Pátek 4. prosince 2020, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 4. prosince 2020 Barbora

Milicionář a světec. Podívejte se na proměny některých míst v kraji

  11:12aktualizováno  25. listopadu 4:36
Třicet let od společenských změn proměnilo Moravskoslezský kraj takřka k nepoznání. Většinou k lepšímu, někdy však proměny nebyly pozitivní. Často pak ukazují na vývoj, kudy se region ubíral. Prohlédněte si sedm takových staveb a prostranství.

Pohled z Nádražní ulice v centru Ostravy do lokality Karolina v 70. letech. | foto: Antonín Gribovský

Útlum těžkého průmyslu, záchrana památek, odstranění četných ideologických komunistických symbolů i stavba různých hal, například obchodních center. To vše formovalo moravskoslezský region od konce socialismu na sklonku roku 1989 do dnešní podoby.

Ne vždy a všude to bylo pozitivní, zmiňme například zánik řady koupališť, stav Janských lázní na Opavsku, mnoho staveb tam, kde předtím byla louka nebo pole...Čtenáři jistě najdou další lokality, které dříve vypadaly lépe než nyní.

Ale celkově vzato, tak i přes řadu neduhů kraj oproti roku 1989 bezpochyby zkrásněl. Je nejen barevnější, ale také udržovanější a více ctí odkaz předků.

OSTRAVA: Není Karolina jako Karolina. Proměna je úplná

OSTRAVA: Pohled z Nádražní ulice do lokality Karolina v 70. letech.
OSTRAVA: Pohled z Nádražní ulice do lokality Karolina v současnosti.

Pohled z Nádražní ulice v centru Ostravy směrem do lokality Karolina je zcela jiný. Bourání někdejšího průmyslového areálu v čele s koksovnou začal už v socialistických 80. letech, po sametové revoluci tam bylo dlouho prázdné místo, které se podařilo za miliardy korun vyčistit od více než stoletého nánosu nebezpečných látek, například těžkých kovů nebo dehtu.

V roce 2006 vyhrála nizozemská developerská společnost soutěž o zastavění lukrativního místa, o dva roky později se lokalita začala zastavovat a v březnu 2012 se tam otevřelo obchodní centrum, které u části veřejnosti vyvolalo pobouření a přezdívku Fukušima. Na fotografii je však viditelná zejména administrativní část.

OSTRAVA: Milicionář zmizel neznámo kam, na náměstí se vrátil světec

OSTRAVA: Socha milicionáře na náměstí Lidových milicí.
OSTRAVA: Socha svatého Floriána na Masarykově náměstí.

Nemůže být snad lepšího dokumentu proměny doby, než je část Masarykova náměstí v centru Ostravy. V roce 1960 tam komunisté odhalili sochu milicionáře a místo přejmenovali na náměstí Lidových milicí, když předtím odstranili plastiku svatého Floriána, který tam stál od roku 1763.

Zmizel i mariánský sloup. Církevní památky komunisté zjevně neměli rádi. Záhy po sametové revoluci milicionář šel z podstavce dolů a nejspíše už ani neexistuje. A z Hrabůvky se vrátil zrestaurovaný světec. Údernou pěst dělnické třídy tak vystřídal patron hasičů, hutníků a kominíků.

Obě sochy jsou umístěny na trochu rozdílných místech, proto nelze pořídit přesné srovnávací fotografie.

OSTRAVA: Bony, chceš bony? Nyní zdraví, aukce a hypotéky

OSTRAVA: Prodejna Tuzex v Puchmajerově ulici v centru města v 80. letech.
OSTRAVA: Stejné místo v Puchmajerově ulici v centru města v současnosti.

Tuzex byl místem, který dokazoval podivnost tuzemského socialismu. Právě tam se prodávalo kvalitní zboží většinou z kapitalistických zemí, kterého se v běžné obchodní síti takřka vůbec nedostávalo. Ale korunami se tam platit nedalo, kupující musel mít buď západní měnu, nebo častěji zvláštní poukázky, takzvané bony.

