„Žádný z imisních limitů pro suspendované částice PM10 a PM2,5 (polétavý prach do velikosti 10, resp. 2,5 mikrometru – pozn. red.) nebyl překročen,“ uvedla vedoucí oddělení kvality ovzduší ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Blanka Krejčí.
Relativně nízké množství polétavého prachu se v kraji drží od roku 2019. Historicky nejnižší koncentrace odborníci naměřili předloni. Loňský rok znamenal na většině míst mírný meziroční nárůst – v případě koncentrací prachu do deseti procent, u počtu dní s překročeným limitem o jednotky případů.
„K meziročnímu poklesu průměrných ročních koncentrací došlo pouze v Ostravě-Radvanicích, kde se pozitivně projevilo ukončení provozů hutní prvovýroby ve zkrachovalé Liberty,“ doplnila Krejčí. Pokles hlásí obě měřicí stanice umístěné v obvodu.
Vliv útlumu huti na ovzduší už dříve potvrdil i výzkum ČHMÚ, který porovnal období od září 2023 do srpna 2024, tedy úsek, kdy Liberty tlumila a odstavila výrobu, se stejnými obdobími předchozích tří let.
Najednou takřka čisto. Odborníci prověří souvislost s útlumem huti Liberty |
„U benzo(a)pyrenu došlo k poklesu asi na dvě pětiny a u PM10 asi na šedesát procent,“ shrnul výsledek odborník na ovzduší Radim Seibert.
Ovzduší v roce 2024Maximální povolený počet překročení denního limitu polétavého prachu, který činí 35 dní za rok, loni v kraji nikde nepadl. Nejčastěji byl prach nad limitem ve Věřňovicích, a to 20 dní. Následuje Rychvald a Ostrava-Přívoz s 18 dny a Havířov se 17 dny. V Ostravě-Radvanicích byl loni prach nad denním limitem 10 dní. Nejvyšší naměřenou denní koncentrací prachu bylo 218 mikrogramů na metr krychlový naměřených 10. ledna 2024 ve Věřňovicích. Limit je 50 mikrogramů. |
Radvanická stanice Nad Obcí, která je v těsné blízkosti huti, dle prvních výsledků na webu ČHMÚ v pořadí stanic podle počtu dní s překročeným denním imisním limitem za minulý rok propadla až do čtvrté desítky.
Před několika lety přitom Radvanice se stanicí ve Věřňovicích na Karvinsku hlásila nejvyšší hodnoty v republice.
Předloni přišel zlom
V roce 2017 byla koncentrace prachu v Radvanicích překročena 86krát, o rok později 89krát a v roce 2019 62krát. V roce 2020 šlo o 41 dní, o rok později o 57. V roce 2022 čítal počet překročení 45 dní. Zlom přišel předloni, kdy šlo o šestnáct dní. Loni o deset.
V první české desítce míst s nejčastěji překračovaným limitem jsou za loňský rok z kraje lokality Věřňovice, Rychvald, Ostrava-Přívoz a Havířov. Ani na jednom počet překročení nepřesáhl zákonné maximum pětatřiceti dní.
Nejčastěji loni denní limit padl na měřicí stanici Lom v Mariánských Radčicích v Ústeckém kraji.
Kromě útlumu největší české huti z dlouhodobého hlediska hraje roli i výměna domácích kotlů. „Proplaceno už je 471 kotlů za 75 462 684 korun. Nasmlouváno je dalších 907 výměn v hodnotě 136 885 739 korun,“ nastínila aktuální průběh zatím poslední, páté výzvy kotlíkových dotací v kraji mluvčí hejtmanství Nikola Birklenová.
Nejhorší jsme i nadále, říká o ovzduší v kraji hydrometeoroložka Blanka Krejčí |
Kraj je ve výměně topidel nejaktivnější v republice. V předchozích čtyřech výzvách už bylo odstaveno a vyměněno více než 23 tisíc nevyhovujících kotlů.
„Nejvyšší krátkodobé koncentrace znečišťujících látek se vyskytovaly během smogových situací. Jejich obvyklou příčinou jsou špatné rozptylové podmínky, kdy se v oblasti Ostravské pánve vytváří silná teplotní inverze, která brání rozptylu znečištění,“ dodala Blanka Krejčí.
Tyto situace loni panovaly během několika dnů v lednu a v prosinci 2024. „Během vánoční smogové situace došlo i k vyhlášení regulace pro vybrané průmyslové zdroje. Obdobně nepříznivá situace zde byla zaznamenána naposledy na počátku roku 2019,“ uzavřela Krejčí. Výsledky za loňský rok ovlivnila i epizoda výskytu saharského prachu na přelomu března a dubna.