Zdravotní sestra Ivanka Barochová svého osudového omylu lituje. (13. ledna 2015) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Soud potvrdil rok vězení za otravu těhotné ženy. Odvolání nepomohlo

  • 109
Bývalá zdravotní sestra Ivanka Barochová musí do vězení. Rozsudek nezvrátilo ani odvolání, které v pondělí řešil Krajský soud v Ostravě. Osmašedesátiletá Barochová loni v červnu podala omylem dvaatřicetileté těhotné ženě místo glukózy jedovatou směs. Žena poté zemřela, nepodařilo se zachránit ani dítě.

Soudce změnil předchozí rozsudek ve dvou bodech. Chybné zařazení do věznice s dozorem změnil na vězení s dohledem. A na rozdíl od předchozího trestu stanovil čtyřletý zákaz práce ve zdravotnických zařízeních. Rozsudek je pravomocný, lze se proti němu jen dovolat k Nejvyššímu soudu.

„Hrozně moc mě mrzí co se stalo. Stále tu ženu vidím před sebou, nevím, jak se s tím naučím žít,“ řekla Barochová soudu, médiím se odmítla jakkoliv vyjádřit.

Podle pozůstalých je trest ještě mírný. „Určitě by měla dostat více. Stále nás to strašně bolí, s tím se nedá smířit,“ řekla matka zemřelé ženy Mária Kašingová.

Lahvička glukózy, kterou měla zdravotní sestra použít. Jenže vzala jedovatý Chlumského roztok, který byl podle soudu v takřka shodném obalu.. (13. ledna 2015)

Když osudného 18. června 2014 okolo sedmé hodiny ráno žena v šestém měsíci těhotenství přišla do ordinace, aby podstoupila glukozový test na případnou těhotenskou cukrovku, vzala Barochová špatnou lahvičku. Namíchala jedovatý roztok a dala ho ženě vypít.

„Napila se a zakašlala. Ucítila jsem neobvyklý podivný zápach, roztok jí vzala, vylila a lahvičku jsem vyhodila. Vzala jsem další, na etiketě byla glukóza, a maminka ho po namíchaní opět vypila,“ popisovala už u havířovského Okresního soudu dění zdravotní sestra. Při míchání roztoku prý desinfekci necítila.

Trochu jinak popisovala osudné okamžiky Jiřina Klečková, která do ordinace přišla chvíli poté a také podstoupila glukozový test. „Žena si po každém napití přikryla ústa rukou a bylo znát, že jí roztok nechutná a není ji dobře. Bála jsem se, jak bude roztok chutnat, ale když jsem ho pila já, byl sladký,“ popisovala. Uvedla také, že zdravotní sestra každou chvíli odbíhala a čekárna byla plná pacientů.

Když žena osudnou dávku vypila, odešla z ordinace a měla se po dvou hodinách vrátit na pokračování testu. „To byla zásadní chyba. Podle zdravotních standardů měla zůstat v čekárně a sestra to měla vyžadovat,“ konstatovala soudkyně. Jenže praxe v ordinaci byla jiná.

Soudkyně považuje za obrovské pochybení zvláště to, že teprve po tři čtvrtě hodině zdravotní sestra vzala lahvičku a šla se zeptat do laboratoře. Když pracovnice sundala ochrannou síťku, bylo jasné, že je zle - objevil se nejen celý název desinfekce a značka jedu, ale také varování, že se nesmí používat vnitřně.

Smrtelné hladiny jedu

Zdravotní sestra s lékařkou ještě běžely ven podívat se, jestli tam matka někde neleží, pak volaly policii. Naneštěstí žena měla uvedené trvalé bydliště u rodičů, takže až ti policistům řekli správnou adresu. Jenže už bylo pozdě, ženu našli mrtvou, dítě také nepřežilo.

Není přitom jisté, zda by se maminku i dítě podařilo zachránit v případě rychlejšího zásahu. „S požitím Chlumského roztoku jsme se ještě nesetkali,“ poznamenal velmi zkušený ostravský patolog Igor Dvořáček.

Pořád to bolí, říká matka zemřelé

Smrtelná dávka této směsi je podle jednoho z vypovídajících znalců na úrovni jednoho miligramu na litr krve, kdežto žena měla přes třicet miligramů a plod sedm miligramů. Žena zemřela na otok mozku a měla poleptaný jícen a žaludek, dítě zemřelo na udušení.

Prvotní chyba se ale nejspíše stala už dříve. Takřka shodné lahvičky glukozy a desinfekce se pomíchaly možná už v nemocniční lékárně.

Odtud pak putovaly do nemocniční laboratoře, odkud si je převzala sestra z diabetologické ambulance.

Byla to ruská ruleta, řekla soudkyně

Mezi glukozou se totiž v ordinaci našlo dalších pět lahviček s jedovatým Chlumského roztokem. Kdo přimíchal mezi glukozu desinfekci se zjistit nepovedlo, všichni svědci z lékárny i laboratoře to odmítli s tím, že se to nepodařilo dohledat.  „Byla to tak trochu ruská ruleta,“ poznamenala už dříve soudkyně.

Jak zjistila kontrola, v lékárně i v laboratoři bylo mnoho chyb. Léky přebíraly i sanitářky, u osudné příjemky chyběl podpis. Lahvičky se kontrolovaly namátkově, nikoliv každá. Dlouhá léta se nic nestalo, až do loňského června.

Posledním člověkem, který mohl katastrofě zabránit, tak byla právě zdravotní sestra Ivanka Barochová, která pracuje od roku 1965 ve zdravotnictví, a i když už je v důchodu, šest let pomáhala v soukromé ordinaci.

Pozůstalí řekli, že zdravotní sestře nemohou odpustit, byť chápou, že to udělala neúmyslně. Žádají také odškodnění dvacet milionů korun, s tím je ale soud odkázal na občansko-správní soud.