Soudu se zpovídali pětadvacetiletý Quang Tung Tran a o rok starší Van Thuc Nguyen. Oběma za několik trestných činů, z nichž nejvážnějším je nedovolená výroba drog, hrozilo až dvanáct let.
Tvrdší rozsudek si vyslechl Nguyen, který byl navíc na sedm let vyhoštěn z České republiky. V jeho případě však jde o úhrnný trest i za spolupachatelství při ublížení na zdraví. Tran má jít do vězení na osm a půl roku.
Tran si s českým komplicem, který později zemřel ve vazbě, pronajali skladovací prostory na křižovatce ulic Gorkého a Dostojevského. Majiteli tvrdili, že potřebují uskladnit textil. Jenže jakmile se do prostor dostali, přestavěli příčky, ve velkém bourali, zazdili okna a vše zabezpečili. A pak zhruba od ledna 2012 začali pěstovat marihuanu.
Nakonec hýčkali více než 2 100 rostlin. "Pokud by se obžalovaným podařilo konopí dopěstovat, sklidit, nasušit a zpracovat, získali by zhruba padesát kilogramů marihuany, v nichž by bylo obsaženo přes dva kilogramy účinné látky THC. A pokud by následně drogu prodali, přišli by si na více než tři miliony korun," řekl státní zástupce Vít Legerský.
Vietnamci: O ničem jsme nevěděli, jen přenášeli pytle
Tran byl podle obžaloby organizátorem, Nguyen pomáhal. Oba Vietnamci vinu odmítali. Prý jen pomáhali známému a teprve později se dozvěděli, že se ve skladu pěstovalo konopí. "Jen jsem přenášel nějaké těžké věci v tmavých pytlech, netušil jsem, o co jde," říkal Tran.
Osudným se jim stal černý odběr elektřiny. Pracovníci ČEZ zjistili v místě velký odběr energie, vinou kterého v okolí vypadávala elektřina. Případ proto nahlásili policii, která záhy zjistila původ potíží.
ČEZ si nyní nárokuje úhradu načerno odebrané elektřiny za téměř milion, další statisícovou škodu vyčíslil majitel skladu po nepovolených stavebních úpravách.