Limity škodlivin v ovzduší po zimě nepřesáhly nikde v kraji, pomohl i vítr

  9:59aktualizováno  9:59
Ovzduší v Moravskoslezském kraji je i po zimě v souladu se zákonem.Rezervu mají i Věřňovice, místní část Dolní Lutyně na Karvinsku, které jinak pravidelně vedou tabulku míst s nejhorším ovzduším a pohybují se v červených číslech. Uplynulá zima byla z hlediska znečištění ovzduší velmi příznivá.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Každé zlepšení rozptylových podmínek je poznat. Když fouká vítr, na číslech znečištění ovzduší se to hned projeví,“ komentuje starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek. 

Měřicí stanice ve Věřňovicích za první tři měsíce letošního roku hlásí třicet dní, kdy se tam koncentrace polétavého prachu v ovzduší dostala nad zákonný limit.

Legislativa jich pro celý rok povoluje pětatřicet, Věřňovickým tedy zbývá ještě pět. To není obvyklé, v předchozích letech mívali toto zákonem stanovené maximum „vydýcháno“ mnohdy už koncem února. 

Například loni hranici prolomili 2. března a na konci března počet nadlimitních dní čítal třiapadesát.

Uplynulá zima

261 - µg/m3 je nejvyšší naměřená koncentrace prachu této zimy, a to 20. 1. v Ostravě.

126 - hodin trvaly v aglomeraci Ostrava, Karviná, Frýdek-Místek smogové situace.

„Naše stanice je nejníže položenou měřicí stanicí, navíc v blízkosti hranice s Polskem. Když přijde smogová poklička, čísla bývají špatná. Znečištění je ale plošným problémem celého okolí,“ dodal starosta. 

„Vydýcháno“ zatím letos nemá žádná lokalita v kraji. Příznivý byl z hlediska znečištění ovzduší nejen začátek roku letošního, ale i poslední tři měsíce toho loňského.

„V uplynulé chladné části roku, tedy od října 2018 do března 2019, převažovaly oproti předešlé sezoně z přelomu let 2017 a 2018 lepší rozptylové podmínky, o čemž svědčí nižší počet vydaných signálů smogového varovného a regulačního systému a nižší počet dní s průměrnou denní koncentrací nad 50 mikrogramů na metr krychlový,“ uvedla Vladimíra Volná z oddělení kvality ovzduší ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Doplnila, že příčinou jsou meteorologické podmínky, které byly pro rozptyl škodlivin tuto zimu příznivější. 

„Příkladem je vyšší rychlost proudění větru, vyšší průměrná teplota vzduchu, menší výskyt situací s teplotní inverzí a podobně,“ upřesnila meteoroložka.

Tabulku vede Ostrava

Lokalitou s nejhorší bilancí je po zimě ostravský obvod Radvanice a Bartovice. Tamní lidé dýchali nadlimitní množství polétavého prachu více než třetinu zimy, měřicí stanice v Radvanicích od začátku října hlásí sedmdesát takových dní, z toho čtyřiatřicet letos. Nicméně loni za první tři měsíce měla lokalita za sebou už padesát těchto dní.

Z Ostravy pochází i další maximum, nejvyšší naměřená průměrná denní koncentrace polétavého prachu v ovzduší uplynulé zimy. 

Stav ovzduší v kraji během uplynulé zimy

Kraj během zimy zažil dvě smogové situace, loni v říjnu a koncem letošního ledna. 

  • V aglomeraci Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko bez Třinecka trvaly v součtu 126 hodin, z toho 84 hodin v lednu platila i regulace průmyslu. Na Třinecku šlo celkem o 116 hodin, z toho 78 hodin regulace. Ve zbytku kraje platila smogová situace jen jedna v lednu, a to 75 hodin, a regulovat průmyslovou výrobu tam nebylo třeba. 
  • V počtu dnů s nadlimitním množstvím prachu v ovzduší na tom od října 2018 do března 2019 byl nejhůř ostravský obvod Radvanice (70 dní, data v tomto případě ještě nejsou úplná), Věřňovice (64 dní) a ostravské lokality Přívoz a Českobratrská (po 61 dnech). 
  • Uplynulá zima patřila z hlediska znečištění ovzduší k příznivějším.

Tu ohlásila měřicí stanice na Českobratrské pro 20. leden a její hodnota činí 260,8 mikrogramu na metr krychlový. Dosahuje více než pětinásobku imisního limitu.

I z hlediska výstrah byla zima oproti předchozím letům lepší. Zatímco tuto zimu Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko bez Třinecka tonulo ve smogové situaci celkem 126 hodin, předchozí zimu šlo celkem o 304 hodin a v zimě 2016/2017 dokonce o 760 hodin.

Ušetřily i průmyslové podniky. Hodinové bilance regulace průmyslu na Ostravsku, Karvinsku a FrýdeckoMístecku letošní zimu činily 84 hodin, loňskou 156 hodin a předloňskou dokonce 249 hodin. Například huť ArcelorMittal Ostrava regulace přijde na statisíce denně. 

„Zastavujeme třeba provoz mlýnice uhlí na koksovně, manipulaci se struskou nebo práce na skládkách uhlí. Odkládají se plánované opravy a údržba, které by mohly zvyšovat prašnost, a zavádíme zvýšenou kontrolní činnost,“ popsala regulační opatření mluvčí ArcelorMittalu Barbora Černá Dvořáková.

Na Třinecku dvě smogové situace letošní zimy v součtu trvaly 116 hodin. Minulou zimu tam měli smogové situace rovněž dvě, avšak o celkových 201 hodinách. 

Předloňskou zimu tam výstrahy v součtu činily 462 hodin. Regulace průmyslu byla na Třinecku tuto zimu ve srovnání se zimou předloňskou zhruba třetinová.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Postřelili muže, líčí lidé z Frýdku-Místku. Policie potvrdila násilný čin

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje násilný čin ve Frýdku-Místku. Podle místních tam byl ve čtvrtek večer postřelen muž. Policisté zatím...

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům. Ti zatím mlčí

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu...

Česká města, do kterých Poláci navezli na sedm set tisíc litrů nebezpečných chemikálií, požadují, aby stát odpad vrátil...

Za smrt známého při potyčce dostal recidivista 2,5 roku, s mrtvolou žil

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě ukončil projednávání případu 53letého Vladimíra Sárköziho, který pět týdnů žil s mrtvolou...

Další z rubriky

VIDEO: Lupič přepadl dva obchody v Ostravě, jednu prodavačku zmlátil

Lupič při krádeži zmlátil prodavačku

Zřejmě jeden a tentýž lupič přepadl během necelých dvou dnů obchody v Ostravě. Při jednom útoku surově napadl...

Postřelený muž v nemocnici zemřel, kriminálka řeší vraždu ve Frýdku-Místku

Ilustrační snímek

Kriminalisté objasňují okolnosti vraždy, která se stala ve čtvrtek večer před jedním z domů ve Frýdku-Místku. Během...

VIDEO: Slezskou Hartu bude brázdit nová elektroloď, jediná v republice

Slezská Harta má novou elektroloď. A kromě ní také velké plány na svůj...

Originální plavidlo bude od června vozit turisty po Slezské Hartě. Jezdí výhradně na elektropohon, protože v ochranném...

Najdete na iDNES.cz