O nové ředitelce gymnázia rozhodoval i podřízený jejího manžela

  11:50aktualizováno  11:50
Do výběrového řízení na ředitele gymnázia v Hlučíně na Opavsku se přihlásila manželka šéfa krajské školní inspekce Charlotta Grenarová. Jedním z členů výběrové komise byl přitom i zástupce inspekce, tedy přímý podřízený jejího manžela. Grenarová ve výběrovém řízení o jediný hlas vyhrála.
Výběr nové ředitelky hlučínského gymnázia provázejí sporné okolnosti (Ilustrační snímek).

Výběr nové ředitelky hlučínského gymnázia provázejí sporné okolnosti (Ilustrační snímek). | foto: Michal Klíma, MAFRA

Náhoda, nebo úmysl? Výsledek výběrového řízení na post nového ředitele hlučínského gymnázia se nezdá jednomu z členů výběrové komise.

"Myslím, že při výběru došlo k evidentnímu střetu zájmů. V komisi seděl přímý podřízený manžela jedné z kandidátek, Charlotty Grenarové, který je ředitelem krajské pobočky školní inspekce," informoval MF DNES člen komise, který si nepřál být jmenován. Všichni totiž podepisují závazek mlčenlivosti.

Charlotta Grenarová nakonec ve výběrovém řízení uspěla, konkurs vyhrála nejtěsnějším rozdílem 4:3.

"Další zajímavou věcí je, že se v komisi sešli hned tři vedoucí představitelé krajského úřadu. Vedle náměstkyně hejtmana Věry Palkové také vedoucí krajského úřadu Jaroslav Soural a vedoucí odboru školství krajského úřadu Libor Lančo. To nebývá běžné," dodal další podezření přímý účastník výběrového řízení.

Náměstkyně hejtmana Věra Palková, která hodnotící komisi předsedala, ale jakékoliv podezření odmítá. "Není možné, aby něco takového bylo připraveno předem, neboť složení komisí je dáno dlouho předtím, než se kandidáti vůbec začali hlásit do konkurzu," vysvětlila.

"My jsme nemohli vědět, že se právě do Hlučína přihlásí paní Grenarová, navíc musí inspekce podle zákona dosadit svého člověka do každé obdobné výběrové komise. A o případném střetu zájmů při výběrovém řízení nepadlo ani slovo," dodala Věra Palková.

Podle dalšího člena komise starosty Ludgeřovic Daniela Havlíka, se ale o možném střetu zájmů mezi členy komise mluvilo. "Padlo to tam mezi řečí, ale oficiálně to vzneseno nebylo," řekl s tím, že k dalším podrobnostem výběrového řízení se s ohledem na závazek mlčenlivosti nemůže vyjadřovat.

Opozice: Nejčistší je začít znovu

Krajská zastupitelka za ODS Jaroslava Wenigerová je pro, aby se v podobných případech dosadil do komise zástupce inspekce z jiného kraje. "Ten případ je hodně hraniční. Sama nedokáži říct, zda v tomto případě ke střetu zájmů došlo, či nikoliv. Osobně bych se takového řízení neúčastnila a hledala cestu, jak se jakémukoliv podezření vyhnout," řekla.

"Něco podobného se nám stalo v době, kdy jsme vybírali ředitelku porubského gymnázia Olgy Havlové. Tehdy seděla v komisi učitelka, která s vítěznou kandidátkou seděla v jednom kabinetu. Celé výběrové řízení jsme tehdy zrušili a udělali znovu s jiným obsazením komise. Opět vyhrála ta samá kandidátka, ale my jsme chtěli hlavně zabránit jakémukoliv podezření," dodala krajská zastupitelka a poslankyně s tím, že by obdobné řešení navrhovala i současnému vedení kraje.

Vítěz konkursu totiž ještě není určen, komise při výběru ředitelů totiž dávají jen doporučení, o jejich jmenování rozhoduje až krajská rada na svém zasedání.

Je docela možné, že k podobnému problému došlo naposledy. "Z hlediska zákonů zde ke střetu zájmů evidentně nedošlo, ale z etického hlediska zde problém vidím," řekla šéfka České školní inspekce Olga Hofmannová. "Vypracujeme doplnění pokynů pro naše inspektory, aby k podobným věcem už nemohlo dojít," dodala.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Pracovníky třídírny papíru na Ostravsku vyděsila mrtvola, přijela na pásu

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídící lince na...

Policie žádá veřejnost o pomoc při identifikaci mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku....

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Ostrava je proti plánům na novou spalovnu, vadí jí emise i nárůst dopravy

Spalovna z Pustiměře na Vyškovsku nezlikvidovala včas zdravotnický odpad,...

Plán postavit novou spalovnu nebezpečných odpadů v Ostravě budí vášně. Firma Suez chce rozšířit současný provoz, proti...

Moravskoslezští politici ANO v kraji dominují, ve vedení hnutí paběrkují

V nominacích se objevili také ostravský primátor Tomáš Macura (17. únor 2019)

Hejtmanství, ale také ostravský, havířovský i opavský magistrát a několik dalších radnic. Hnutí ANO obsadilo v...

Taková hozená „Nohavica“ se musí zvednout, říká muzikant a bavič Krhut

Jiří Krhut byl původně angličtinář. Dnes se zcela věnuje showbyznysu

Bývalý učitel angličtiny, dnes bavič, skladatel a univerzální muzikant Jiří Krhut vyprodává Nohavicovu Heligonku. Ne,...

Najdete na iDNES.cz