Kdo chtěl například originální rifle, kvalitní elektroniku nebo vyhlášené světové lahůdky, musel zamířit právě do Tuzexu. Častým jevem pak bylo postávání veksláků před Tuzexem, kde nabízeli k prodeji bony, jinak špatně dostupné.

V Ostravě Tuzex stával v Puchmajerově ulici v sousedství katedrály. Zmizel hned s otevřením volného trhu po sametové revoluci. Nyní tam funguje studio zdravého životního stylu, aukční síň a pobočka stavební spořitelny. Fotografie také dokazují, jak moc v ulicích přibylo automobilů.

KUNÍN: Z ruiny se stal vyhledávaný turistický skvost

KUNÍN: Zámek v době, kdy hrozil jeho zánik.
KUNÍN: Barokní skvost v současnosti.

Blízko zániku byl na sklonku socialismu zámek v Kuníně nedaleko Nového Jičína. Památka z 18. století, kterou nechal vystavět hrabě Harrach a kde se několik let v tamní škole vzdělával i mladý František Palacký, řadu let chátrala.

Po 2. světové válce zámek zabavil stát, přičemž několikrát změnil využití objektu. Téměř smrtelný zásah pak znamenalo rozhodnutí v proměnu na ubytovnu zemědělského podniku.

Naštěstí po roce 1989 se podařilo zámek dostat pod správu obce a začala rozsáhlá rekonstrukce. Současně se podařilo četné pokoje vybavit dobovými předměty, hojně právě těmi, které v Kuníně už jednou byly.

HAVÍŘOV: Bolševického revolucionáře nahradilo kyvadlo

HAVÍŘOV: Socha bolševického vůdce V.I. Lenina na náměstí Vítězného února.
HAVÍŘOV: Kyvadlo jako symbol času na Náměstí republiky.

Lenin a kyvadlo. Tak by se mohla jmenovat parafráze na známou povídku Edgara Allana Poa. I v ní by někdo mohl najít prvky hororu. Bolševický revolucionář byl v centru Havířova, nejmladšího tuzemského města, odhalen 6. listopadu 1975, tedy v předvečer takzvané Velké říjnové socialistické revoluce.

Po roce 1989 se náměstí Vítězného února přejmenovalo na Náměstí Republiky a v roce 2007 se na ploše objevil Brána s kyvadlem, která  má údajně symbolizovat věčný čas. Četní Havířované však míní, že si město příliš nepomohlo. Kyvadlo se totiž často nekývalo a lokalita nezískala příliš obdivu.

Srovnávací fotky nemohou být alespoň přibližně věrné, protože Lenin stál na trochu odlišném místě, navíc plocha byla ohrazena dalšími stavbami.

NOVÝ JIČÍN: Nechat zchátrat a zbourat! Tak ne, opravíme to

NOVÝ JIČÍN: Hoblíkova ulice v 80. letech.
NOVÝ JIČÍN: Hoblíkova ulice v současnosti.

Nebýt sametové revoluce, tak město Nový Jičín by v souvislosti s plánovanou výstavbou atomové elektrárny v nedalekých Blahutovicích čekaly výrazné změny. Kvůli očekávanému výraznému nárůstu obyvatelstva se počítalo s výrazným rozšířením panelových sídlišť.

Na městskou památkovou rezervaci v čele s unikátním náměstím tehdejší budovatelé nemohli, ale už těsně za její hranicí hodlali plošně planýrovat. Většina domů v ulicích Hoblíkova, Žižkova, Marxova (nyní Msgre. Šrámka), Dolní brána a Novosady měla navěky zmizet. Místo nich by vyrostly paneláky.

Jak ukazuje fotografie z 80. let, která ukazuje začátek Hoblíkovy ulice, i v Novém Jičíně komunisté chtěli využít prověřeného postupu: lokalitu určenou k likvidaci nechat zchátrat tak, že pak už zdánlivě nebylo možné nic jiného, než objekty zdemolovat. Ale po roce 1989 se podařilo větší části ulic zachránit a zůstaly součástí historického centra.

