Údajný šéf ostravské tabákové mafie Emil Podhorný před zahájením jednání na Krajském soudu v Ostravě. (4. prosince 2014) | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Ostravská tabáková mafie je u soudu. Šéf prchal celníkům v luxusním BMW

  • 2
Čtyřčlenná zločinecká skupina, který podle obžaloby několik let do Česka dovážela tabák, dál jej prodávala na černém trhu jako kuřivo a neodváděla daně, stanula před Krajským soudem v Ostravě. Podle obžaloby státu nezaplacením spotřební daně způsobila škodu 113 milionů korun.

Skupina tabákový materiál dovážela od října roku 2011. Celkem do Česka dovezli 82 tun tabáku určeného pro další zpracování. Z toho bylo devatenáct tun tabákových listů. Zbytek tvořil tabákový odpad vzniklý při výrobě cigaret v legálních provozech.

Muži využívali toho, že tabákové listy a tabákový odpad nepodléhají spotřební dani. Toto zboží nakupovali v Itálii, převáželi je do meziskladu v Rakousku.

Odtud pak putovalo do Ostravy a dalších několika obcí v Moravskoslezském kraji, například Raškovic na Frýdecko-Místecku. V garážích či rodinných domech pak materiál řezali na kuřivo, dál upravovali a balili.

Hlavou skupiny byl podle obžaloby majitel firmy Expand Services Emil Podhorný. Ta v Ostravě provozovala například pohostinství a trafiky. Zbývající tři obžalovaní Martin Slovák, Pavel Ondra a Václav Ermis měli rozdělené úkoly.

Podíleli se na dovozu i zpracování. Kromě řezání i na fermentaci a sušení. Řešili i následný prodej nelegálního kuřiva.

„Tabákový materiál dováželi od roku 2011 do letošního února,“ řekl mluvčí ostravského soudu Dalibor Zecha. Kuřivo prodávali pod zfalšovanými značkami Golem a Grandini.

Podhorného policisté počátkem roku za dramatických okolností zatkli v centru Ostravy. Dopadla ho zásahová jednotka celníků v kuklách a s brokovnicemi na křižovatce v Ostravě, když se jim snažil ujet v luxusním BMW (více o odhalení čtveřice čtěte zde).

Podhorný má podle policie na svědomí kromě prodeje tabáků i prodej nelegálního alkoholu. Ve svých provozovnách ho prodal přes 250 litrů.