O nový pavilon opavské nemocnice bojovalo pět ředitelů. Už se staví

  9:20aktualizováno  9:20
Na pacienty interního oddělení opavské Slezské nemocnice táhne starými okny. Za zhruba dva roky už nebude. Začala stavba nové budovy, kam se přemístí. Lékaře čeká nejmodernější vybavení. Současně se ve čtvrtek otevřely nové operační sály očního oddělení.

Poklepání na základní kámen nového pavilonu Slezské nemocnice se zúčastnili i primátor Opavy Zdeněk Jirásek (třetí zleva), hejtman Miroslav Novák (druhá zprava) a ředitel nemocnice Ladislav Václavec (zcela vpravo). (11. dubna 2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Trvalo to deset let. První plány nového interního pavilonu Slezské nemocnice vznikly v roce 2002. Už tehdy původní budova interny nevyhovovala. Sloužit ale musela dál, na novou nebyly peníze. Ve čtvrtek 11. dubna 2013 se stavět začala. Až se pavilon N v roce 2015 otevře, bude to pro pacienty, lékaře i zdravotnický personál jako přestup z trabantu do porsche.

Nový pavilon

Interní pavilon N se bude v areálu Slezské nemocnice stavět 120 týdnů, tedy přes dva roky, a to za plného provozu interního oddělení. Jeho stavba přijde na 205 milionů korun, vybavení pak na dalších zhruba 80 milionů.

Budova bude mít jedno podzemní a šest nadzemních podlaží. Přízemí, první patro a podzemní část se stavebně propojí se stávajícím pavilonem L, kde interna sídlí teď.

Místo stávající budovy, která vznikla v roce 1900, je památkově chráněná a zoufale potřebuje spravit, je čeká nové zázemí a moderní lékařské vybavení. "V prvním nadzemním podlaží vznikne emergency - centrální příjem pro všechny obory," přibližuje ředitel Slezské nemocnice Ladislav Václavec.

Stará budova bude sloužit dále

Do pavilonu se přesune celé interní oddělení, ambulantní část do prvního a lůžková část s kapacitou 85 lůžek do vyšších podlaží. Ve druhém podlaží je navržená multioborová JIP se 17 lůžky. V nejvyšším, šestém podlaží, se usídlí lůžková část plicního oddělení. Pavilon vznikne v těsné blízkosti stávající budovy interny a spojí se s ní.

Stavba nové budovy však pro tu starou nebude znamenat zánik. "Do roku 2015 ještě bude normálně sloužit. Po přestěhování se částečně zrekonstruuje a přesuneme tam obory, které jsou zatím v pronajatých prostorách, například LDN či plicní," upřesnil Václavec.

Stavba, která přijde i s vybavením na bezmála 300 milionů, byla pro vedení nemocnice dlouho nepřekonatelným problémem. Chyběly peníze.

"V době, kdy nemocnice o peníze na stavbu usilovala, se tady vystřídalo pět ředitelů. Měnil se plán, klesal rozpočet z původních 800 milionů na současnou výši, měnil se i počet pater," popsal vývoj Václavec.

Opavský primátor Zdeněk Jirásek při slavnostním zahájení stavby nového pavilonu
Slavnostní zahájení výstavby nového pavilonu bylo pro pacienty opavské Slezské
Primářka očního oddělení Zdeňka Wandrolová ukazuje moderní vybavení nových

Ačkoliv nemocnice usilovala i o peníze z ministerstva zdravotnictví, stavbu platí celou zřizovatel, kterým je krajský úřad.

"Interna v Opavě je v naprosto nevyhovujících prostorech, nemocnice je v podstatě v provizoriu. Jednu akci tohoto rozsahu ročně si kraj může dovolit a toto mělo prioritu," řekl hejtman Miroslav Novák. Kraji na stavbu nepřispívá ani Evropská unie.

Nová budova přinese kromě komfortu také úspory. "V energiích, logistice zásobování a dalších oblastech," sdělil mluvčí nemocnice Daniel Svoboda.

Stavba nového pavilonu N, který by měl v budoucnu spojit nadzemní koridor s pavilonem V, v němž sídlí mimo jiné chirurgie či gynekologie, je dalším pokračování obnovy zázemí nemocnice.

Oční zmodernizováno za dvacet milionů

Ve čtvrtek byly zároveň otevřeny nové operační sály očního oddělení. "Došlo k úpravě zázemí pro přípravu pacientů i operačního sálu. Přibyla například sociální zařízení, která tam dosud nebyla," říká primářka oddělení Zdeňka Wandrolová.

Oční lékaři mají nový operační mikroskop, anesteziologický přístroj i sterilizátory. "Jde o nejmodernější přístroje ve své kategorii," dodala primářka.

Pacienty na očním čeká i kvalitnější předoperační vyšetření. Zázemí pro operace je posledním krokem úpravy očního oddělení. To přišlo i s vybavením na zhruba dvacet milionů.

Nejčtenější

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Mladý řidič vjel do cesty autobusu, v přepůleném autě zemřel

Střet s autobusem přepůlil auto. Řidič na místě zemřel.

Dvacetiletý řidič osobního auta zemřel na silnici mezi Karvinou a Orlovou poté, co vjel v zatáčce do protisměru a...

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Další z rubriky

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Vědci zkoumali plyny z odvalů v příhraničí. Dopad na zdraví je malý

Slezská Ostrava s haldou Ema

I pro samotné vědce je to překvapení. Hořící haldy v českém a polském příhraničí škodí ovzduší méně, než předpokládali....

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz