Kantor zavraždil dívku dvěma výstřely před očima matky. U soudu lituje

  13:12aktualizováno  13:12
Krajský soud v Ostravě začal rozplétat pozadí dvojnásobné vraždy z loňského listopadu, kdy podle obžaloby učitel střední školy zastřelil v Raškovicích na Frýdecko-Místecku svou žákyni i jejího dědečka a vážně poranil také jeho manželku.

Ondřeje Dlouhého, který 4. listopadu 2013 zastřelil svou žákyni a jejího dědečka, přivedla k jednání soudu eskorta. Od útoku je ve vazbě. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Přiznávám vinu a svého chování lituji,“ řekl před krajským soudem v Ostravě při zahájení líčení kvůli vraždě sedmnáctileté Denisy, studentky střední školy ve Frýdku-Místku, Ondřej Dlouhý.

To byla prakticky jeho jediná slova před soudem, odmítl totiž vypovídat.

Ondřej Dlouhý je obviněn, že 4. listopadu 2013 zastřelil v Raškovicích svou...

Ondřeje Dlouhého obžaloba viní z toho, že 4. listopadu 2013 zastřelil v Raškovicích svou žákyni a jejího dědečka.

Státní zástupce jej viní z vraždy a porušení osobní svobody za to, že na začátku listopadu loňského roku vtrhl do rodinného domu v Raškovicích, kde bydlela jeho žačka ze střední školy.

Tam podle spisu postupně zastřelil jejího dědečka, těžce zranil babičku, která se z následků zranění dodnes nevzpamatovala a nakonec zastřelil i samotnou dívku. Před očima vlastní matky.

Kvůli tomu, že Dlouhý odmítl před soudem vypovídat, pozadí spletitého případu objasňoval státní zástupce Vít Legerský.

„Mezi obžalovaným a obětí vznikl v průběhu září loňského roku citový vztah, který ale dívka po čase ukončila,“ popsal státní zástupce začátek případu.

Zástupce: K vraždě vedl rozchod s dívkou

Ondřej Dlouhý nastoupil jako učitel na střední školu ve Frýdku-Místku na začátku září loňského roku. Svou budoucí oběť přímo neučil, podle dřívější výpovědi s ní přišel do styku jen při jedné hodině doučovacího kroužku angličtiny. I tak se ale seznámili.

„Vznikl mezi nimi vztah, kdy si vzájemně sdělovali důvěrné informace o sobě, o svých rodinách a podobně, líbali se, ale k pohlavnímu styku zřejmě nedošlo,“ řekl státní zástupce.

„Pak se dívka chtěla se svým učitelem rozejít a ten to neunesl,“ dodal.

Co přesně se v Raškovicích 4. listopadu stalo, vyplývá jen z informací státního zástupce a z výpovědí, které policisté zaznamenali v přípravném řízení.

Ondřej Dlouhý nechtěl z počátku vypovídat, o svém činu začal hovořit až v dubnu letošního roku. „Po příjezdu do Raškovic, kdy za ním přijela i jeho manželka, se rozhodl odjet domů,“ popisoval kritické odpoledne státní zástupce.

Fotogalerie

„Při průjezdu okolo rodinného domu obětí ale uviděl za plotem stát svou oběť, vyskočil z automobilu a zpoza plotu na ni vystřelil. Minul a následně začal střílet do oken domu, do něhož následně vniknul,“ dodal Vít Legerský.

V domě, v němž žily dvě rodiny, podle spisu nejprve střelil do hlavy dědečka sedmnáctileté Denisy, následně i její babičku. Muž podlehl zraněním na místě, žena bojovala dlouho o život v nemocnici, trvalé následky má dodnes.

Pak vyšel Dlouhý do patra, kde se jeho žačka skrývala společně s matkou za dveřmi ložnice. „Ty jsi mi zničila život, já ti ho zničím taky,“ prohlásil tehdy podle obžaloby.

„Dveře se snažily zabarikádovat, přisunuly k nim i skříň. Obžalovaný ale vystřelil skrz zavřené dveře a trefil dívku do čelisti. Pak dveře rozrazil, přišel k ležícímu tělu, kopl do něj a vypálil ještě jednu ránu do hlavy,“ dodal státní zástupce s tím, že v pokoji byla po celou dobu také matka zastřelené dívky.

