že má vůbec smysl Bazaly opravovat. "Předešlý vlastník Tomáš Petera nám tvrdil, že to nejde, a snažil se protlačit výstavbu nového stadionu. Noví vlastníci zase tvrdí opak. Dosud ale ani jednu verzi nikdo věrohodně nedoložil. Až budeme mít jistotu, potom můžeme pokračovat v jednání," dodal Kolařík.

  • Nejčtenější

Zmizelého traktoristu po dvou dnech pátrání našli v lese, byl v šoku

Policisté našli traktoristu, který se ztratil v úterý večer na Novojičínsku. Muže objevili ráno v lese, nedaleko od...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Šestnáctiletou dívku, která zmizela při vycházce se synem, našli v Ostravě

Šestnáctiletá matka, která se v neděli nevrátila do dětského domova z vycházky se svým ročním synem, se po třech dnech...

Lidé našli večer na svahu převrácený traktor, po traktoristovi se pátrá

Rojnice policistů prohledávají od úterního večera lesy mezi obcemi Mořkov a Hostašovice na Novojičínsku. Lidé tam totiž...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

Plány na nové moravskoslezské lanovky padly, počítá se jen s modernizacemi

Na žádné beskydské a jesenické vrcholy nepovedou v nejbližších letech z moravskoslezské strany nové lanovky. Krajský...

Dva náctiletí na ulici bezdůvodně zbili chodce, zachytila je kamera

Dva sedmnáctiletí mladíci bezdůvodně napadli šestatřicetiletého chodce na ulici v Ostravě-Vítkovicích. Roztržky si...

Ostrava váhala, nakonec ale finančně podpoří sdílená kola i v příštím roce

Přesto, či právě proto, že sdílená kola slaví v Ostravě úspěch – lidé na nich letos ujedou půl milionu kilometrů, radní...

Heřmanická halda je „čistá“, vyplývá z měření zdravotního ústavu

Mimořádné měření na haldě Heřmanice i v obydlené části Ostravy-Heřmanic podle státního podniku Diamo ukázalo, že sanace...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz