Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 3. října 2022 Bohumil

Spor s Ruskem sledují firmy s napětím, obávají se ztráty kontraktů

  14:59
Poté, co před několika lety zbrzdily po nezákonném obsazení Krymu obchody s firmami z Ruska sankce, se nyní může situace znovu opakovat. Společnosti v Moravskoslezském kraji, které mají obchodní vazby s Ruskem, by na případnou obchodní válku mohly doplatit například ztrátou kontraktů. A nejen jich. Některé mají v Rusku i své pobočky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Z možného vývoje rusko-českých vztahů a jeho vlivu na obchodní záležitosti máme samozřejmě obavy, protože situace je bezprecedentní, takže si vůbec neumíme představit, co by se nyní mohlo stát,“ komentoval nečekanou situaci ředitel společnosti Lanex Martin Václavek.

Pro bolatickou firmu je situace o to složitější, že jen krátce před začátkem vrbětické aféry investovala do navýšení podílu ve společnosti Lanex Kanat v ruském Orlu. „Zaměstnáváme tam přes padesát ruských pracovníků a máme za to, že by nebylo v ničím zájmu ohrozit jejich pracovní místa, která v dané lokalitě nabízí velmi dobré podmínky. Navíc do Ruska exportujeme různé typy lan pro lodní průmysl nebo horolezectví, přičemž v sortimentu lan nezbytných v papírenském průmyslu jsme na tamním trhu dominantním dodavatelem. Zachovat vzájemný obchod tak bude jistě důležité pro obě strany,“ dodal Václavek.

Na dopady roztržky s napětím čekají i ve společnosti Armatury Group z Dolního Benešova. Ta dodává například armatury pro jaderný průmysl. „V současné době celou situaci monitorujeme, stejně jako naši obchodní partneři v Rusku, a uvidíme v následujících týdnech a měsících, zda to bude mít nějaký dopad,“ vysvětlil obchodní ředitel Libor Kremel.

Podobná krize by pro firmu nebyla první. „Zahraniční obchod, a ten náš nevyjímaje, ovlivňuje do určité míry každá krize. Finanční, ekonomická, nebo politická. Máme zkušenosti hlavně z ekonomické a finanční krize v letech 2008 a 2009, kdy došlo k výraznému omezení zakázek. Tehdy jsme podnikli a nadále podnikáme kroky k tomu, abychom – pokud taková situace nastane – byli ovlivněni co nejméně. Cestou je například vetší diverzifikovanost portfolia zákazníků a produktů, nebo důkladný monitoring solventnosti obchodních partnerů, hlavně těch zahraničních,“ poznamenal Kremel.

„Dodávky se v minulých letech dařilo zvyšovat“

Obavy mají firmy hlavně z přímého vlivu ruského státu. „Rusko je pro některé naše společnosti důležitým trhem, především s ohledem na svůj potenciál. Dodávky sice nejsou veliké, ale v posledních letech se dařilo je zvyšovat. Věříme, že naše obchodování s ruskými partnery zůstane i za stávající situace zachováno, neboť jsme pro ně lety prověřenými partnery. Přesto samozřejmě s určitými obavami očekáváme nejbližší vývoj, především u části dodávek státním firmám,“ dodal výkonný ředitel skupiny BR Group Petr Mitura.

Problémy firem se zahraničními partnery ale nemusí plynout jen ze samotné politické situace.

„Společnost Vítkovice má z minulosti negativní zkušenost s čínskou politikou soběstačnosti. Nešlo však o vliv diplomatického sporu, ale o fakt, že čínští výrobci okopírovali vítkovické know-how a zahájili vlastní výrobu zalomených lodních hřídelí,“ řekla Eva Kijonková, mluvčí Vítkovic.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodech Nový Jičín, Ostrava- město, Frýdek- Místek. V obvodu Bruntál zvítězil v prvním kole Ladislav Václavec.

Výsledky pro: Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín, Opava, Ostrava, Frýdlant nad Ostravicí, Český Těšín, Štramberk, Krnovostatní

  • Nejčtenější

Policie šetří opavskou nemocnici. Mladou ženu dvanáct let kurtovali k lůžku

Jako mučení, v lepším případě jako nelidské zacházení, zhodnotila komise ministerstva zdravotnictví případ mladé ženy,...

Třinec i Plzeň počtvrté prohrály, Kladno zdolalo Hradec. Slaví i Boleslav

Původně šestizápasový program čtvrtého kola hokejové extraligy zchudl kvůli nezpůsobilé ledové ploše o duel v Karlových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec a Plzeň slaví první vítězství, Olomouc poprvé ztratila. Litvínov se trápí

Úterní páté kolo hokejové extraligy přineslo první vítězství i porážky. Třinec otočil duel v Brně, Plzeň zase derby s...

Radar na Vítkovsku za léto vydělal miliony, rekordman dostal osm pokut

V provozu je sice jen od poloviny července, během léta však radar v Lesních Albrechticích na Vítkovsku zachytil tolik...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice po demolici vedou extraligu, vítězí i Olomouc. Litvínov poprvé slaví

Hokejová extraliga během nedělního odpoledne nabídla v rychlém sledu dalších sedm duelů. A kromě čtyř remíz v základní...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Medvědi jen procházejí, rysi u nás žijí trvale, říká ochranář z Beskyd

Premium Naší hlavní pomůckou jsou fotopasti, říká Michal Bojda z hnutí Duha, který mapuje pohyb velkých šelem v Beskydech....

Bylinky i recepty. Ostravské muzeum láká na herbáře renesančního lékaře

Unikátní středověké herbáře a bylináře si mohou lidé prohlédnout na výstavě, kterou hostí Ostravské muzeum. Expozice...

V lesním táboře bezdomovců na kraji Ostravy žil i tříměsíční kojenec

Na tábor bezdomovců narazili ve středu ostravští strážníci v místní části Stará Bělá. Mezi jeho obyvateli objevili i...

Ostravské stopy: Ostravsko je velký příběh energetického zákona, říká Bárta

Archeolog a egyptolog Miroslav Bárta v posledních letech několikrát navštívil Ostravu, aby v ní představil výsledky své...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...