Spor Havířova s vlastní firmou k zakázce na výměnu oken musel řešit i soud

  8:18aktualizováno  8:18
Žalobce – město Havířov, žalovaný – jeho vlastní společnost Městská realitní agentura (MRA). Žalobu za problémovou zakázku na vlastní společnost před nedávnem řešil Rozhodčí soud.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Havířovská radnice se na něj obrátila poté, co musela uhradit půldruhého milionu korun Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úřad napadl způsob výběrového řízení, které v roce 2012 přiřklo více než stomilionovou zakázku na výměnu oken v městských bytech společnosti RI-Okna.

ÚOHS došel k závěru, že upravenými požadavky na technické parametry byly v průběhu výběrového řízení zvýhodněné některé firmy na úkor jiných. „Vytvářely neodůvodněné překážky hospodářské soutěže spočívající v jejím ztížení, přičemž tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky,“ píše se mimo jiné v rozhodnutí ÚOHS z roku 2016.

Zakázku zadávala právě Městská realitní agentura, která pro Havířov spravuje mimo jiné tamní bytový fond. V době uložení pokuty už ale v jejím čele seděli noví lidé, kteří nechtěli přebírat zodpovědnost za „chyby“ svých předchůdců.

Pokutu tak zaplatilo město, které pak částku po své společnosti zpětně vymáhalo právě u Rozhodčího soudu. „Nárok města proti MRA na úhradu částky ve výši 1,5 milionu korun byl ale Rozhodčím soudem v plném rozsahu zamítnut,“ uvedla mluvčí havířovské radnice Jana Kriš.

Rozhodčí soud upozornil, že hlavním problémem byl špatný postup samotné hodnotící komise výběrového řízení. V ní tehdy zasedalo šest členů.

Podle města by odpovědnost měli nést členové komise

Pozornost havířovské radnice se tak nyní zaměřila právě na tyto jednotlivce. „Na jednání Rady města Havířova v listopadu rozhodla rada o podání žaloby vůči členům hodnotící komise,“ potvrdila mluvčí Havířova.

Radní už poslali členům výzvu k zaplacení poměrné částky. To redakci MF DNES potvrdil jednatel MRA a zároveň havířovský radní Róbert Masarovič.

Nad dotazem, zda věří, že město ze členů chybující komise peníze dostane, se ale spíše pousmál. „Víte, jak je to se stavem justice v tomto státě,“ uvedl Róbert Masarovič. Masarovič přišel do MRA už ve chvíli, kdy počínání jeho předchůdců řešil ÚOHS. „Podařilo se nám alespoň snížit pokutu z původně zamýšlených dvou milionů na milion a půl,“ dodal.

Vítězná firma: Zakázka byla provedena řádně

Podle informací listu Deník se případem zabývá policie, která již měla v souvislosti se zakázkami Městské realitní agentury obvinit někdejšího náměstka ředitele této městské společnosti a bývalého náměstka primátora Pavola Jantoše, který byl právě jedním z členů hodnotící komise. 

„Komisař ve věci zahájil trestní stíhání proti jedné osobě. V této chvíli stále probíhají procesní úkony, a tato část trestního řízení je neveřejná,“ uvedla policejní mluvčí Zlatuše Viačková. 

Pavol Jantoš na žádost o vyjádření reagoval stroze: „Děkuji, nechci, na shledanou,“ prohodil a zavěsil telefon. 

Vítěz zakázky, firma RI-Okna, redakci sdělil, že jej policie nevyšetřuje. „Jsme přesvědčeni, že zakázka byla provedena řádně podle zadané projektové dokumentace v souladu se smlouvou a právními předpisy. Průběh realizace zakázky se nám jevil standardní. Vzhledem k probíhajícímu šetření policejního orgánu se nebudeme až do uzavření případu k věci vyjadřovat, abychom nenarušili průběh vyšetřování,“ uvedla jménem předsedy představenstva společnosti Jana Sýkorová.

Autor:

Nejčtenější

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům. Ti zatím mlčí

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu...

Česká města, do kterých Poláci navezli na sedm set tisíc litrů nebezpečných chemikálií, požadují, aby stát odpad vrátil...

Postřelili muže, líčí lidé z Frýdku-Místku. Policie potvrdila násilný čin

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje násilný čin ve Frýdku-Místku. Podle místních tam byl ve čtvrtek večer postřelen muž. Policisté zatím...

Ostrava - Liberec 0:1, naději na Evropu trefil v závěru Kamso Mara

Ostravský záložník Robert Hrubý (vlevo) a liberecký stoper Kamso Mara, který...

Konečně vystřelili na bránu, konečně dali gól. Liberečtí fotbalisté v nadstavbové části Fortuna ligy ve skupině o titul...

Provozovatelky Dětského ráje musí skončit, radní u nich koupil lahev vína

Dětský ráj v Ostravě tvoří venkovní hřiště i vnitřní herna s kavárnou.

Klára Merová a Petra Kunešová, provozovatelky Dětského ráje v Komenského sadech v Ostravě, porušily nájemní smlouvu....

Další z rubriky

Déšť Moravskoslezskému kraji pomohl jen částečně. Pro žáby přišel pozdě

Podle meteorologů napršelo v listopadu v jeden den tolik centimetrů srážek...

Vytrvalý déšť v posledních čtrnácti dnech pomohl v Moravskoslezském kraji rostlinám a živočichům, ale zemi jako takové...

Ostravské stopy: Na pijatyku s havíři nelze zapomenout, směje se Hanzlík

Jaromír Hanzlík s cenou prezidenta za přínos českému filmu (7. července 2018).

Jeden z nejznámějších herců své generace Jaromír Hanzlík nedávno zavítal do svého rodiště – Českého Těšína – na 21....

Horské mýtiny začala zachraňovat bříza. Zabrání vysychání vykácených ploch

Letecký pohled na stav lesů v Jeseníkách.

Většina smrčin na Bruntálsku je vlivem sucha a kůrovce pryč. Zbyly obří mýtiny, jež není lehké rychle znovu zalesnit,...

Najdete na iDNES.cz