Kam s odpadky? Útlum skládkování do pěti let nutí úřady hledat řešení

  12:55aktualizováno  12:55
Otázka, kam se směsným odpadem, zaměstnává radnice napříč Moravskoslezským krajem. Za pět let totiž nebude smět na skládky. V regionu jde v součtu o statisíce tun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

O více než polovinu chce v nejbližší době Hlučín snížit množství nevytříděného odpadu. Dvě stě tisíc korun investoval do projektové dokumentace na modernizaci sběrného dvora, teď hledá peníze na uskutečnění projektu. Za pět let totiž evropská legislativa zamezí ukládání směsného komunálního a využitelných odpadů na skládky.

„Musíme hledat cesty, jak snížit množství směsného odpadu. Do sběrného dvora lidé přivážejí veškerý odpad, který se jim nevejde nebo nepatří do popelnic. Už teď se ho snažíme třídit, ale podmínky nejsou optimální,“ uvedl ředitel Technických služeb Hlučín Roman Šťastný.

Předloni do sběrného dvora lidé přivezli 2,5 tisíce tun odpadu, z toho nevytříděného zbylo 970 tun. Po modernizaci by číslo kleslo o dalších 530 tun.

Ve městech se více třídí

Radnice tlačí především na třídění. „Občany motivujeme ke třídění, separované odpady předáváme k využití, část předáváme k výrobě alternativního paliva a doufáme, že se objeví v naší oblasti zpracovatelská kapacita,“ sdělila mluvčí Nového Jičína Marie Machková.

V posledních letech se díky tlaku na separaci v kraji podařilo navýšit podíl vytříděného odpadu několikanásobně. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v roce 2017 činil 15 procent z celkového objemu komunálu. „To odpovídá asi 64 tisícům tun. Množství i podíl tříděného odpadu v posledních letech roste, meziročně o více než 4 tisíce tun. Proti roku 2012 dokonce o 11,6 tisíc tun,“ uvedl Jan Halva z ČSÚ.

V řadě měst tak klesá množství odpadu směsného. V Karviné za posledních pět let o desetinu, stejně i v Bohumíně, mírnější je pokles v Opavě či Novém Jičíně, výraznější naopak v Krnově a v Bruntále, kde za posledních pět let snížili jeho množství zhruba o čtvrtinu.

„Třídíme biologicky rozložitelný komunální odpad, papír, plasty, sklo, kovy, elektroodpady, textil, dřevo, baterie, světelné zdroje, solární panely. Rozdali jsme košíky na bioodpady, kompostéry, distribuujeme sady třídících tašek, zapojujeme školy, rozdáváme letáčky, pořádáme soutěže,“ popsala opatření Martina Klusová z odboru komunálních služeb v Karviné.

Náklady na svoz můžou vzrůst

Celkové množství odpadů v kraji ale roste, meziročně v letech 2016 a 2017 o dva tisíce tun. Na jednoho obyvatele připadlo za rok 2017 podle ČSÚ 296 kilogramů. To je o 40 kilogramů víc než deset let předtím. Na skládky podle údajů krajského úřadu míří 55 procent komunálního odpadu. „Dalších 40,15 procent bylo využito materiálově, 2,52 procenta energeticky a 0,17 procent spáleno,“ doplnila jeho mluvčí Nikola Birklenová.

Řešení, jak vyhovět nové legislativě, se hledá. Kraj má zpracovaný plán odpadového hospodářství do roku 2026, od loňska si nechal rozpracovat jednotlivé oblasti. Lidé na severní Moravě a ve Slezsku totiž v součtu ročně vyprodukují na tři sta tisíc tun směsných odpadů.

Projekt krajské spalovny nevyšel

„Ať se odpady budou přetřiďovat nebo zefektivňovat primární třídění, vždy zůstane nezanedbatelná část, kterou nelze materiálově využít. Smysluplnou cestu před skládkováním představuje energetické využití. Bez tohoto typu zařízení není reálně splnit stanovené cíle,“ sdělila mluvčí Birklenová.

Snahy o postavení spalovny však ztroskotaly, projekt takzvaného Krajského integrovaného centra na energetické využití odpadů nevyšel, společnost loni zanikla. Kraj avizuje, že preferuje variabilitu systémů na nakládání s odpadem. Hledat chce společnou řeč mezi obcemi a provozovateli jednotlivých zařízení.

Podle radnic svoz odpadů zdraží. „Už teď se připravujeme na přesun od skládkování k energetickému využití odpadů. Podle našich informací by měly v regionu vzniknout velké třídicí linky a zařízení k energetickému využití odpadů. Dvě nebo tři by mohly být vybudovány v našem okolí. I tak ale musíme počítat s tím, že všichni budeme platit za svoz více,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura. Dodal, že ekonomické dopady může zmírnit další navýšení separace.

Nejčtenější

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Mladý řidič vjel do cesty autobusu, v přepůleném autě zemřel

Střet s autobusem přepůlil auto. Řidič na místě zemřel.

Dvacetiletý řidič osobního auta zemřel na silnici mezi Karvinou a Orlovou poté, co vjel v zatáčce do protisměru a...

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Další z rubriky

Skoky z jezu a do mělčiny. Dvě ženy se při pobytu u vody těžce zranily

Ilustrační snímek

Záchranáři v Moravskoslezském kraji museli zasahovat u dvou případů závažného zranění po skocích do řeky a přehrady....

Dycky Mosty, glosují lidé z obce u Jablunkova snahu o zkrácení názvu

Vlakové nádraží v Mostech u Jablunkova.

Mosty u Jablunkova na Třinecku uvažují o zkrácení názvu obce. Ne všichni obyvatelé jsou však nápadem nadšení....

V podpoře nadaných žáků jsme pozadu, říká odbornice na jejich rozpoznávání

S vyhledáváním nadaných dětí má Jana Škrabánková už 26letou zkušenost.

Takřka detektivní práci dnes připomíná vyhledávání mladých talentů z oblasti fyziky, matematiky a dalších přírodních...

Najdete na iDNES.cz