Diadém, tedy šperk, který se kdysi nosil na hlavě, dostalo do sbírky Muzeum v Bruntále. „Nálezce diadém objevil při běžné činnosti na poli. Chce zůstat v anonymitě, což respektujeme. Chci mu poděkovat, že se zachoval poctivě a svůj nález odevzdal. Takto poctivých nálezců je velmi málo,“ komentoval krajský náměstek pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.
Příběh unikátního nálezu se začal psát minulý čtvrtek, když zazvonil telefon vedoucímu oddělení archeologie Slezského zemského muzea Jiřímu Juchelkovi.
„Byl jsem zrovna v terénu, když mi volal neznámý člověk, že má zajímavý nález, který objevil na poli. Popsal, že viděl lesknoucí se předmět v cukrové řepě zmuchlaný do klubíčka, který očistil a narovnal. Domluvili jsme se, že nález nafotí a pošle mi fotky do mailu,“ popsal Juchelka.
Zkoumání spektrálním analyzátorem
Když si archeolog snímky prohlédl, bylo mu hned jasné, že jde o unikátní objev. S nálezcem si domluvil schůzku a s kolegy z muzea vzácný šperk prozkoumali spektrálním analyzátorem.
„Skladba slitiny je z více než 84 procent zlato, necelých 15 procent stříbro a dále měď a další stopové prvky. To odpovídá zlatým předmětům a kovům z pravěku,“ upřesnil. Diadém zkoumali zabalený ve fólii uložený na dřevěné podložce.
S odborníky z olomoucké Palackého Univerzity pak Juchelka konzultoval i výzdobu šperku, která ukázala na přelom střední a mladší doby bronzové, tudíž na období mezi lety 1400 až 800 před naším letopočtem.
Nálezce dostane odměnu
„Už výroba nezdobeného zlatého plechu o těchto rozměrech vyžaduje velký technický um. Výzdoba šperku tedy ukazuje na mimořádné řemeslnické umění,“ doplnil Juchelka k diadému o rozměrech 50 krát 10 centimetrů. Šperk váží 60 gramů, nikoliv 600 gramů, jak původně uváděl krajský úřad.
Nálezce diadém odevzdal krajskému úřadu, kterému ze zákona podobné nálezy náleží. Ten pak rozhodl o umístění vzácného objevu v bruntálském muzeu.
„Máme jej zde ani ne čtyřiadvacet hodin. Diadém je nutné nechat ošetřit a zadat zpracování odborného znaleckého posudku. Expertizy potrvají rok až dva roky. Nejdříve na konci příštího roku tedy předpokládáme, že jej zpřístupníme,“ uvedla ředitelka muzea Ema Havelková.
Nálezci ze zákona patří odměna ve výši deseti procent znaleckého odhadu. Tu dostane po posouzení a ocenění předmětu.