„Počet dětí navštěvujících mateřské školy meziročně vzrostl na 39,4 tisíce. V základních školách se po několikaleté stagnaci zvýšil počet žáků na 106 tisíc dětí. Na střední školy v Moravskoslezském kraji dochází přes 50 tisíc žáků, jejich počet se meziročně zvýšil již potřetí za sebou,“ nastínil situaci ve školských zařízeních v kraji v právě probíhajícím školním roce Jan Dehner z Krajské správy Českého statistického úřadu.
V mateřských školách meziročně vzrostl počet dětí o bezmála tisícovku a ve srovnání s loňským školním rokem je v kraji o dvě školky a hned o 33 tříd víc. Přibylo také 84 plných učitelských úvazků. Nejméně dětí naopak do mateřinek za posledních pět let chodilo v předloňském školním roce.
Už od září v kraji přibudou další místa ve školkách, dvě nové třídy otevře Opava, vznikem nového oddělení mateřinky i nových přípravných tříd přibude více než padesátka míst i v Kopřivnici. „Naší snahou je umístit do školek všechny děti, které v srpnu dosáhnou věku tří let,“ konstatoval vedoucí kopřivnického odboru školství, kultury a sportu Břetislav Orlík.
Další nárůst ve školkách data nenaznačují
Pro příští roky už však demografická data další nárůst zájemců o místo ve školkách nenaznačují. „V počtech narozených není žádný výkyv nahoru,“ konstatoval Dehner.
Statistiky porodnosti naopak hlásí menší počet dětí ročníků 2020 a 2021 i loňskou vůbec nejnižší porodnost v historii kraje. Nárůst na středních školách bude pokračovat Na základních školách meziročně přibyly přes dva tisíce žáků. A také 89 tříd a 178 učitelských úvazků. „Z celkového počtu žáků jich 55,7 procenta navštěvuje první stupeň,“ dodal Jan Dehner.
Vůbec největší boom ale zažívají školy střední. „Po dlouhodobém poklesu od školního roku 2006/07 se počty žáků na středních školách v posledních čtyřech letech zvyšovaly. Meziročně přibylo 1 328 žáků, rovněž o čtyřicet vzrostl počet tříd a o 123 je vyšší počet úvazků učitelů,“ popsal Dehner.
Kraj: Kapacity středních škol dostatečné
A nárůst bude pokračovat. Na střední školy v kraji aktuálně nastupují a v příštích letech ještě nastoupí silné ročníky dětí narozených v letech 2007 až 2010.
Podle Moravskoslezského kraje, který je zřizovatelem většiny z nich, nehrozí, že by ve školách chyběla místa. „Kapacity středních škol v kraji jsou dostatečné. V loňském školním roce byly využity zhruba na 61 procent. Nabídka oborů vzdělání je velmi pestrá,“ ujistila Miroslava Chlebounová z tiskového oddělení krajského úřadu.
Meziročně vzrostly rovněž počty studentů vyšších odborných škol, naopak vysokoškoláků ubývá. „Po dvouletém nárůstu počtu studentů v letech 2020 a 2021 došlo k návratu k trendu úbytku vysokoškoláků, který lze sledovat od roku 2010,“ komentoval Dehner.
Obavy o kvalitu výuky. Střední školy nafukují třídy, řeší tak přetlak deváťáků![]() |
S trvalým bydlištěm v kraji statistikové aktuálně evidují zhruba 30 tisíc vysokoškoláků, o šest set méně než loni a o tři tisíce – tedy zhruba 9 procent – méně než v roce 2016. Na čtyřech vysokých školách v kraji studuje 25,5 tisíce studentů. Nejvíce, přes 11 tisíc, je zapsáno na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava.
Krajské vysoké školy hlásí rostoucí zájem o jejich obory, letos po prvním kole přihlášek zaznamenaly až o šestinu zájemců více než loni. „Nárůst zájmu o studium zaznamenala fakulta napříč studijními programy. Největší zájem je tradičně o medicínu, na kterou se do Ostravy hlásí víc než 1 100 uchazečů,“ uvedla mluvčí Lékařské fakulty Ostravské univerzity Hana Hanke.
Růst počtu přihlášek hlásí i Slezská univerzita a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava.