Středa 19. května 2021, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. května 2021 Ivo

Spor s Ruskem sledují firmy s napětím, obávají se ztráty kontraktů

  14:59
Poté, co před několika lety zbrzdily po nezákonném obsazení Krymu obchody s firmami z Ruska sankce, se nyní může situace znovu opakovat. Společnosti v Moravskoslezském kraji, které mají obchodní vazby s Ruskem, by na případnou obchodní válku mohly doplatit například ztrátou kontraktů. A nejen jich. Některé mají v Rusku i své pobočky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Z možného vývoje rusko-českých vztahů a jeho vlivu na obchodní záležitosti máme samozřejmě obavy, protože situace je bezprecedentní, takže si vůbec neumíme představit, co by se nyní mohlo stát,“ komentoval nečekanou situaci ředitel společnosti Lanex Martin Václavek.

Pro bolatickou firmu je situace o to složitější, že jen krátce před začátkem vrbětické aféry investovala do navýšení podílu ve společnosti Lanex Kanat v ruském Orlu. „Zaměstnáváme tam přes padesát ruských pracovníků a máme za to, že by nebylo v ničím zájmu ohrozit jejich pracovní místa, která v dané lokalitě nabízí velmi dobré podmínky. Navíc do Ruska exportujeme různé typy lan pro lodní průmysl nebo horolezectví, přičemž v sortimentu lan nezbytných v papírenském průmyslu jsme na tamním trhu dominantním dodavatelem. Zachovat vzájemný obchod tak bude jistě důležité pro obě strany,“ dodal Václavek.

Na dopady roztržky s napětím čekají i ve společnosti Armatury Group z Dolního Benešova. Ta dodává například armatury pro jaderný průmysl. „V současné době celou situaci monitorujeme, stejně jako naši obchodní partneři v Rusku, a uvidíme v následujících týdnech a měsících, zda to bude mít nějaký dopad,“ vysvětlil obchodní ředitel Libor Kremel.

Podobná krize by pro firmu nebyla první. „Zahraniční obchod, a ten náš nevyjímaje, ovlivňuje do určité míry každá krize. Finanční, ekonomická, nebo politická. Máme zkušenosti hlavně z ekonomické a finanční krize v letech 2008 a 2009, kdy došlo k výraznému omezení zakázek. Tehdy jsme podnikli a nadále podnikáme kroky k tomu, abychom – pokud taková situace nastane – byli ovlivněni co nejméně. Cestou je například vetší diverzifikovanost portfolia zákazníků a produktů, nebo důkladný monitoring solventnosti obchodních partnerů, hlavně těch zahraničních,“ poznamenal Kremel.

„Dodávky se v minulých letech dařilo zvyšovat“

Obavy mají firmy hlavně z přímého vlivu ruského státu. „Rusko je pro některé naše společnosti důležitým trhem, především s ohledem na svůj potenciál. Dodávky sice nejsou veliké, ale v posledních letech se dařilo je zvyšovat. Věříme, že naše obchodování s ruskými partnery zůstane i za stávající situace zachováno, neboť jsme pro ně lety prověřenými partnery. Přesto samozřejmě s určitými obavami očekáváme nejbližší vývoj, především u části dodávek státním firmám,“ dodal výkonný ředitel skupiny BR Group Petr Mitura.

Problémy firem se zahraničními partnery ale nemusí plynout jen ze samotné politické situace.

„Společnost Vítkovice má z minulosti negativní zkušenost s čínskou politikou soběstačnosti. Nešlo však o vliv diplomatického sporu, ale o fakt, že čínští výrobci okopírovali vítkovické know-how a zahájili vlastní výrobu zalomených lodních hřídelí,“ řekla Eva Kijonková, mluvčí Vítkovic.

  • Nejčtenější

Z oslavy na Opavsku si osm lidí odneslo jihoafrickou variantu koronaviru

Hygienici v Moravskoslezském kraji zjistili jihoafrickou variantu koronaviru u šesti rodinných příslušníků z Opavska a...

Záhada na Opavsku, nákaza ve dvou městech vysoce převyšuje průměr kraje

Všude jinde epidemie koronaviru ustupuje, dvě města na Opavsku se ale trendu výrazně vymykají. Na otázku, proč je v...

Odvolaní manželé vyhrávají soudy. Fakultní nemocnici to stojí miliony

Igoru Dvořáčkovi, který musel před třemi lety s ostudou odejít z Fakultní nemocnice Ostrava, vrátily soudy práci i...

Majitel Imexu byl před výbuchem v hotelu, v němž bydleli agenti GRU

Majitel Imexu Petr Bernatík mladší se podle informací portálu iRozhlas pohyboval den před výbuchem muničního skladu u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Firmy začínají očkovat. Tisícovky zaměstnanců dělí od vakcíny už jen formality

Premium Velké firmy začaly očkovat své zaměstnance samy. Je to pro ně výhodnější, nemusí testovat a jejich pracovníci nemusí za...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Více lidí v přírodě žene zvěř na silnice, někde jsou střety hodně časté

Moravskoslezský kraj je pro řidiče dlouhodobě místem, kde je pravděpodobnost střetu se zvěří na silnici vyšší než jinde...

TDV má zakázky na pět let dopředu a shání posily do týmu

Advertorial Před pěti lety, v květnu 2016, byla slavnostně otevřena společnost Tatra Defence Vehicle (TDV). První zbrojovka, která...

Moravskoslezský kraj má kampaň na očkování, tváří i mořeplavec Konkolski

Spojil jsem PRO a PROTI, jsem PROočkovaný, mám PROTIlátky. Tak zní základní slogan moravskoslezské kampaně na podporu...

Většina lidí v kraji se sečetla online, výsledky ovlivní i rozpočty měst

Jen zhruba každý šestý obyvatel Moravskoslezského kraje vyplnil při letošním sčítání lidu listinný formulář. Drtivá...

S vodou je zábava! Jak podpořit koupací rituál správným výběrem kosmetiky?
S vodou je zábava! Jak podpořit koupací rituál správným výběrem kosmetiky?

Zatímco novorozené miminko bychom měli koupat jen krátce a maximálně 3x do týdne, u batolete si už můžeme z koupání udělat zábavný večerní rituál....

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...

Gelemová se po sedmi letech rozešla se Slováčkem. Touží po rodině

Malířka Lucie Gelemová (38) a hudebník Felix Slováček (77) se rozešli. Žili spolu sedm let, přestože se muzikant...

Cestovky přestřelily při smlouvání pobytů, teď ruší zájezdy i lety

Premium Cestovatelský boom se zatím nekoná. Kanceláře špatně odhadly touhu Čechů vyrazit s ustupující pandemií na zahraniční...

Soused si chce cestu na zastávku krátit přes náš pozemek, chce branku v plotu

Premium Soused si chce ve svém plotu, který stojí na hranici s naším pozemkem, vybudovat branku. Chodil by přes náš pozemek a...