Simona Komadelová je jednou z devatenácti nových policistů, kteří ve čtvrtek...

Simona Komadelová je jednou z devatenácti nových policistů, kteří ve čtvrtek složili slavnostní služební slib. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Policistů slouží v Moravskoslezském kraji jako před krizí

  • 0
Devatenáct nováčků nastoupilo ve čtvrtek k moravskoslezské policii. Strážců bezpečnosti je tak v kraji už více než 4 100. Zohledňuje to počet trestných činů v kraji, kterých je zde hned po Praze nejvíce v republice.

Je to splněný sen. Devatenáctiletá Simona Komadelová si od dětství přála obléknout uniformu policistky, což se jí ve čtvrtek podařilo. Složila služební slib a brzy vyrazí hlídkovat do ulic.

„Ne, nebrala jsem si vzor z filmových kriminálek. Ale líbila se mi policejní akčnost, bavila mě kriminalistika a chtěla jsem pomáhat,“ vysvětluje drobná dívka z Ostravy-Petřkovic. Své touze podřídila mnohé. Sportovní gymnastiku vystřídala bojová umění, například thajský box. Po základní škole nastoupila na Střední policejní školu v Holešově na Kroměřížsku.

„Díky tomu trochu vím, do čeho jdu. Postupem času bych se chtěla věnovat některým specializacím, ráda bych i vyzkoušela vysokou školu. Jsem teď šťastná,“ usmívá se policistka, v rodině první. „Ale už i mladší brácha by mě chtěl následovat,“ hlásí.

Přibírají patnáct až dvacet zájemců každý měsíc

Komadelová byla jednou z devatenácti nováčků, které ve čtvrtek na vítkovickém zámečku slavnostně přijali mezi policisty.

Podle krajského policejního ředitele Tomáše Kužela se daří nabírat nové policisty i v době, kdy už je mnohem širší výběr zajímavých zaměstnání než před několika lety. „Nabídek práce je více, nezaměstnanost klesá, ale my stále přibíráme takřka každý měsíc patnáct až dvacet zájemců. To potvrzuje mé přesvědčení, že policii se stále zvyšuje prestiž,“ vysvětluje krajský policejní šéf.

Adepty neodrazuje ani nižší nástupní plat, který se pohybuje okolo sedmnácti tisíc korun hrubého.

Po nástupu na obvodní oddělení s víkendovými a nočnímu službami se pak mzda přehoupne přes dvacet tisíc. „Nástupní plat u policie pokulhává za armádním, lehce i za hasiči. Ale mladí lidé se hlásí a chtějí pomáhat, což je hodně potěšující.“

Konečný stav se blíží, už jen sto policistů

Plánovaný počet 4 100 policistů na konci loňského roku se podařilo překročit o 53 obsazených míst. Tím se srovnal stav ze začátku roku 2011, než v rámci úsporných opatření poklesl během dvou let počet policistů v regionu pod hranici 3 800.

Nyní slouží v regionu už o více než tři stovky policistů více a cílovým stavem se má stát počet 4 250 policistů, tedy asi o stovku více než v současnosti.

To je pode krajského policejního ředitele počet, který zohledňuje počet trestných činů v kraji. „Jejich množství sice klesá, ale stále je jich v našem kraji hned po Praze nejvíce,“ upozornil. Samotná Ostrava v četnosti zločinu stále překonává některé malé kraje.

Kužel si povšiml nového trendu. Zatímco dříve bylo uchazečů hodně, ale mnoho jich při fyzických a psychických testech odpadlo, nyní je to jinak. „Začínají se hlásit především ti, kteří mnohem více vědí, do čeho jdou a co musejí splnit. Prostě mají zájem a podle toho se chovají. To je příznivý trend,“ přiblížil.

Slavnostního slibu nováčků se zúčastnil i hejtman Ivo Vondrák, který policistům přislíbil pomoc. „Samozřejmě nemůžeme suplovat stát, ale jsou specifika, ve kterých kraj může a musí pomoci,“ uvedl.

Zmínil, že kraj policistům například koupil terénní vůz pro zásahy v horách. „A budeme se bavit o koupi ještě jednoho podobného vozidla,“ doplnil Vondrák.

Strážníků je stále nedostatek. Uchazeči nezvládají testy

Situace se zlepšuje, do ideálu má však daleko. Tak lze zhodnotit stav městských policií v kraji. Městská policie v Karviné vyhlásila výběrové řízení na sedm strážníků. Má podstav a touží po doplnění. A hlavně stabilizaci, protože fluktuace pracovníků zůstává vysoká.

Ačkoliv o práci v uniformě bývá velký zájem, zkouškou fyzické zdatnosti a psychotesty projde menšina uchazečů. „Testy nezvládne odhadem až osmdesát procent zájemců,“ potvrdil zástupce ředitele karvinské městské policie Václav Ožana. MF DNES oslovila městské policie v Ostravě, Karviné, Opavě a Novém Jičíně. Jen v posledně jmenovaném městě mají plný stav. I tam ale cítí, že by profese potřebovala zatraktivnit. „Určitě by prospělo, kdyby strážníci měli nárok na různé benefity, jako třeba nějakou formu výsluhového příspěvku, delší dovolenou, možnost rehabilitací nebo ozdravných pobytů. Práce strážníka je totiž v mnoha ohledech podobná práci policisty. Přitom je naprosto odlišně oceňována,“ sdělil ředitel Městské policie Nový Jičín Jiří Klein.

Krajský ředitel Policie ČR Tomáš Kužel si nemyslí, že by státní policie při svých náborech přetahovala zrovna strážníky. „Podepisuji dohody o služebním poměru nováčků, proto vím, že jde spíše o jednotlivce. Naopak jsou zase takoví, kteří po ukončení služby u nás odcházejí právě k městským policiím. Takže se to vyrovnává,“ konstatoval.