KARVINÁ: Křivý kostel zůstal vzpomínkou za zaniklé město

KARVINÁ: Kostel svatého Petra z Alkantary na konci 80. let.
KARVINÁ: Kostel svatého Petra z Alkantary v současnosti.

Původní Karviná nestála vůbec tam, kde leží nyní. Staré město muselo v 50. letech minulého století ustoupit stále intenzivnější těžbě uhlí, nové město bylo směrováno do katastru blízké obce Fryštát. Ze staré Karvinné zůstal v podstatě jen kostel svatého Petra z Alkantary. Proč zrovna on, není známo, zvláště když blízký mnohem větší kostel musel k zemi stejně jako desítky domů, hostince, škola a mnoho dalšího.

Vlivem poddolování kostel poklesl o 37 metrů, naklonil se o sedm stupňů a hrozilo jeho zřícení. Nebýt změn po roce 1989, nejspíše by se ho komunisté nepokusili zachránit.

Jenže díky rekonstrukci v polovině 90. let a po dalších opravách v posledních letech se ze svatostánku stalo jedno z nejkurioznějších turistických míst v regionu. Podle tuzemské Knihy rekordů jde o nejšikmější kostel ve střední Evropě. Navíc se tam stále konají bohoslužby.

Autor:
  • Nejčtenější

Společný podnik českých a německých zbrojařů ponese jméno Tatra

Společný podnik české společnosti Czechoslovak Group (CSG) s německým zbrojařským gigantem Rheinmetall bude sídlit v...

Slavia ztratila a Sparta se dotáhla. Prvním odvolaným koučem je Hejkal

Mistrovská Slavia doma remizovala s Brnem a ztratila podruhé v sezoně. Sparta se dotáhla na rozdíl dvou bodů výhrou v...

Č. Budějovice - Plzeň 0:0, favorit podruhé škobrtl, znovu nedal gól

České Budějovice po výhře nad Spartou obraly o body i další tým ze špičky tabulky. V 9. kole první ligy uhrály remízu...

Meteorologové varují před náledím. Nebezpečí hrozí hlavně řidičům

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před náledím. Bude se vytvářet zejména v místech po sněžení nebo deštích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Usnesení otevřelo restauraci na Pustevnách, zastavilo ale lanovku k ní

Paradoxní situace nastala kvůli vládním koronavirovým nařízením na Pustevnách v Beskydech. Zatímco vyhlídková...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Spory dusí vítkovický fotbal, ukončené insolvenční řízení vystřídá další

Jen pár slov dělilo soudkyni Krajského soudu v Ostravě od zastavení insolvenčního řízení, v němž navrhovatel, fotbalový...

Žena si přes internet objednala psa z Německa, vykuk ji okradl o 20 tisíc

Štěně z Německa si za téměř sedm tisíc korun objednala žena z Karvinska. Inzerát našla na internetovém bazaru, jenže po...

Galerie i muzea se těší na návštěvníky, někde otevřou i nové výstavy

Většina provozovatelů v Moravskoslezském kraji ve čtvrtek obnoví provoz obchodů, restaurací, služeb, fitness center,...

Superb na sídlišti někdo připravil o všechna kola, vůz držela deska a hever

Šok zažil majitel Škody Superb, když chtěl před pár dny odjet se svým autem z parkoviště před panelákem ve...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK LAKOVNY Frýdek Místek (20-28.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 20 000 - 28 000 Kč

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Fronty u kadeřníků, obchody počítají zákazníky. Velké rozvolnění začalo

Sledujeme online Po více než měsíci se ve čtvrtek opět otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb. Obchodníci se na něj dlouhodobě...

Jaká je smrtnost a kde hrozí nákaza covidem? Nové odpovědi vědců nepotěší

Jaké jsou vědecké důkazy o účinnosti roušek a respirátorů? V jaké situaci je největší riziko nákazy? Kolik procent...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...