Po útoku, při němž střelec použil tři legálně držené zbraně a vystřílel okolo stovky nábojů, utekl muž z domu a přivolaní policisté jej zadrželi na nedaleké autobusové zastávce.

Zbraně měl Ondřej Dlouhý doma proto, že se podle zástupce „obával rozpadu společenského zřízení a na svou obranu“.

Obhájkyně: Nebyla to vražda, šlo o zabití

„Nesouhlasím s obžalobou státního zástupce, že by se můj klient dopustil zločinu vraždy, jednání bych posoudila spíše jako trestný čin zabití,“ řekla obhájkyně Ondřeje Dlouhého Irena Křivánková.

„Můj klient totiž v době střelby jednal v takzvaném omluvitelném hnutí mysli, silném rozrušení ze strachu z vlastní sociální smrtí, který byl vyvolán jednáním poškozené,“ dodala s tím, že dívka měla svému učiteli vyhrožovat zveřejněním jeho vztahu jak ve škole, tak jeho oznámením manželce. 

„To, v důsledku kombinované smíšené poruchy osobnosti, která byla u obžalovaného zjištěna, a rozrušení, kdy pro něj skončil život, vedlo ke značnému zúžení vědomí obžalovaného a k nemožnosti správně vyhodnotit situaci. Podle znalce měl tunelové prožívání, kterým trpěl už před samotným skutkem,“ dokončila obhájkyně.

Podle státního zástupce hrozí Ondřeji Dlouhému trest od 15 do 20 let.

Autor:

Nejčtenější

Miminko vypadlo z kočárku na zem, opilá žena ho nechala být a šla domů

Sanitka, pražská záchranná služba.

Silně opilá matka upadla v sobotu na ulici v Opavě-Komárově a přitom převrhla kočárek s pětiměsíční dcerou. Ta z něj...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Zahřmělo a obr Super Galaxy sestoupil z nebe. Přivezl bojové vrtulníky

Americký transportní letoun C-5M SuperGalaxy na mošnovském letišti

Americký obří armádní letoun C-5M SuperGalaxy přistál ve středu ráno na mošnovském letišti. Ve svých útrobách přes...

Světová premiéra. Aero ukáže na veřejnosti nový letoun L-39NG

Nový bitevník L-39NG Aera Vodochody

Bude to světová premiéra pro veřejnost. Aero Vodochody na Dnech NATO v Ostravě ukáže svůj nový letoun L-39NG, přímého...

Hokejová Sparta slaví výhru, proti Třinci rozhodla v závěru

Tomáš Marcinko (vlevo) z Třince a Jeremie Blain ze Sparty

Hokejisté Sparty porazili v předehrávce třetího extraligového kola Třinec 4:2, poprvé v sezoně naplno bodovali a patří...

Další z rubriky

Město zatrhlo karvinským večerkám noční prodej. Zákazníci rušili místní

Večerka Flop v Karviné-Novém Městě už nebude mít otevřeno nonstop. Z nařízení...

Karvinští zastupitelé zakázali dvěma karvinským nonstop večerkám prodej v nočních hodinách. Zastupitelé tak rozhodli v...

Je to o nás bez nás, zní z Ostravy. ČSSD zrušila většinu místních organizací

Logo ČSSD

Vedení ČSSD v pátek odpoledne vyhovělo návrhu předsednictva strany v Moravskoslezském kraji a souhlasilo s odejmutím...

Bývalá karvinská ubytovna Kosmos se nebude opravovat, město ji zbourá

Takto podle původních vizualizací mohla vypadat bývalá ubytovna Kosmos. Z...

Budova bývalé ubytovny Kosmos, která stojí nedaleko centra Karviné, půjde k zemi. Rozhodli o tom na pondělním jednání...

Nová huť se přejmenovala na Liberty, majitel slíbil novou ocelárnu

Kdysi Nová huť, Ispat nebo ArcelorMittal se nyní jmenuje Liberty Ostrava.

Po Nové huti, Ispatu nebo ArcelorMittalu má největší hutní závod v České republice nové jméno. Oficiálním přejmenováním...

Najdete na iDNES.cz