Úterý 22. září 2020, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. září 2020 Darina

V opavské škole chyběl majetek za sto tisíc, ředitele to stálo místo

  8:58
Opava odvolala ředitele Základní školy Otická Jiřího Kupčíka. Podle závěrů kontroly magistrátu chyboval v hospodaření se svěřenými penězi i s majetkem školy. Kupčík se závěry kontroly nesouhlasí, bude se bránit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Zjistili jsme zásadní pochybení mimo jiné při správě svěřeného majetku, při správě financí vybraných od dětí či hrubé porušení zákona o účetnictví. Nedostatky nalezla i Česká školní inspekce,“ informoval primátor Opavy Tomáš Navrátil s tím, že radní ve středu odpoledne o odvolání rozhodli jednohlasně.

Závěry kontroly, jejímž impulzem byla stížnost jednoho z učitelů, uvádějí chybějící majetek minimálně ve výši 114 tisíc korun, převážně šlo o sportovní náčiní, pronájmy tělocvičny bez nájemní smlouvy a neuhrazené a nevymáhané dluhy na nájmu či proplácení faktur bez objednávek a smluv. 

Podání trestního oznámení Opava zatím zvažuje. Závěry kontroly zmiňují také výtky České školní inspekce, které škola nenapravila, například nesrovnalosti v učebním plánu či absenci pozice zástupkyně pro první stupeň.

Podle kontrolorů ředitel, který v čele školy stojí od roku 2004, chyboval už dříve.

„Poslední kontrola na Základní škole Otická byla v roce 2016. Tehdy jsme zjistili několik nedostatků a některé z nich doteď nebyly napraveny. Byly stejné, narůstaly a kulminovaly,“ uvedla vedoucí odboru kontroly opavské radnice Pavla Rucká.

Jiří Kupčík závěry magistrátní kontroly odmítá. „Využiji všech právních možností, abych se mohl bránit,“ komentoval situaci s tím, že cítí velkou podporu učitelského sboru.

Někteří učitelé se na magistrát s výzvou k diskusi už obrátili. Školu teď dočasně vede zástupkyně ředitele. Magistrát nyní počítá s úplnou inventarizací majetku.

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...