VIDEO: Radost i nástrahy. Podívejte se na renovaci unikátní Slovenské strely

  7:55aktualizováno  7:55
Restaurátoři po celé zemi se podílejí na renovaci jedinečného motorového vlaku Slovenská strela. Vůz vyrobený v roce 1936 v Tatře se po opravách za zhruba 35 milionů korun vrátí na koleje.

Jako kdyby se ocitli o více než osmdesát let v minulosti. A často se pracovníci Českomoravské železniční opravny (ČMŽO) nestačí divit, jak šikovní naši předci byli. Už devět měsíců v hale v Hranicích na Přerovsku renovují motorový vůz Slovenská strela, který je od roku 1936 pýchou Tatry Kopřivnice i tuzemských železnic.

„Fortel výrobců Slovenské strely byl obdivuhodný, často jen žasneme. Mnoho věcí už ani neumíme a přemýšlíme, jak různé nástrahy někdejší výroby vyřešit,“ neskrývá úctu Roman Staněk, vedoucí montáží a renovací ČMŽO.

Současně upozorňuje, že nyní scházejí i některé stroje, které unikátní vlak pomáhaly zhotovit. I proto se na renovaci, která má celkově přijít na 35 milionů korun, podílí už devět firem po celé republice.

Železniční vůz se stal národní kulturní památkou

  • Čtyřnápravový motorový vůz byl vyroben v roce 1936 v kopřivnické Tatře pouze ve dvou kusech.
  • Tovární typové označení vlaku je Tatra T 68 a podle spoje Bratislava - Praha, kde vůz jezdil, dostal název Slovenská strela.
  • Do pravidelného provozu byl vůz uveden 13. července 1936.
  • Trasu Strela zvládala za čtyři a čtvrt hodiny, přičemž dosahovala rychlosti až 130 km/h.
  • Kapacita byla 72 lidí, pravidelné jízdy skončily v roce 1939, ještě po válce vozila Slovenská strela členy československé vládní delegace na jednání mezinárodního soudu s nacisty v německém Norimberku.
  • Po nástupu komunistů k moci byla Slovenská strela odstavena, jeden vůz později vyhořel a skončil ve šrotu. Druhý se vrátil do Kopřivnice a od 60. let stál v parku u tehdejšího technického muzea.
  • V roce 1997 se vlak přestěhoval před nové muzeum v centru města.
  • V roce 2010 byla Slovenská strela vyhlášena národní kulturní památkou, dostala se tak do společnosti například korunovačních klenotů nebo Karlštejna.

 „Podvozky se řeší v naší firemní centrále v Přerově, motory dávají dohromady v Kopřivnici-Lubině, jedinečný elektromechanický systém pohonu konstruktéra Josefa Sousedíka mají na starosti ve Vsetíně a mnoho jiných odborníků se stará o čalounění a další obory,“ přibližuje Staněk rozdělení úkolů.

Višňová červená? Ano, ale jaká?

Opravu Slovenské strely, která je od roku 2010 národní kulturní památkou, bedlivě sledují památkáři. A každý postup v renovaci podléhá jejich schválení. Například včera odborníci rozhodovali, jakou barvu obnovený vlak dostane.

Tmavočervený nátěr, který Slovenská strela měla poslední desítky let, to však nebude.

„To byl třetí až čtvrtý nátěr, my se vracíme do roku 1936, kdy byla Strela uvedená do provozu,“ vysvětluje Jiří Střecha, odborný garant historických kolejových vozidel.

Protože dobové záznamy a fotografie jsou jen černobílé, řídí se specialisté jen někdejším popisem, který vlaku přisuzuje višňově červený autolak. „Máme na výběr dva mírně odlišné odstíny: první z tatrováckého vzorníku barev z roku 1935 a další podle dobové československé státní normy,“ poznamenal Střecha s tím, že nakonec dostala přednost normovaná barva.

Střecha vozu získá leskle zlatý nátěr a podvozky budou vyvedeny v šedé barvě.

Renovace železniční památky začala loni v září a měla by skončit v srpnu 2020. „Práce pokračují podle plánu, problémy řešíme průběžně,“ pochvaluje si Střecha.

Dochovala se technická dokumentace

Restaurátoři vlak odstrojili, například demontovali všechno vnitřní zařízení. Skelet pak z venkovní strany kompletně opískovali, tedy očistili až k ocelovému povrchu.

Fotogalerie

 „Díky tomu se ukázala prorezlá místa. Začalo vyvařování nosníků a venkovní karoserie. Následovat bude vnitřní pískování a základní nátěr. Pokračovat budeme s montáží některých prvků,“ nastiňuje Staněk harmonogram renovace.

Přestože byla skříň vozu silně poškozena korozí, většinově se Strela dochovala v poměrně zachovalém stavu. Navíc je k dispozici i takřka celá dobová technická dokumentace, což opravy usnadňuje.

Rychlovlakovou soupravu Tatran zatrhli komunisté

Pak se železniční unikát vrátí do Kopřivnice, zdobit by měl prostranství před novým technickým muzeem v hale bývalé slévárny na okraji areálu Tatry. Vlak však bude provozuschopný, což se využije při mimořádných jízdách.

Jak Slovenská strela vypadala před třemi roky

„Slovenská strela patří mezi tuzemské technické skvosty. V provozu bohužel byla vinou války a nástupu komunistů jen pár let,“ popisuje Střecha a vzpomenul, že Strela měla mít následovníka v soupravě rychlovlaku Tatran s vyhlídkou na prostředním vozu.

„Byla to pecka. Jenže na začátku 50. let se rozhodlo, že v rámci socialistických států bude železniční motorové vozy vyrábět pouze Maďarsko. Přípravy tak byly zastaveny,“ doplňuje železniční historik.

Autor:

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Další z rubriky

Ostrava už ví, jak budou vypadat nové tramvaje, hledá pro ně pojmenování

Po Ostravě budou jezdit nové tramvaje.

Dopravní podnik představil podobu nových tramvají Škoda ForCity Smart, které se v Ostravě objeví na podzim příštího...

Řidič si dal deset piv, před policejní hlídkou skočil do řeky Opavy

Řidič před silniční hlídkou skočil do řeky.

Skokem do řeky se snažil minulý týden na Opavsku uniknout silniční kontrole opilý řidič osobního auta. Policisté ho...

Po cyklostezce do lyžařské haly. I to je plán na oživení Karvinska po těžbě

Karvinské moře.

Síť cyklostezek, místa k rekreaci i zábavě, ale i možnosti pro nové ekonomické využití prostoru postiženého těžbou uhlí...

Najdete na iDNES.cz