Neděle 13. června 2021, svátek má Antonín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 13. června 2021 Antonín

Spor s Ruskem sledují firmy s napětím, obávají se ztráty kontraktů

  14:59
Poté, co před několika lety zbrzdily po nezákonném obsazení Krymu obchody s firmami z Ruska sankce, se nyní může situace znovu opakovat. Společnosti v Moravskoslezském kraji, které mají obchodní vazby s Ruskem, by na případnou obchodní válku mohly doplatit například ztrátou kontraktů. A nejen jich. Některé mají v Rusku i své pobočky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Z možného vývoje rusko-českých vztahů a jeho vlivu na obchodní záležitosti máme samozřejmě obavy, protože situace je bezprecedentní, takže si vůbec neumíme představit, co by se nyní mohlo stát,“ komentoval nečekanou situaci ředitel společnosti Lanex Martin Václavek.

Pro bolatickou firmu je situace o to složitější, že jen krátce před začátkem vrbětické aféry investovala do navýšení podílu ve společnosti Lanex Kanat v ruském Orlu. „Zaměstnáváme tam přes padesát ruských pracovníků a máme za to, že by nebylo v ničím zájmu ohrozit jejich pracovní místa, která v dané lokalitě nabízí velmi dobré podmínky. Navíc do Ruska exportujeme různé typy lan pro lodní průmysl nebo horolezectví, přičemž v sortimentu lan nezbytných v papírenském průmyslu jsme na tamním trhu dominantním dodavatelem. Zachovat vzájemný obchod tak bude jistě důležité pro obě strany,“ dodal Václavek.

Na dopady roztržky s napětím čekají i ve společnosti Armatury Group z Dolního Benešova. Ta dodává například armatury pro jaderný průmysl. „V současné době celou situaci monitorujeme, stejně jako naši obchodní partneři v Rusku, a uvidíme v následujících týdnech a měsících, zda to bude mít nějaký dopad,“ vysvětlil obchodní ředitel Libor Kremel.

Podobná krize by pro firmu nebyla první. „Zahraniční obchod, a ten náš nevyjímaje, ovlivňuje do určité míry každá krize. Finanční, ekonomická, nebo politická. Máme zkušenosti hlavně z ekonomické a finanční krize v letech 2008 a 2009, kdy došlo k výraznému omezení zakázek. Tehdy jsme podnikli a nadále podnikáme kroky k tomu, abychom – pokud taková situace nastane – byli ovlivněni co nejméně. Cestou je například vetší diverzifikovanost portfolia zákazníků a produktů, nebo důkladný monitoring solventnosti obchodních partnerů, hlavně těch zahraničních,“ poznamenal Kremel.

„Dodávky se v minulých letech dařilo zvyšovat“

Obavy mají firmy hlavně z přímého vlivu ruského státu. „Rusko je pro některé naše společnosti důležitým trhem, především s ohledem na svůj potenciál. Dodávky sice nejsou veliké, ale v posledních letech se dařilo je zvyšovat. Věříme, že naše obchodování s ruskými partnery zůstane i za stávající situace zachováno, neboť jsme pro ně lety prověřenými partnery. Přesto samozřejmě s určitými obavami očekáváme nejbližší vývoj, především u části dodávek státním firmám,“ dodal výkonný ředitel skupiny BR Group Petr Mitura.

Problémy firem se zahraničními partnery ale nemusí plynout jen ze samotné politické situace.

„Společnost Vítkovice má z minulosti negativní zkušenost s čínskou politikou soběstačnosti. Nešlo však o vliv diplomatického sporu, ale o fakt, že čínští výrobci okopírovali vítkovické know-how a zahájili vlastní výrobu zalomených lodních hřídelí,“ řekla Eva Kijonková, mluvčí Vítkovic.

  • Nejčtenější

Lubomír Volný přišel o Facebook. Sociální síť smazala jeho profil

Poslanec Lubomír Volný přišel o hlavní způsob, jakým komunikoval se svými příznivci. Správci sociální sítě Facebook...

Tajemství Stříbrného jezera, při jeho obnově stoupla hladina o metr a půl

Někdejší hlubinné dolování sádrovce pod dnešním Stříbrným jezerem v Opavě nečekaně zkomplikovalo jeho revitalizaci....

Testy a roušky lze někde zrušit už teď, míní odborníci. Podívejte se kde

V okresech s příznivou epidemickou situací je podle Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) možné ve třídách...

Kdepak vítězství. Firmy opraví za své jen zlomek zvlněné dálnice

Výsledek soudu o zvlněnou dálnici u Ostravy není zdaleka takový úspěch, jak jej státní Ředitelství silnic a dálnic...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový objev ukazuje, že u moravského Štramberka plavali v moři krokodýli

Ve vápencových sedimentech v okolí Štramberka byly objeveny fosilní zuby nových druhohorních plazů. Přesné určení...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...

  • Další z rubriky

V nádrži u Nového Jičína se topila žena, byla v kritickém stavu

Záchranáři ve středu dopoledne oživovali 52letou ženu, který se topila ve vodní nádrží Čerťák u Nového Jičína. Ačkoliv...

Firemní auto jelo v Ostravě v protisměru, policie hledá řidiče a svědky

Auto v protisměru projíždělo v pondělí v podvečer po velmi frekventované Místecké ulici, tedy silnici D56 spojující...

ŘSD zahájilo přestavbu silnice mezi Bělotínem a Rybím na dálnici D48

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo výstavbu třinácti kilometrů dálnice D48 mezi Bělotínem a Novým Jičínem. Vznikne...

Nejméně ateistů je v zákopech, tam se modlí každý, říká vojenský kaplan

Kněz i voják, tato dvě poslání v sobě spojuje funkce vojenského kaplana. Jedním z nich je Kamil Vícha, který působí u...

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Datově neomezený tarif nebyl nikdy tak levný. Co na to konkurence?

Datově neomezené tarify mají v nabídce všichni tuzemští mobilní operátoři, avšak ve srovnání s běžnými tarify s...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....

Dušek: Očkovat se nenechám. Indiáni raději zemřeli, než se nechat zotročit

Jaroslav Dušek promluvil o svém rozhodnutí nenechat se očkovat vakcínou proti covidu-19. Herec, který nedávno oslavil...